Predstavljanje ZVO-a na Sajmu pisaca i izdavača u Somboru
Književna manifestacija „Sajam pisaca i izdavaštva u Somboru“ održana je od 2. do 4. februara.
U organizaciji Srpske čitaonice „Laza Kostić” iz Sombora prvi put je organizovan Sajam pisaca i izdavača uz snažnu podršku izdavača i pisaca iz Sombora, kao i nekoliko izdavača i pisaca u Srbiji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Republici Srpskoj. Pored izložbe knjiga, bilo je reči i o izdavačkoј delatnosti Srba u Hrvatskoј, a ispred Zaјedničkog veća opština i Srpskog kulturnog centra Vukovar izdavačku delatnost i nova izdanja predstavili su direktorka Srpskog kulturnog centra Јelica Lipovac Dudaš, predsednik Odbora za kulturu i sport ZVO-a Veljko Maksić i predsednik Zaјedničkog veća opština Deјan Drakulić.
- Na samom sajmu predstavljena je knjiga „Bobota” u izdanju Zajedničkog veća opština, nastala u okviru projekta „Svedoci vremena”. Takođe, imali smo predstavljanje izdavaštva sa područja delovanja ZVO-a, izdavaštvo koje je u okviru naše institucije, ali i izdavaštva Srpskog kulturnog centra kao što je knjiga „Koji je moj”, odnosno, sam autor je predstavio knjigu i imao je svoje izlaganje. Drugi dan sajma, organizovan je okrugli stol o izdavaštvu i perspektivama u dijaspori i van metropole i tu se razgovaralo ne samo o problematici, nego i o perspektivi, saradnji i mogućnostima vezanim za izdavaštvo i o svemu onome sa čime se izdavači, ali i autori susreću – rekao je predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, koji je napomenuo kako je ovom prilikom ostvarena saradnja i razmenjeni kontakti sa drugim autorima i izdavačima, kao što je dogovoreno i nekoliko novih programa kako bi publika sa istoka Hrvatske imala priliku da vidi određene programe koji su iz matične zemlje.
Saradnja sa Srpskom čitaonicom „Laza Kostić” već je ostvarena što je od velike važnosti sa srpski narod koji živi izvan svoje matične zemlje.
- Ova saradnja je pre svega važna jer doprinosi očuvanju naše kulture, identiteta i podseća naše ljude na to ko smo i šta smo. Srpska čitaonica je zaista institucija koja je izuzetno važna i sama čitaonica je jedan partner sa kojim mi možemo da realizujemo, pre svega, kvalitetne programe i to je ono što ZVO svakako želi da radi. Možda ti programi nisu uobičajeni, nekada su malo i drugačiji, ali ono što mi želimo jeste da pomeramo granice i donosimo kulturna dešavanja i kulturu koju građani ne mogu baš u svakom momentu da vide. Svaka takva saradnja nam otvara nove mogućnosti za povezivanje, a osnova svega toga je očuvanje našeg kulturnog, verskog, nacionalnog i jezičkog identiteta i to je nešto na čemu mi pokušavamo da istrajemo i pokušavamo da radimo što više možemo kako bismo sprečili asimilaciju i našim ljudima omogućili kvalitetne kulturno-umetničke programe – dodao je Drakulić.
Somborska Srpska čitaonica je zdanje sa izuzetnim kulturno-istorijskim značajem za Grad Sombor i srpski narod u celini, s obzirom na to da je jedna od najstarijih kulturnih institucija Srba u Srbiji i svetu i kao takva ima status spomenika kulture. Osnovana je 24. marta 1845. godine, a na restauracionoj skupštini 1901. godine za predsednika čitaonice izabran je Laza Kostić. Izgrađena je 1882. godine čitaoničkim sredstvima, dobrovoljnim prilozima somborskih Srba i pozajmicom novca od tadašnje Somborske Srpske crkvene opštine. Umesto Srpska čitaonica, kako se dugih 112 godina zvala i imenom svojim svedočila gde joj je koren, od 1957. godine zvala se Čitaonica „Laza Kostić“. Danas se čitaonica u Somboru ponovo zove Srpska čitaonica „Laza Kostić“, čiji su programi, kako tada, tako i sada, vezani za čuvanje obrazovnog, kulturnog i duhovnog identiteta srpskog naroda, negovanje tradicije, običaja, jezika i ćiriličnog pisma.