Kao što i himna krčke bogoslovije kaže, više od četiri veka ovo pravoslavno učilište u Dalmaciji odoleva svim nedaćama, vremenu i nevremenu. Tako je bilo i ove godine, u manastiru Krka na praznik Sveta Tri Jerarha svečano je proslavljena krsna slava najstarije srpske bogoslovske škole. Služena je sveta arhijerejska liturgija koju je predvodio episkop bihaćko-petrovački Sergije, zajedno sa episkopima niškim Arsenijem, osečkopoljskim i baranjskim Heruvimom, valjevskim Isihijem i dalmatinskim Nikodimom.
Episkop dalmatinski u svojoj besedi zahvalio se prisutnim episkopima i gostima na dolasku, ljubavi i sećanju prema ovoj svetinji, osvrnuvši se na reči iz svetog jevanđelja koje su kroz svoj život propovedala i Sveta Tri Jerarha.
– Želim da se zahvalim svim episkopima koji su danas uložili trud i ljubav da budu ovde sa nama. Za nas ovde u Dalmaciji svaki dolazak od vas koji nas obilazite i posećujete znak je i da od Boga nismo zaboravljeni. Današnje jevanđelje govori nam o izgubljenom sinu, o njegovom ocu koji je nazad primio tog svog izgubljenog sina koji je došao sa pokajanjem. Upravo to su i Sveta tri jerarha propovedala kroz svoj život, i to su sveti oci kroz istoriju govorili, propovedali i živeli, da će Bog prihvatiti svakoga od nas, kakvi god da smo. Mi kao pravoslavni i kao Srbi u ovim krajevima jesmo relevantan faktor, bili smo oduvek ovde, naši preci su doprinosili društvu i kulturi, ali pre svega i iznad svega bili su verni svojoj pravoslavnoj crkvi, i bili su oni koji su svedočili naš srpski identitet u ovim krajevima Dalmacije – rekao je, između ostalog, vladika Nikodim.
Posebna važnost ove bogoslovske škole koja više od četiri stoleća obrazuje buduće sveštenike Srpske pravoslavne crkve, a u kojoj je srednje bogoslovsko obrazovanje steklo više od petnaest i danas aktivnih episkopa, ogleda se upravo kod onih koje su bogoslovski koraci iz Krke odveli putem monaštva do episkopskog trona. Zato se Krki, kao majci, uvek s posebnom ljubavlju i vraćaju, istakao je episkop bihaćko-petrovački Sergije.
– Što je čovek stariji nekako se više vraća majci. Manastir Krka je majka, ne samo nama koji smo završili bogosloviju ovde, već i svima onima koji su u Dalmaciji i koji dolaze ovde. Istorijski gledano, prošlo je više od četiri veka kako je ovo učilište osnovano, i to upravo iz manastira Rmanj iz kojeg ja dolazim kao episkop i koji ove godine proslavlja svoj jubilej 580 godina postojanja. Radujem se svakom dolasku na ovo mesto, najviše kao učenik, a ne kao vladika. Učenik koji se nada susretu sa svojim nekadašnjim učiteljima, profesorima, ali i sa sećanjem na one koji su se upokojili, posebno mitropolita Nikolaja blažene uspomene, profesora Ljubinka Vidakovića, igumana krčkog Nektarija i mnogih drugih. Sa vladikom Longinom, koji je sada u Americi, često pričam o Krki, bogosloviji i svim onim danima i događajima koji su obeležili naše godine ovde provedene. Bila su to izazovna vremena. U bogosloviju sam kao đak došao 1990. godine. Godinu dana nakon toga je počeo rat, a pet godina kasnije, nakon što smo završili školu i otišli svojim kućama, desila se „Oluja” i bogoslovija je doživela sudbinu svog pravoslavnog naroda. Od 1999. godine ponovo sam nastavio svoje dolaske ovde, i kao monah manastira Rmanj, a kasnije i kao episkop, kako bih podržao i ove učenike, đake i narod koji živi ovde – istakao je episkop bihaćko-petrovački Sergije.
On je naglasio i da je đaka u krčkoj bogosloviji iz godine u godinu sve manje, ali da je to slučaj i u ostalim bogoslovijama SPC, te da je zadatak episkopa da se pobrinu da ta situacija bude bolja, posebno kada se radi o Krki koja je, kao što je rekao, strateški važna u očuvanju identiteta srpskog naroda i crkve u ovim krajevima.
Opstanak najstarijeg pravoslavnog učilišta pri manastiru Krka, važno je na samo za Dalmaciju, već i za čitavu crkvu i narod pravoslavni, a to je zadatak i svim episkopima da u budućnosti podrže njen rad i opstanak u ovim krajevima, poručio je i episkop valjevski Isihije.
– Moja poruka sa ovog mesta je upravo jevanđeoska, da se svi trudimo da živimo u ljubavi i vrlini. Opstanak ovog svetog učilišta je od izuzetne važnosti za sav narod pravoslavni koji ovde živi, ali je isto tako značajan i za čitavu našu crkvu. Znamo da je kroz čitavu istoriju našu odavde dolazio veliki broj bogoslova, duhovnika, i zato je zadatak svih nas da na svom polju, uložimo napor da se ta tradicija nastavi i u budućnosti. Svi mi Dalmaciju osećamo kao deo naše baštine, uvek joj se vraćamo sa radošću i uvek se ovde osećamo među svojima – poručio je episkop valjevski Isihije.
Nakon svete liturgije povodom praznika i slave škole, usledio je bogat kulturno-umetnički program koji su osmislili i izveli krčki bogoslovi zajedno sa svojim profesorima.
Bogosloviju Sveta tri Jerarha 1615. godine osnovao je mitropolit dabrobosanski Teodor. U njenim učionicama danas bogoslovsko znanje stiče oko trideset đaka, a molitva Gospodu uznosi da tako bude i u dolazeće vekove.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.