Parlamentarni izbori u 12. izbornoj jedinici

Parlamentarni izbori u Hrvatskoj – liste i pravila glasanja.

Srđan Sekulić 15.04.2024.

Hrvatsku u sredu, 17. aprila, očekuju parlamentarni izbori na kojima će građani imati mogućnost da izaberu 150 članova Sabora, parlamenta Republike Hrvatske, a izabrana većina formiraće novu vladu.

Hrvatska je podeljena na 12 izbornih jedinica, deset građanskih, jednu za dijasporu i jednu u okviru koje se biraju manjinski kandidati. Srbi će svoje pravo glasa moći da iskoriste upravo u tzv. 12. izbornoj jedinici, uzimajući roza (manjinski) listić.

Na ovim parlamentarnim izborima pripadnici srpske nacionalne manjine biraće između pet kandidata koje su predložile tri stranačke i nezavisne liste. Tih pet kandidata na izbornom listiću biće poredani abecednim redom tako da će se prvi na listi naći Dragan Crnogorac sa svojim zamenikom Mićom Radulovićem koje je predložila grupa građana. Druga na listi nalazi se Dragana Jeckov sa zamenikom Jugoslavom Vesićem kao kandidati Samostalne demokratske srpske stranke. Na trećem mestu je Srđan Milaković (zamenik kandidata Siniša Ljubojević) kandidat Demokratskog saveza Srba, dok se na četvrtom i petom mestu nalaze kandidati SDSS-a Milorad Pupovac (zamenik kandidata Dejan Mihajlović) i Anja Šimpraga (Boris Milošević). 

Glasači na ovoj manjinskoj listi imaće pravo i mogućnost da zaokruže jednog, dva ili najviše tri kandidata ili kandidatkinje bez obzira da li pripadaju jednoj političkoj opciji ili su kandidati više predloženih opcija. Takođe, i druge nacionalne manjine imaće mogućnost da biraju svoje predstavnike za Sabor. Najjasnija je slika kod Mađara koji imaju samo jednog kandidata i dovoljan je jedan glas da njegov mandat bude verifikovan. Italijani biraju jednog predstavnika od dva predložena, kao i Česi i Slovaci. Jednog predstavnika biraju i Austrijanci, Bugari, Nemci, Poljaci, Romi, Rumuni, Rusi, Turci, Ukrajinci, Vlasi i Jevreji i na toj listi nalaze se tri kandidata tri političe opcije. Slično je i na manjinskoj listi gde se bira jedan predstavnik između Albanaca, Bošnjaka, Crnogoraca, Makedonaca i Slovenaca, a ovi manjinski glasači imaće mogućnost da biraju između četiri predložena kandidata.

Preferencijalni glas

Pripadnici većinskog hrvatskog naroda, ali i pripadnici svih manjina ukoliko izraze želju, na izbore mogu da izađu i biraju svoje predstavnike i političke organizacije u 10 izbornih jedinica. Svaka izborna jedinica obuhvata jednu teritorijalnu celinu sastavljenu od više određenih županija. Takođe, svaka izborna jedinica ima određen broj stranačkih lista za koje birači mogu da glasaju.

U svih deset izbornih jedinica svoje liste imaju sledeće stranke, pokreti i liste: A-HSP, Fokus republika, Odlučno i pravedno, Stranka Ivana Pernara, Domovinski pokret, HDZ, HSP, Možemo, Most i suverenisti, Radnička fronta, SDP. Lista Socijaldemokrati ne izlazi samo u jednoj izbornoj jedinici, dok u jednoj ili više jedinica kandidaturu je podnelo još 13 stranaka i pokreta.

Jedanaesta izborna jedinica rezervisana je za glasače iz dijaspore i ovde će se birati između osam lista koje su podnele svoju kandidaturu.

Birači će imati mogućnost da iskoriste svoj tzv. preferencijalni glas, odnosno da zaokruže redni broj ispred određene liste, a potom ukoliko žele mogu da zaokruže i neki redni broj na toj listi. Valjanost glasa priznaće se i u slučaju da birači zaokruže samo redni broj liste ili samo redni broj određenog kandidata na nekoj listi. U ovom slučaju postoji više pravila, ali jedno je sigurno, glasači ne mogu da zaokruže više predloženih lista, odnosno u tom slučaju glas će biti nevažeći. Ni na ovim izborima nacionalne manjine nisu dobile mogućnost na dvostruko pravo glasa, odnosno da biraju između svojih manjinskih kandidata i kandidata sa građanskih lista.