Scenski nastup zahteva i odgovarajući izgled igrača

Zaljubljenici u folklor dobili priliku da steknu nova znanja i veštine o pravilnom odevanju i šminkanju za potrebe folklorne scene.

Tijana Živanović 23.04.2024.

U Vukovaru je u organizaciji Odbora za kulturu i sport Zajedničkog veća opština 20. aprila održana radionica s ciljem pružanja prilike, članovima kulturno-umetničkih društva sa istoka Hrvatske, za sticanje novih znanja iz oblasti folklora.

- Kroz razgovor sa predstavnicima društava i kroz anketne upitnike dobili smo povratnu informaciju da postoji potreba sa ovakvom vrstom radionice. Činjenica jeste da našim igračima niko do sada nije objašnjavao kako se zapravo treba pripremiti za scenu, bar ne onako kako će to danas da objasne profesionalni igrači koji imaju toliko godina iskustva na sceni - rekao je predsednik Odbora za kulturu i sport Veljko Maksić.

Dugogodišnji profesionalni igrači Ansambla narodnih igara i pesama „Kolo“ iz Beograda Dalibor Milovančević i Ana Mirković osmislili su radionicu za ljubitelje srpskog folklora na kojoj je 35 učesnika upotpunilo svoje znanje o nošnji, šminkanju i frizurama karakterističnim za različita područja naseljena srpskim narodom.

- Odevanje ansambla za prikaz igara određenih krajeva iz koga igra i pesma potiče je jako važno jer na taj način čuvamo identitet naroda, jer ako toga nema onda i ne pokazujemo u potpunosti ono što pripada etničkoj grupi koju predstavljamo. Sagledavajući celu situaciju, postoji dobra praksa odevanja ansambala na ovim prostorima, ali ipak bi trebalo da se obrati pažnja na detalje koji zapravo čine lepotu toga kraja. Primena narodne nošnje ne mora biti uvek vezana za finansije, ali uz planiranje i sklapanje delova nošnje možemo dobiti pun efekat na sceni. To je ono što danas želimo da predstavimo - rekao je pedagog za igru Nacionalnog ansambla ,,Kolo“ Dalibor Milovančević.

Scenska šminka i frizura u skladu sa tradicijom

Koliko napora vidimo na sceni, toliko napora je uloženo i van nje. U svetu trendova folklorni predavači nastoje sačuvati nasleđe koje imamo i prošlost pokazati na sceni onakvom kakva jeste.

- Polaznicima planiram da predstavim zakone scenske šminke i frizure karakteristične za igre koje imaju na repertoaru i na taj način da oživimo prošlost i da prikažemo sve varijante u originalnom obliku. Trudim se da ljude obučim da se onim što imaju dublje pozabave i istražuju, jer tradiciju možemo i da zavolimo tek kad je dobro upoznamo - rekla je prvakinja Nacionalnog ansambla ,,Kolo“ Ana Mirković.

Učesnici zadovoljni edukacijom

Polaznici edukacije imali su priliku da se na modelima oprobaju u pletenju raznih frizura kao što su trvelje, košarice koje su karakteristične za krajeve Srema, Slavonije, Baranje, Banije, ali isto tako da promatrajući primere edukatorke Mirković, našminkaju koleginicu razmatrajući karakteristike navedenog područja.

- Ovo je prvi put da učestvujem na ovakvom obliku radionice. Uvek sam učila od starijih igrača kako se našminkati ili obući za scenu, ali naravno da ništa od toga nije bilo na ovom nivou profesionalizma. Ovakva vrsta radionice za naše malo društvo mnogo znači, jer svakako je ovo nešto što će upotpuniti nas kao igrače i podići nas na viši nivo - rekla je članica KUD-a ,,Zora“ iz Silaša Dajana Smiljanić.