Sećanje na ustaški zločin u Dudiku
Brojne delegacije antifašista iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine te predstavnici Ruske Federacije na memorijalnom kompleksu Dudik u Vukovaru odali poštu civilima i rodoljubima pogubljenim na ovom mestu od strane ustaša tokom Drugog svetskog rata.
Na memorijalnom kompleksu Dudik u Vukovaru 11. maja održana je komemoracija žrtvama ustaškog terora koje su na ovom mestu pogubljene tokom Drugog svetskog rata između 1942. i 1943. godine. Pripadnici Župske redarstvene oblasti NDH predvođeni ratnim zločincem Viktorom Tomićem streljali su u Dudiku pripadnike Narodnooslobodilačkog pokreta Jugoslavije, saradnike i civile u znak odmazde zbog akcija partizanskog pokreta na Fruškoj gori.
- Odlučni smo da otmemo od zaborava zločine koji su se dogodili tokom Drugog svetskog rata, da negujući kulturu sećanja odajemo dužno poštovanje našim precima i da upućujemo snažnu poruku našim potomcima. Nakon rasnog zakona ustaških vlasti donesenog 19. aprila 1941. godine počinje i njegova realizacija, odnosno hapšenja, oduzimanje imovine, pokrštavanje i proterivanja što su bile njegove blaže varijante, a ubrzo su počele i likvidacije. Ovde je rad započeo preki sud Viktora Tomića koji će za vreme svog sudovanja u Velikoj župi Vuka odneti na hiljade života, pretežno sa prostora Srema i Slavonije iz 62 mesta, u Vukovaru preko 3000 i kasnije u Sremskoj Mitrovici preko 9000 nevinih rodoljuba među kojima su većina bili žene, deca i starci - rekao je u svom obraćanju prisutnima predsednik Zajednice antifašističkih udruženja Vukovarsko-sremske županije Lazo Đokić.
Ove godine okupljanje u Spomen-kompleksu koji je izgrađen po ideji beogradskog arhitekte Bogdana Bogdanovića bilo je, čini se, masovnije nego prethodnih nekoliko godina.
- Pokušavamo da animiramo što više učesnika, a posebno potomaka žrtava streljanih ovde u Dudiku. Nažalost, iako je odaziv dosta dobar, on ipak nije onakav kakav smo planirali da bude jer smo ove godine pozvali sve lokalne zajednice iz kojih potiču streljani u Dudiku koje se nisu odazvale, ali su se zato odazvala udruženja kojima smo zbog toga veoma zahvalni. Ovo je najveće stratište u istočnom delu Hrvatske i ono treba da bude opomena, treba da čuvamo sećanje i mi ćemo nastaviti to da radimo uprkos svemu – rekao je Đokić.
Nagodinu je 80. godišnjica pobede nad fašizmom pa je za očekivati da će i aktivnosti antifašista i njihovih organizacija biti masovnije, češće i svečanije.
- Pokušaćemo da pojačamo ovu manifestaciju s obzirom da je nagodinu 80. godišnjica pobede nad fašizmom pa ćemo to povezati sa ovom komemoracijom. Time želimo da pokažemo da naš narod zna da brine da se sećanje na ove zločine ne ugasi i da ništa u tome ne može da nas spreči. Uporedo s tim negovaćemo i odnose u zajednici u kojoj živimo i da dokažemo da su različitosti bogatstvo, a ne smetnja, da je mržnja zlo a ljubav ono što treba da negujemo i to ćemo stalno ponavljati – zaključio je Đokić.
Nakon polaganja venaca i odavanja počasti žrtvama održan je i kraći kulturni program u kom su učestvovali učenici vukovarske gimnazije i Etno grupa Đurđevak iz Bobote. U Parohijskom domu Druge vukovarske parohije održana je svečana akademija, a gosti su mogli da pogledaju i izložbu o stratištu na Dudiku.
Nakon Drugog svetskog rata Komisija za utvrđivanje ratnih zločina vršila je ekshumaciju koja je trajala od 25. aprila do 3. maja 1945. godine. Pronađeni su posmrtni ostaci 384 ubijenih koji su sahranjeni u Spomen-kosturnicu zajedno sa palim boracima Pete vojvođanske udarne brigade i borcima Crvene armije u neposrednoj blizini centra Vukovara.