Pooštriti kazne za nasilnike

Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov u slobodnom govoru osvrnula se na predstojeće izmene kaznenog zakona i pozvala da se kazne za nasilničko ponašanje i učešće u tučama motivisanim diskriminacijom pooštre.

Slavko Bubalo 02.02.2024.
dragana jeckov (1)

Govoreći u slobodnom govoru u Saboru o krivičnim delima koja se evidentiraju kao zločini iz mržnje zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov je navela da se, ako se usporede statistički podaci tokom proteklih godina, može zaključiti da je iz godine u godinu broj takvih kaznenih dela rastao.

- MUP je 2017. godine postupao u 28 takvih slučajeva, 2018. godine u 33, 2019. u 51, a 2020. godine u 87 slučajeva zločina iz mržnje, uključujući tu i javno podsticanje na nasilje i mržnju – rekla je Jeckov i dodala da je MUP u 2021. godini najčešće postupao povodom kaznenih dela pretnje i oštećenja tuđe stvari, a slede kaznena dela nanošenja telesne ozlede i teške telesne ozlede te nasilničkog ponašanja.

- Počinioci ovih kaznenih dela i dalje su najčešće bili motivisani etničkom pripadnošću žrtve. Naime, od 101 kaznenog dela koje je MUP zabeležio, uključujući i kazneno delo govora mržnje, čak 67 ih je bilo motivisano nacionalnim poreklom, nakon čega sledi polna orijentacija, rasna pripadnost ili boja kože te veroispovest – istakla je Jeckov i iznela stav da u Kaznenom zakonu s obzirom na motiv počinjenja i osobe prema kojima je delo počinjeno treba predvideti kvalifikovani oblik učestvovanja u tučnjavi i kvalifikovani oblik nasilničkog ponašanja, kod posebno opasnih oblika ovog kaznenog dela.

- Prva kvalifikatorna okolnost trebalo bi da bude učešće u tučnjavi počinjeno iz mržnje odnosno zbog diskriminatornih pobuda kao što su rasna pripadnost, boja kože, veroispovest, nacionalno ili etničko poreklo, jezik, invaliditet, pol, polno opredeljenje ili rodni identitet druge osobe, a druga kvalifikatorna okolnost odnosi na posebno ranjive, na decu i starije osobe te osobe s težim telesnim ili duševnim smetnjama ili prema trudnicama – rekla je Jeckov ističući da je na ovakvo razmišljanje podstaknuta poražavajućim iskustvima sa vukovarskih ulica i protestom roditelja koji su jasno i nedvosmisleno ukazali na problem nasilja.

- Borba protiv nasilja kao društvenog kancera zahteva puno ozbiljniji i sistematičniji pristup jer pitanja o tome da li je nasilje ili njegovi pojavni oblici moglo da se spreči postavljamo tek kada dođe do tragedije. Svima nam je jasno da postoji potreba da se uporedo radi na zakonskim izmenama i usklađivanjima, ali i na edukaciji od najranijeg uzrasta preko svih institucija uključenih u sisteme socijalne zaštite pa sve do vrha sudske i svake druge vlasti – istakla je Jeckov dodajući na kraju svog govora još malo statistike.

- Prema podacima MUP-a za 2022. godinu postupali su povodom 51 kaznenog dela iz mržnje, dok su godinu dana ranije postupali u 49,5 odsto više predmeta, tačnije povodom 101 kaznenog dela evidentiranog kao zločin iz mržnje, od čega 13 javnog podsticanja na nasilje i mržnju iz čl. 325. Kaznenog zakona.