Vukovarčani uživali u zvuku gusli

U organizaciji Zajedničkog veća opština Vukovar 16. aprila u Srpskom domu održan je koncert Bojane Peković i ansambla Umetnička porodica.

Maja Milanović 18.04.2024.

Stvarajući niti između prošlosti i budućnosti, drevnog i savremenog, Bojana Peković i ansambl Umetnička porodica neguju bogato guslarsko nasleđe srpskog naroda. Sam koncert u Srpskom domu u Vukovaru bio je svojevrsni čas istorije, kako guslarska tradicija i nalaže.

- Gusle sam počela da sviram sa šest godina, godinu dana pre toga sam već stala na scenu sa pevanjem, a ljubav prema muzici je potekla iz porodice, razvijala se i nastavljala vremenom. Sa svojom Umetničkom porodicom sam došla večeras da predstavimo muziku koju stvaramo i da uživamo zajedno. Ja sam imala tu sreću da u mojoj porodici gusle jesu i imaju jednu od visokih uloga, tako da se to nasledilo, ali mogu da kažem da su gusle prisutne u našem društvu i čini mi se zadnju deceniju da su još više tu nego što su pre bile – kaže muzičarka Bojana Peković.

Vukovarska publika imala je priliku da uživa u izvođenju nekih od najpoznatijih dela srpske epike, ali i brojnim drugim pesmama u izvođenju Bojanine Umetničke porodice koju čine kolege na različitim instrumentima, ali i Bojanin brat koji je zajedno sa njom pokrenuo delovanje ovog muzičkog sastava.

- Inače radim kao profesor na Fakultetu umetnosti u Nišu i prirodan je sled događaja da negujem klasičnu muziku na harmonici jer sam se školovao za to i ovaj spoj je spoj klasične i srpske tradicionalne muzike, kao i različitih žanrova. Osnovali smo sestra i ja zajedno ovaj sastav Umetnička porodica i unikatan je samim tim što su gusle ranije retko spajane sa drugim instrumentima, a sada je to postalo standard. Takođe, trudimo se da preko muzike prenesemo porodične ljudske vrednosti, ali isto tako i putem tekstova koje moja sestra peva – rekao je muzičar Nikola Peković.

Organizator ovog koncerta bio je Odbor za kulturu i sport Zajedničkog veća opština Vukovar koji svojim programima okuplja sve širi krug publike obuhvaćajući različite interese ljudi.

- Trudimo se da našim programima donesemo nešto novo u Vukovar, ali i na čitav prostor delovanja Zajedničkog veća opština. Mislim da ovako kvalitetni programi, koji možda nisu dovoljno zastupljeni u našoj zajednici, su neophodni kako bi oblikovali našu publiku, kako bi ljudima doneli nešto novo i kako bi, pre svega, naša publika imala priliku da vidi nešto što je deo naše tradicije, kulture i našeg identiteta – izjavio je predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.

Među brojnom publikom ove večeri u Vukovaru bili su i gosti iz tri različita mesta koje je spojila ljubav prema crkvi i ovoj vrsti muzike, tako su Vukovar posetili Vera Vasiljević Votkins iz Atlante, Nemanja Pavlović iz Sopoćana i Beograđanka Gordana Modošan.

- Inače sam često odlazila u manastir Sopoćani i tamo sam upoznala porodicu Pavlović koja živi u blizini i oni su postali moja porodica sa sela i veliki prijatelji. Spletom okolnosti, nakon nekog vremena, upoznala sam svoju prijateljicu Veru koja već godinama živi u Atlanti a poznaje porodicu Peković. Tako smo se svi povezali, mada, ne bi nas niko spojio ovako ni po godištu, profesiji, pa ni po mestu življenja, ali ustvari tako lako živimo sada i uživamo u našem druženju. Nije nam bilo teško da pored svih svojih obaveza dođemo u Vukovar, podržimo Pekoviće i uživamo u dragulju naše muzičke scene – pojašnjava nam Gordana.

Ispred organizatora najavljuju brojne programe u njihovoj organizaciji za naredni period, kao i za dan Zajedničkog veća opština koji se obeležava 23. maja