Decenijska tradicija vidovdanskog sabora u Boboti

Manifestacija koja okuplja veliki broj učesnika i publike, Vidovdanski sabor, održana je od 23. do 25. juna u Boboti.

Maja Milanović 26.06.2023.

Već tradicionalno, nekoliko dana pre velikog pravoslavnog praznika Vidovdana, u Boboti se održava jedna od najdugovečnijih i najmasovnijih manifestacija na istoku Hrvatske. Program je svečano otvoren u petak 23. juna kada je održano pesničko veče.

- Mnogo generacija je prošlo kroz ovu manifestaciju i upravo je to ono što nas održava. Ovo nije prezentacija samo kulture, običaja i tradicije Srba na ovom području i ne predstavljamo samo Bobotu, predstavljamo i Opštinu Trpinja, Vukovarsko-sremsku županiju i sve pripadnike Srba u Republici Hrvatskoj. Ovo je jedna od najvećih manifestacija na području naše županije – izjavio je predsednik koordinacionog odbora Vidovdanskog sabora Svetislav Mikerević.

Drugi dan sabora, u subotu, publici se dramskom predstavom predstavila dramska sekcija SKD Prosvjete pododbora iz Bobote, učenici Osnovne škole Bobota i članovi udruženja Čuvari pravoslavlja i srpske kulture. Poslednji dan sabora tradicionalno je započeo šahovskim turnirom, fudbalskom utakmicom, likovnom kolonijom, takmičenjem dobrovoljnih vatrogasnih društava, kao i takmičenjem u gađanju glinenih golubova. Usledila je izložba likovnih radova nastalim na ovogodišnjoj, ali i prošlim kolonijama, te tradicionalni defile kulturno-umetničkih društava ulicama Bobote i folklorno veče kojim je ovogodišnji 42. Međunarodni vidovdanski sabor zatvoren. Okupljeno je bilo preko 650 učesnika koji su svoj doprinos dali u različitim oblastima.

- Već nekoliko godina sam bila pozivana da učestvujem na vidovdanskom saboru, nisam dolazila iz privatnih razloga, ali ove godine sam se rado odazvala pozivu. S obzirom da učestvujem prvi put, donela sam sliku koju sam naslikala kući da prvo istražim kako to sve izgleda pa ću sledeće godine doći baš da slikam ovde. Inače slikam pejzaže i Dunav, tako da je na ovoj slici naslikan Dunav sa lopočima – kaže borovska slikarka Ljubica Mirosavljević.

Na ovogodišnjoj likovnoj koloniji učestvovao je i amaterski slikar Slobodan Jovičić iz Borova.

- Nekoliko godina učestvujem na Vidovdanskom saboru u Boboti. Umetnost treba da postoji, ovo je, između ostalog, slikarsko druženje koje ima različitih pravaca što je dobro. Nije tematski, slobodni smo da izaberemo temu koju ćemo da naslikamo. Inače slikam pejzaže i uglavnom radim sa akrilom – kaže Slobodan.

Podršku ovogodišnjem saboru dali su i članovi Udruženja za očuvanje i negovanje srpske tradicije i običaja „Prela i posela“ iz Valjevske mionice koji su prvi put posetili Bobotu.

- Udruženje koje predstavljam više od tri decenije organizuje različite manifestacije širom Srbije i regiona. Tako smo razvili dobru saradnju i sa bobotskim KUD-om. Oni su bili gosti na manifestaciji koju je naše udruženje organizovalo. Došlo je vreme da im uzvratimo posetu i da budemo njihovi gosti danas. Raduje me što ovi ljudi žive na prostoru gde je raznovrsno stanovništvo, ali čuvaju svoju kulturu i nacionalno blago. Inače kazujem zdravice, objavio sam nekoliko knjiga o zdravicama i uspeo sam da zdravice uvrstim u listu nacionalnih vrednosti Srbije kao nematerijalno kulturno nasleđe našeg naroda. Tako da se i danas predstavljam sa nekom dobrom porukom – rekao je predsednik pomenutog udruženja Dragiša Simić.

Budućnost Vidovdanskog sabora u Boboti nije upitna, s obzirom da lokalna udruženja okupljaju veliki broj mlađih članova koji se trude da očuvaju tradiciju našeg naroda na ovom prostoru.

- Kulturno-umetničko društvo Đoko Patković iz Bobote ima veliki broj svojih članova, tako da je podmladak tu. Trenutno brojimo preko sto članova i nadam se dobroj budućnosti – zaključio je Mikerević.

Manifestaciju su pomogli Savet za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske, Vukovarsko-sremska županija, SKD Prosvjeta pododbor Bobota, Opština Trpinja, Zajedničko veće opština Vukovar, SDSS, Srpsko narodno veće, kao i mnogi privrednici vukovarskog kraja.

*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.