Sveti Sava kao putovoditelj i učitelj

Centralna Svetosavska Akademija u organizaciji Eparhije osečkopoljske i baranjske održana je 28. januara u Srpskom domu u Vukovaru.

Slavko Bubalo 29.01.2024.
Sveti Sava Srpski Dom

Ovogodišnja centralna proslava Sv. Save održana je u, do zadnjeg mesta, ispunjenoj Sali Srpskog doma u Vukovaru. Kako to tradicija nalaže, program je započeo Svetosavskom himnom nakon koje se okupljenima obratio i blagoslovio proslavu episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim.

- Svake godine kada proslavljamo ime prvoga arhiepiskopa srpskoga Svetoga Savu sećamo se i nanovo obnavljamo svoju postojanost i našu svetosavsku opredeljenost. Njegova ličnost je uvek u biću našeg naroda određivala smer i pravac u kome se kao narod trebamo kretati, a taj put nam je svima jasan i esencijalan, to je put carstva nebeskog – rekao je episkop Heruvim na početku svog obraćanja ističući da je svetosavska filozofija života blagodarni dar srpskom narodu i pečat njegove vere i duhovnosti.

Episkop Heruvim

Naglasivši da je svetosavski način života uvek autentičan i aktuelan u svakom vremenu i da se ne može svesti u prostorne dimenzije jer uvek svedoči tajnu Hristovu, episkop Heruvim je svoje obraćanje završio pozivom na slogu, ljubav i praštanje i rečima iz Žičke besede Sv. Save o pravoj veri.

Ovogodišnju svetosavsku besedu govorio je teolog i veroučitelj iz Vukovara Nemanja Milinković koji se u njoj osvrnuo na ljudska posrnuća u 21. veku u kom su napadnuti svi stubovi srpskog naroda, odnosno crkva, porodica i škola, na otuđenost ljudi i loš uticaj medija i modernih tehnologija.

- Pisati svetosavsku besedu je velika čast i odgovornost. Dugo sam razmišljao o čemu da pišem pa sam se odlučio za ove savremene probleme sa kojima se mi kao svetosavci susrećemo. Napisati svetosavsku besedu i jeste i nije teško. Kada sam je napisao video sam da sam mogao još dosta toga da napišem, ali bi se to onda pretvorilo u jedno predavanje. Sveti Sava je naš putovoditelj i učitelj života i fokus je na tome da mi danas treba da se držimo tog puta kojim je on išao – rekao je o svom doživljaju Sv. Save i svetosavske besede ovogodišnji besednik.

U nastavku programa nastupio je Akademski vokalni kvartet Avia Arhangeli iz Kragujevca pod rukovođenjem Vojislava Spasića i mlade dramske nade Jovana Trošić, Jana Salamadić, Nikola Ugrinović i Mihajlo Rakočević. Tekstove Svetog Justina Popovića i vladike Nikolaja Velimirovića, Matije Bećkovića, Miloša Jankovića, Zorana Kostića, Đorđa Nešića i Danila Jokanovića čitali su Biljana Đurović, koja je program i osmislila, i prvak drame Narodnog pozorišta u Beogradu Slobodan Beštić.

Akademija u Belom Manastiru

Beli Manastir sveti sava

Svečana Svetosavska akademija u Belom Manastiru održana je u subotu 27. januara u kino dvorani Centra za kulturu Belog Manastira. Okupljene su pozdravili belomanastirski paroh Dragan Vukadinović i predsednik belomanastirskog pododbora SKD Prosvjeta Dejan Jeličić. Svečanu svetosavsku besedu izneo je veroučitelj Srđan Banda.

U programu su učestvovali Parohija belomanastirska, pododbori Prosvjete iz Belog Manastira i Jagodnjaka, gradsko Veće srpske nacionalne manjine, Udruženje Čuvari tradicije baranjskih Srba, SKUD Jovan Lazić, Kolo srpskih sestara Sveta Jelena Dečanska, Udruženje roditelja i dece Pčelice, Udruženje žena Dukat, učenici i profesor belomanastirske Gimnazije, učenici i profesori iz Osnovnih škola u Jagodnjaku, Kneževim Vinogradima i Belom Manastiru kao i polaznici i predavači Programa plus iz Belog Manastira, odnosno ukupno 93 učesnika.