Bogata vukovarska gimnastička istorija
Sportom do povezivanja manjine i većine.
Među brojnim klubovima koja deluju i rade na području grada Vukovara, skoro 20 godina gradsku sportsku scenu svojim trudom i radom uspešno upotpunjuje i Gimnastički klub Vukovar. Osnovani su 14. septembra 2006. godine i od tada pa sve do danas svoj grad predstavljaju na brojnim lokalnim, državnim, pa i evropskim takmičenjima, vraćajući se u svoj grad, gotovo sa svakog takmičenja, sa nekoliko medalja, pehara i priznanja.
- Klub su 2006. godine osnovali zaljubljenici u sportsku gimnastiku i od samog osnivanja kluba do današnjeg dana čelni ljudi su isti, nije bilo promena. Predsednica kluba je Ankica Paun, dopredsednik je Đorđe Stojšić i sekretarka sam ja. Samo osnivanje kluba je bilo potaknuto idejom da smo svi bili svesni da je našem gradu nedostajao gimnastički klub, jer možemo reći da grad ima bogatu gimnastičku istoriju kroz Sokolske pokrete, kasnije klub Partizan, čak su jedno vreme egzistirala dva gimnastička kluba, jedan u Vukovaru a drugi u Borovu Naselju, koji su bili članovi Kupa Slavonije i Baranje i čiji su članovi imali zapažene rezultate – započinje davnu vukovarsku gimnastičku priču sekretarka i glavna trenerica Gimnastičkog kluba Vukovar Bosiljka Stojšić.
- Nažalost, 60-ih godina ugasila su se oba kluba, a nakon toga gimnastika u Vukovaru je živela samo u osnovnim i srednjim školama, ali možemo reći da se jako dobro održala i to zahvaljujući profesorki Željki Gaćeši u Borovu, profesoru Durajliji koji je u tadašnjoj Osnovnoj školi Braća Đurđević vodio mušku gimnastiku i ti zaljubljenici su gimnastiku na ovom području i održali na životu i nama koji smo u to vreme bili učenici usadili i preneli ljubav prema gimnastici. Vođeni tom spoznajom, predsednica Ankica, dopredsednik i ja smo okupili određeni broj profesora fizičkog vaspitanja i načinili osnivački odbor od 11 članova koliko je onda brojio – dodaje Bosiljka.
Kao na svakom početku, i Gimnastički klub Vukovar se u svojim počecima susretao sa određenim problemima, a glavni problem im je bio dobijanje prostora za treninge.
- U početku nam je bio jako težak period jer smo na raspolaganju imali samo dvorane osnovnih škola i to Osnovna škola Antuna Bauera i Osnovna škola Blage Zadre. To su bile prve škole u kojima smo provodili treninge i nakon pet godina provođenja treninga u školskim dvoranama dobili smo prostor na Trpinjskoj cesti koji je bio prazan i koji niko nije hteo da koristi. Mi smo taj prostor oduševljeno prihvatili, bez obzira što nije imao ni grijanje, ali uz veliku pomoć kompletne uprave i roditelja tadašnjih članova opremili smo taj prostor u smislu da su roditelji od kuća doneli grijalice na struju kako bismo mogli raditi tokom čitave godine – pojašnjava teške početke kluba glavna trenerica.
Nakon pet godina korištenja prostora na Trpinjskoj cesti, gimnastički klub dobija prostor za korištenje u Sportskoj dvorani u Borovu Naselju koja je danas opremljena svom potrebnom opremom za rad kako bi se treninzi provodili kvalitetno, kako takmičarske, tako i rekreacijske grupe. Danas klub ima veliku podršku roditelja članova, posebno takmičarki koje su dugo godina deo kluba. Isto tako, mlađe seniorke su od vrtićkih dana članice kluba, danas su uspešne studentice, a u međuvremenu je klub uložio u njihovu edukaciju i njih sedam je uspešno završilo seminar za sutkinje.
- Danas brojimo oko 120 registrovanih članova, imamo takmičarsku grupu koja se sastoji iz obaveznog i osnovnog programa koji su podeljeni u više kategorija i takmiče se, kako na ekipnim, tako i na pojedinačnim takmičenjima. Što se tiče rekreativnog dela, za sada su nam grupe podeljene u predškolce i školarce – dodaje Stojšićeva.
Brojne medalje i priznanja
Pored različitih priznanja, kako na državnom tako i na evropskom nivou i brojnim medaljama i nagradama koje je ovaj Gimnastički klub osvajao, takođe beleže i brojna priznanja od grada Vukovara. Početkom 2024. godine proglašeni su za najuspešniji sportski kolektiv, za perspektivnu sportistkinju proglašena je Monika Zovko, a priznanje za uspešne rezultate ove godine dodeljeno je Miljani Poznanović.
- Jako puno nam znače sva priznanja koja naš klub dobije, posebno to zadnje priznanje za najuspešniji sportski kolektiv koje nikada do sada nismo dobili. Posebno smo ponosni jer nas grad prepoznaje i podržava kroz sve ove godine i što se tiče prostora, ali i finansija, jer mislim da bez grada sigurno ne bi bili tu gde smo sada – kaže trenerica Gimnastičkog kluba Vukovar Martina Stojšić koja je gimnastiku počela da trenira sa četiri godine, trenirala je do svoje 20 godine, ali je nažalost zbog ozleda morala da prekine karijeru, iako je to nije sprečilo da se okuša u trenerskim vodama, u kojima i danas uživa.
- Kada se jednom dođe u dvoranu, devojke nije teško zadržati, ali ih je na prvu teško odvojiti od mobitela, kompjutera i današnjeg načina života. Sa predškolcima radimo sve kroz igru i njima je to jako zabavno, mislim da baš uživaju jer nije samo da radimo gimnastiku, nego je to recimo nekakva škola sporta u kojoj učimo i osnovne motoričke sposobnosti, takođe kroz igru učimo i slova i boje, tako da tu deca imaju sveobuhvatni sadržaj – pojašnjava Martina.
I danas se u klubu sećaju prve medalje koju je osvojila Rebeka Nikolina Stojšić na državnom prvenstvu u prvoj godini delovanja kluba, nakon toga uspešan niz je samo nastavljen. U ovoj godini članovi Gimnastičkog kluba Vukovar ostvarili su odlične rezultate na regionalnim takmičenjima, a posebno ističu prvo mesto na prvenstvu Hrvatske ekipno za mlađe seniorke u obaveznom programu i pojedinačno na državnom prvenstvu treće mesto Miljane Poznanović.
Zajedništvo i rad na prvom mestu
U gradu Vukovaru pored većinskog stanovništva, živi i brojno manjinsko stanovništvo čija su deca takođe članovi nekog kluba, a pravi primer tog zajedništva i sloge je upravo i Gimnastički klub Vukovar u kojem podele nikada nisu primećene.
- Pre samog osnivanja jako puno smo razgovarali o svemu i tada smo napravili plan kojega se i dan danas držimo, a to je da su vrata otvorena svima, da svoje mesto u ekipi svako izbori samo svojim radom i kvalitetom onoga što radi i drugačija merila niti su bila, niti su trenutno, niti će biti dok smo mi ovde. Ponosni smo da zaista imamo, osim većinskog hrvatskog stanovništva, i decu nacionalnih manjina, takođe decu koju roditelji dovoze iz Iloka, Dalja, Borova, Trpinje, Negoslavaca, Tordinaca, Petrovaca i drugih okolnih mesta. Sve nas raduju osvojene medalje i pehari, ali prijateljstva koja se ovde stvore zaista su nam posebna radost – rekla je glavna trenerica.
Kao i do sada, članovi ovoga kluba trudiće se što više da napreduju i da boje svoga grada uspešno brane u predstojećoj sezoni gde god se pojave. U toku su upisi za rekreativni deo za predškolce i školarce, pa zainteresovani roditelji koji žele upisati decu, dečake ili devojčice, mogu se slobodno javiti na fejzbuk stranici Gimnastički klub Vukovar gde se nalaze svi potrebni podaci za upis.
Ovaj tekst je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa poticanja novinarske izvrsnosti.