Pododbor SKD Prosvjeta iz Darde organizovao je 23. septembra dvodnevnu likovnu koloniju na kojoj se već dvadeset godina okupljaju slikari, kako iz Hrvatske, tako i iz država nekadašnje Jugoslavije. Ovogodišnja kolonija tematski je posvećena slikaru Petru Dobroviću čije ime s ponosom nosi i likovna radionica u Dardi.
– Njegovo ime je jednim delom zaslužno za činjenicu što smo u godini kada je Pečuj bio prestonica evropske kulture mi predstavljali Hrvatsku. Ta poveznica je bio upravo Petar Dobrović koji je bio Baranjac i kome je Baranja bila zavičaj. U okviru ovogodišnje kolonije priređena je i retrospektivna izložba sa prošlogodišnjeg saziva. Obično za Dan opštine slike budu predstavljene publici, a izložba putuje i u druga mesta u koja nas pozovu jer slike žive samo ako ih ljudi vide. U perspektivi očekujemo, naravno uz podršku lokalne zajednice, da jednog dana dobijemo i galerijski prostor što bi bilo dobro i za turiste koji ovuda sve češće prolaze ili se tu zadržavaju – kaže predsednik pododbora SKD Prosvjete iz Darde Mirko Marković.
„Đola“ nadilazi Dardu i samu Baranju, a možda i širi prostor, a po broju radova, sa njih više od 600, je i jedna od najplodonosnijih.
– Do sada nismo prodavali slike, ali verujemo da će naša sledeća izložba biti prodajna. Sredstva koja na taj način prikupimo usmerićemo u humanitarne svrhe i na taj način ćemo uraditi jednu promociju slikara koji nam se uvek rado odazivaju, ali i kolonije i naše likovne radionice kao i same Prosvjete – dodaje Marković.
Od svog prvog saziva ova kolonija ima multietnički karakter na što su organizatori izuzetno ponosni. Tu ima slikara iz Baranje, Zagreba, Osijeka, Vukovara, ali i iz mnogih gradova u Srbiji. Organizatori se trude da svake godine pozovu i nekoliko slikara koji u Dardi do sada nisu bili. Jedna od njih je i Mina Ševo iz Sombora.
– Jako mi je prijatno ovde. Jeste da je kišovito i da je znatno svežije, ali je atmosfera zaista prijatna. Slikarstvom se bavim od 2007. godine. Teme su razne, a pravci koje sledim su ekspresionizam, pop-art pa čak i naiva. Koristim sve slikarske tehnike, najčešće kombinovane – akril, ulje, akvarel, suvi pastel i drugo. Samouka sam, nisam ni od koga učila, a čoveka da slika najčešće natera neka muka – kaže Mina Ševo.

Među starijim i iskusnijim slikarima ima i mladih. Jedna od njih je Nika Bekić iz Darde koja se slikarstvom bavi tri godine, koliko i učestvuje na ovoj likovnoj koloniji.
– Puno učim od starijih, ispitujem ih sve što me zanima i slušam šta mi savetuju. Jedan moj rad je prošao na konkursu koji je organizovan u Zagrebu, a moja slika je i u konkurenciji za svetsku izložbu u Japanu. Hoće li mi slikarstvo biti zanimanje još nisam odlučila, ali videću, imam još dosta vremena da odlučim – kaže Nika.
Nevenko Letić iz Belog manastira u Dardu dolazi već petnaest godina i pozivu organizatora se uvek rado odaziva. Likovnu akademiju završio je u Budimpešti, a fokus mu je na baranjskim motivima.
– Baranja je sama za sebe jedno umetničko platno. Svako godišnje doba je drugačije i u ovom ruralnom ravničarskom području to je glavna tema. Ovde je uvek ugodno, uvek sretnem nova lica, dobro je raspoloženje, dobra organizacija i onda je i atmosfera odlična – ističe Letić.
Važno je reći da slikari sami biraju svoje teme, a organizatori se trude da im obezbede sve što im je potrebno. Za ovu priliku pododbor iz Darde pripremio je i katalog sa prošlog 19. saziva kolonije.
– Bez obzira na sve moguće analize, pa i likovne kritike, ova kolonija traje kao dokument događanja jedne sredine u kontinuitetu od 20 godina, i to u pogledu likovne umetnosti, kao i kulture uopšte – zaključio je u svom osvrtu u ovom katalogu profesor Pero Matić.