Novi centar kulture i za kninske Srbe
Ovim projektom Srpskog narodnog veća, u sklopu kojeg će se otvoriti na desetine Kulturnih centara, srpska zajednica u ovom gradu konačno je dobila i svoj prostor za osmišljavanje i realizaciju brojnih programa i kulturnih sadržaja.
Nakon Belog Manastira, Slavonskog Broda i Udbine i srpska zajednica u Kninu dobila je svoj centar za kulturu. Na svečanom otvaranju povodom kojeg se u Kninu okupio veliki broj zvanica iz svih krajeva Hrvatske, novootvoreni objekat Srpskog kulturnog centra osveštao je Njegovo preosveštenstvo episkop dalmatinski Nikodim. Kninski Srpski kulturni centar biće dom kulture, dom društvenih događaja i mesto susreta ljudi koji imaju i trebaju puno toga da podele, a njegova vrata biće otvorena svima, poručio je predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac u svom zvaničnom obraćanju.
- Srbi bi u njemu mogli negovati svoje karakteristične kulturne vrednosti te zajedno s celim gradom i njegovom okolinom deliti vrednosti šire kulture na prostoru na kojem žive, dok bi istovremeno vrata centra bila otvorena za sve druge moguće kulturne doprinose samog grada, pripadnika većinskog hrvatskog naroda u ovom gradu i cele županije Šibensko-kninske, ali i šire od toga. Hteli bismo da ovaj centar bude mesto u kojem će se pripadnici srpske zajednice i svi koji će ovde dolaziti ostvarivati u gradu Kninu i ovom delu Dalmacije. Upravo je to smisao i svrha njegovog postojanja. Kao što srpska zajednica nije zatvorena zajednica, i ne bi htela biti, tako ni ovaj centar neće biti zatvoren. Njegova vrata će biti otvorena svima – poručio je Pupovac.
Pupovac se prisetio i istaknutih predstavnika Srba koji su dali značajan doprinos i ovom gradu i čitavom kraju, istaknuvši kako će njihova imena biti u izboru nosilaca pri izboru imena Centra.
- Za ovu priliku želeli bismo se setiti jednog od istaknutih političkih prvaka iz Dalmacije. Radi se o Savi Bjelanoviću, rođenom u Đevrskama, koji je dobar deo svog veka kao član Dalmatinskog sabora delovao i živeo u Zadru. On će ostati upamćen i po tome što je u završnoj fazi svoga ne dugog veka od četrdeset i sedam godina doprineo da se razmirice koje su ovde u ono doba stvorene, ne uvek voljom samog naroda, ne pretvore u lošu priču, nego pomognu saradnji i jedinstvu oko zajedničkih političkih ciljeva. Kada budemo odlučivali o imenu koje će poneti ovaj centar sasvim sigurno će Sava Bjelanović biti među onima čiji ime će se moći birati – zaključio je Pupovac.
Podrška i od kninskog gradonačelnika
Inicijativu o otvaranju Srpskog kulturnog centra u Kninu od samih početaka podržao je kninski gradonačelnik Mario Ćaćić, koji je povodom svečanog otvaranja poručio kako se veseli kulturnim i društvenim događanjima na ovom mestu, ali i ostalim projektima te vrste u gradu Kninu, sa intencijom da se u stari deo grada ponovo vrati život.
- Od samog početka dao sam podršku inicijativi za otvaranje ovog Centra, jer se idealno uklapa u naše gradske planove za razvoj starog dela grada Knina u koji smo do sada već uložili puno evropskih sredstava. Ovo je jedan kulturni centar u kojem se neće odvijati samo kulturna događanja, nego i različita društvena događanja čemu se veselim, kao i drugim projektima te vrste u ovom gradu – poručio je Ćaćić.
Potpredsednica hrvatske Vlade naglasila je važnost postojanja jednog ovakvog centra u Kninu, ističući kako upravo Grad Knin sa svojom okolinom može biti primer mnogima u Hrvatskoj kako se čuvaju kultura i običaji, te kako se grade bolji međusobni odnosi između dva nardoa.
- Ovde smo da zajedno slavimo različitost, saradnju i budućnost. Ovaj centar zamišljen je kao mesto susreta, učenja, razmene ideja i prijateljstva. Knin i njegova okolina ishodište su mnogih naših priča, nekih ružnih, ali i puno više onih lepih, a ova kuća i centar zalog su našim prijateljstvima i druženjima. Kada smo krenuli obnavljati tada ruševnu kuću, radili smo to s mišlju da će ona podstaći i obnavljanje odnosa među ljudima. Da će dati novi podsticaj da se i glas manjinske zajednice u Kninu čuje, ali i da deluje kao pružena ruka saradnje i prijateljstva prema svim ljudima dobre volje. Verujem da Knin, a i znam da je tako, može biti primer mnogima u Hrvatskoj kako se čuvaju običaji i kultura te kako se grade odnosi s većinskim hrvatskim narodom.
U objektu koji se sastoji od tri nivoa i pre zvaničnog otvaranja krenulo se sa sprovođenjem određenih programa. Pored „Programa plus“, kroz koji je omogućena dodatna, dopunska nastava za školsku decu, tu su i kreativne radionice za decu predškolskog uzrasta, časovi harmonike, ali i časovi pevanja. Pod okriljem centra formirana je i ženska pevačka grupa koja u ovom prostoru uvežbava svoj etno i duhovni repertoar. U prostorijama centra smešteno je Odeljenje za pravnu pomoć Srpskog narodnog veća, dok se u budućnosti tek očekuju različiti projekti i kulturni sadržaji.
Povodom svečanog otvaranja Srpskog kulturnog centra u Kninu organizovan je i obilazak starog dela grada, pravoslavnog hrama Pokrova Presvete Bogorodice i kninske tvrđave, dok je svečanio deo programa, kojem su prisustvovali brojni politički predstavnici, organizacije i udruženja, uveličao nastup ženske pevačke grupe novootvorenog centra.