Prvo baranjsko mesto u projektu „Svedoci vremena“

Promocija knjige „Svedoci vremena-istorijski pregled razvoja naselja Darda” autora Siniše Đuričića održana je 11. aprila u Srpskom kulturnom centru u Vukovaru.

Tijana Živanović 12.04.2024.

Knjigu o istorijskom pregledu razvoja sela Darda nastalu u okviru projekta pod nazivom „Svedoci vremena” okupljenoj publici u Srpskom kulturnog centru predstavili su njen autor Siniša Đuričić i urednik Veljko Maksić.

- Postoje određene specifičnosti što se tiče Darde, ona nije obrađena kao što su neka druga naselja sličnog ili istog broja građana, kulture i značaja što je šteta jer svakako postoji mnogo materijala za pisanje knjige. Iz tog razloga, pored kontinuiteta srpskog stanovništva u Dardi, sama Baranja je multietnički prostor u kojem su različiti narodi živeli i ostavljali određeni uticaj jedni na druge, a tako i zapise koje smo iskoristili za knjigu koju danas imamo priliku i da predstavimo. Darda je sama po sebi bila evropski poznata kao naselje, najviše zbog slavnog mosta sagrađenog u tursko doba za vreme vladavine Sulejmana Veličanstvenog, koji je posebno popularan u poslednje vreme. Ne možemo zaboraviti ni dvorac koji je trajan spomenik i koji ne možete da propustite ako dolazite u Dardu – priča autor knjige Đuričić.

Nakon knjiga o Veri, Klisi, Ostrovu i Boboti, urednik Veljko Maksić je istakao kako i Darda ima svoje zanimljivosti koje je trebalo zapisati, a ko bi to mogao bolje da obuhvati nego istoričar Đuričić čiji se koreni tamo i nalaze.

- Siniša do sada ima nekoliko radova o 18. veku, tako da je on bio idealna osoba koja bi na kvalitetan način mogla da obradi ovaj teritorij. Kada je projekat počeo 2016. godine krenuli smo sa sremskim mestima, a projekat se danas proširio i na prostor Baranje, realno gledajući, to je mali prostor udaljenosti, ali svakako ima dosta razlika. Mi o svim ovim knjigama možemo da govorimo kao o svojevrsnim studijama slučaja, gde na osnovu njih možemo da razmatramo čitav ovaj prostor u naučno-istraživačkom smislu, ali dakako da svaka od tih knjiga odnosno mesta ima svoje specifičnosti vredne pažnje - zapaža urednik knjige.

Dok su brojne nauke okrenute prema budućnosti, istorija svoja istraživanja usmerava prema prošlosti. Zajedničko veće opština je i ove godine pružilo priliku čitaocima da nauče nešto novo o prošlosti srpskog naroda na istoku Republike Hrvatske.

- Što se tiče planova, ne usudimo se odmah planirati jer sam projekat je složen i zahteva mnogo truda i vremena, a isto tako nemamo mnogo ljudi koji bi se bavili ovim poslom. Ne mogu da vam kažem koje ćemo naselje sledeće obrađivati, ali svakako planiramo da nastavimo u smeru kao i do sada, a to je da ne zaboravimo naše korene - istakao je Maksić.

U potrazi za delovima prošlosti Darde autor je pregledao arhivske fondove Srpske pravoslavne crkve, Državnog arhiva u Osijeku, Državnog arhiva u Budimpešti, porodične arhive Darđani, a u potrazi su mu pomogli i mnogi drugi građani koji čuvaju sećanja na prošlost.

*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.