Ansambl narodnih igara proslavio 20 godina postojanja
Koncertom u Vukovaru 4. decembra Ansambl narodnih igara Srpskog kulturnog društva Prosvjeta obeležio dve decenije uspešnog rada.
Sada već daleke 2001. godine oformljen je Regionalni ansambl Slavonije, Baranje i zapadnog Srema sa idejom da u njemu igraju najbolji igrači sa ovog područja te da bude svojevrsna folklorna reprezentacija Srba iz Hrvatske sa ciljem negovanja tradicionalne igre i pesme. Glavni odbor Srpskog kulturnog društva Prosvjeta ga je pet godina kasnije proglasio kao Ansambl od posebnog interesa za društvo od kada nosi i naziv Ansambl narodnih igara SKD Prosvjeta (ANI). Igrači okupljeni u ansamblu danas predstavljaju ne samo Prosvjetu, nego i čitavu srpsku zajednicu kada je u pitanju kultura. Svečani koncert povodom 20 godina postojanja i rada ANI-ja održan je u Hrvatskom domu u Vukovaru 4. decembra.
- Cela ova godina nam je jubilarna i drago nam je što smo bili u prilici da organizujemo ovaj koncert kojim ćemo svečano obeležiti 20 godina uspešnog rada. Iza nas su brojni nastupi i nagrade. Danas imamo pedesetak aktivnih igrača i uz orkestar Ansambla reč je o nekih sedamdesetak članova. Večeras će nam se na pozornici pridružiti i neki od nekadašnjih igrača koji su nas tokom godina napustili zbog obaveza na poslu ili u školi – kaže direktor Ansambla Dejan Kurucić koji je na toj poziciji poslednjih pet godina, a prijašnji direktori bili su Srđan Tatić te pokojni Branko Kurucić koji je bio pokretač i idejni začetnik Regionalnog ansambla.
U ovih 20 godina iza ANI-ja su brojni nastupi, putovanja i nagrade među kojima se ističe sedam zlatnih plaketa na Evropskim smotrama srpskog folklora dijaspore i Srba u regionu uz još po dve srebrne i bronzane plakete. Koncert kojim je obeleženo dve decenije uspešnog rada počeo je sa igrom „Kraljice – srpske igre iz okoline Vukovara“ koja je ujedno i najnagrađivanija koreografija ANI-ja na brojnim smotrama folklora. Ovu koreografiju potpisuje Dalibor Milovančević iz Lazarevca koji je umetnički rukovodilac ANI-ja poslednjih 16 godina.
- Došao sam kao zamena na mesec dana, a ostao do sada. Za to vreme Ansambl je samo napredovao i rastao što je za mene najveći uspeh. Kultura i tradicija su stvarane u prošlosti, ali ih u sadašnjosti usavršavamo i čuvamo. To je ono što je zadatak svih nas. Na tom putu čovek nekada zna da izgubi svoj identitet, volju i želju za napredovanjem pa na kraju krajeva čovek izgubi i sam sebe. To je ono što ne smemo da dopustimo. Drago mi je što sam na tom putu sa ovim igračima gde imamo taj veliki zadatak da očuvamo i predstavljamo naše običaje, kulturu, tradiciju i sve ono što je vezano za nacionalni folklor – ističe navodi Dalibor Milovančević koji je i profesionalni igrač nacionalnog ansambla Kolo iz Republike Srbije.
Slavljenički koncert u Vukovaru nazvan je „Igra nas je održala, njoj hvala“, a publika je imala priliku da na početku programa pogleda i kratki film „Ovako je sve počelo“ u kojem su sačuvani neki od starijih nastupa Ansambla narodnih igara SKD „Prosvjeta". Prvi nastup pre 20 godina Ansambl je imao u dvorani osnovne škole Borovo, a samo retki igrači koji su nastupali tada aktivni su i danas. Među njima je Zoran Novoselac.
- Sećam se tog premijernog nastupa u Borovu kada smo igrali Srem i Baranje. Srem je radio koreograf Radovan Grčić, a Baranju Ljubiša Bukvić. Kroz Ansambl su od tada do danas prošli brojni igrači. Sve sam ih ispratio i dočekao novu generaciju. Za mene folklor znači sve, od kako znam za sebe bavim se folklorom i to je jednostavno moj život. Ansambl je jedna velika mašinerija sa velikim brojem ljudi, koreografija, nošnji i rekvizita – priča Zoran Novoselac.
Za svečani koncert igrači iz Ansambla narodnih igara prikazali su ukupno sedam koreografija, a uz spomenute Kraljice odigrane su i igre iz okoline Užica, Crnorečja, Baranje, Srema, Leskovca i zapadne Srbije. Narodni orkestar imao je i svoj poseban muzički blok, a nastupili su i tamburaški orkestar te pevačka grupa Ansambla narodnih igara.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.