Ikone nepoznatog baranjskog ikonopisca izložene u Dalju
U rodnoj kući književnika Đorđa Ocića u Dalju 1. jula otvorena izložba pod nazivom „Baranjski majstor – pečujski ikonopisac na staklu”.
Nakon što je sredinom aprila predstavljena na otvaranju Baranjske srpske kuće u Belom Manastiru, izložba ikona pod nazivom „Baranjski majstor – pečujski ikonopisac na staklu” odražana je 1. jula i u rodnoj kući književnika Đorđa Ocića u Dalju. Zajednički su je organizovali Srpski demokratski forum i Udruženje „Đorđe Ocić”, a publika će moći da je vidi do 5. avgusta.
- Izloženo je ukupno 18 ikona, ali tu su i dve ikone na staklu iz naše porodice čiji autor je nepoznati vukovarski majstor, a njih smo izložili kako bi publika mogla da ih uporedi. Galerija „Olajnica” uvek je otvorena za ovakve programe i drago mi je da mi se autor ove izložbe obratio sa predlogom da je postavimo ovde kako bi se šira publika upoznala sa radom ovog baranjskog ikonopisca čije ikone su raspršene po različitim muzejima od Budimpešte do Sent Andreje, pa sve do Osijeka i Novog Sada – rekla je tom prilikom predsednica Udruženja „Đorđe Ocić” Dejana Ocić.
Autor izložbe je Vasilije Vranić koji prikupio replike svih izloženih ikona koje je nepoznati baranjski majstor izradio na staklu.
– Ovo je prvi put da spajamo sve ikone Baranjskog majstora koji su poznate iako se u stvari identitet samog autora ne zna. Postoje teorije da je on radio sam kao i teorija da se time bavila cela jedna porodica, a navodi se i to da se radi o ženi budući da na ikonama postoje detalji koji su vrlo specifični i posebni. Bez obzira o kome se radilo ono što se zna je da taj ikonopisac potiče iz regiona Pečuja i da je stvarao negde krajem 18. i početkom 19. veka. Dokazano je da je radio od Pečuja do Belog Manastira pokrivši na taj način ceo baranjski region i u Mađarskoj i u Hrvatskoj. Na ikonama je spojio boje Dunava, baranjskih njiva, nošnji i drugih osobina, koje su vidljive u njegovom vrlo posebnom stilu – objašnjava Vranić.
Da je autor svih ikona isti vidljivo je po specifičnim detaljima koji se vide na svakoj od ikona. Posebno je to vidljivo po načinu na koji je slikao lica.
– Takav stil je jako teško kopirati, a ima i drugih detalja koji se ponavljaju. Kada je reč o licima svetaca baranjski majstor uvek ima jednu ili dve crte i crnu tačku koja predstavlja oko. Dok su drugi majstori oči svetaca pokušavali da prikažu što verodostojnije on je oči samo stilizovao što donekle nalikuje likova u stripovima. Dakle, iako se radi oikonama koje su nastale pre dva veka vidljivo je da je po likovnom izrazu njihov autor bio veoma suvremen jer ima tih modernih elemenata. Drugi detalj je nešto poput cvetova maslačka kao jedan ukrasni elemenat što će svi koji posete ovu izložbu vrlo lako uočiti – napominje Vranić.
Za ikone čiji se originali nalaze raspršeni po raznim muzejima autor je dobio odobrenje da izradi njihove replike. Sve replike su izrađene u visokoj definiciji i svi opisani detalji su dobro vidljivi, a autor je istakao da su neki od muzeja replike uradili potpuno besplatno specijalno za ovu izložbu.
– Poznato je oko 33 ikone ovog majstora, a mi smo tokom istraživanja u Belom Manastiru pronašli još dve koje nisu bile vidljive ni u kakvoj publikaciji i to smo doživeli kao malu senzaciju. Sve smo to dokumentovali, ali računa se da ih ima stotinak i mnoge od njih nalaze se u privatnom ili crkvenom vlasništvu – kaže Vranić koji je veliki ljubitelj umetnosti i estetike.
Otvaranje izložbe upotpunila je i Pevačka grupa „Ivanje” Srpskog kulturno-umetničkog društva „Branko Radičević” iz Dalja, a nastup u Domu Ocića bio je prvi u kojem su učestvovali.
–Pevamo narodne i duhovne pesme. Blisko sarađujemo sa Srpskom pravoslavnom crkvom. Učestvujemo i na liturgijama, a za ovu priliku odabrali smo tri pesme „Vezak je vezla”, „Govori Gospode” i „Vera večna” - rekla je voditeljka grupe Đurđica Kikanović.
Predsednica Udruženja „Đorđe Ocić” Dejana Ocić najavila je i naredne programe, koji će biti održani sredinom jula.
– U subotu, 15. jula planiramo boemsko veče, posvećeno poeziji 19. veka. Program će biti održan pod nazivom „Međ' javom i međ' snom” po čuvenoj pesmi Laze Kostića. Izvođači su Ljiljana Filimonović i njena grupa. Program je kabaretskog tipa, kombinacija gitare, pesme i recitacija. Verujem da će biti veoma zanimljivo i da će naša publika uživati – rekla je Dejana Ocić uz poziv svim ljubiteljima poezije i muzike da dođu na ovo druženje.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.