Božićna radionica za vukovarske učenike
Vukovarski Srpski kulturni centar organizovao je niz predavanja i radionica na temu nadolazećih božićnih praznika.

U susret najradosnijem hrišćanskom prazniku Božiću u Vukovaru je održano niz predavanja i radionica za najmlađe članove srpske zajednice koji nastavu pohađaju po modelu A, odnosno na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Tema radionice je bila „U susret praznicima – Božić i običaji“ a organizator druženja je Srpski kulturni centar iz Vukovara.
- Cilj ove radionice je da decu upoznamo sa običajima i tradicijom koji su kalendarski vezani za praznik Božić. Do sada nismo organizovali radionice koje se tiču Božića. Takođe, cilj nam je i da decu koja pohađaju nastavu u Osnovnoj školi Siniše Glavaševića približimo našoj biblioteci, budući da smo radionice održali u izdvojenom prostoru biblioteke Zaharije Orfelin – kaže bibliotekarka Maja Alić.
Predavanje i radionice na pomenutu temu održane su u Srpskoj kući u Borovu naselju za decu koja nastavu pohađaju u Osnovnoj školi Siniše Glavaševića, dok su u prostoru Srpskog kulturnog centra u Vukovaru prisustvovali učenici Osnovne škole Nikola Andrić. Novo znanje o običajima srpskog naroda stekli su učenici od prvog do četvrtog razreda pomenutih osnovnih škola.
- Iako do Božića imamo još nepunih mesec dana, radionice smo održali u ovom vremenskom periodu upravo zbog dece, jer uskoro odlaze na božićne praznike pa nemamo mogućnost da se okupimo. Na početku smo imali kratko predavanje počevši od Badnjeg jutra, Badnje večeri, do samog 7. januara odnosno Božića. U tom delu smo ukratko objasnili kako i zašto praznujemo, kako su to naši preci radili i kako smo mi to sve preuzeli od njih. Nakon toga smo imali priliku da posadimo božićno žito i naravno da lomimo česnicu sa ishodom dobivanja novčića. Verujem da su deca puno toga naučila, samim tim što možda nisu znali deo koji nam je prethodio, odnosno istoriju od našeg postanka, od vremena kada smo bili pagani pa sve do prelaska na hrišćanstvo. Deca su pametna, snalažljiva i imali smo jako dobru interakciju – pojašnjava Maja.

Radionice su održane sredinom decembra u nekoliko različitih termina, za ukupno šest razreda ove dve vukovarske škole.
- Danas smo naučili šta je Badnjak i da se njegovo drvo zove hrast. Kada smo sadili božićno žito koristili smo zemlju i žito i kada ga donesem kući, zalevaću ga dva puta dnevno da bude što veće i lepše - kaže učenik trećeg razreda Osnovne škole Siniše Glavaševića Marko Veselinović, dok su njegove drugarice iz razreda Una i Ksenija takođe sa velikom pažnjom i zainteresovanošću prisustvovale predavanju i radionici.
- Za Badnjak mi bude jako lepo, idemo svi zajedno u Crkvu na palenje Badnjaka i na kraju bude vatromet. Moje žito ću da stavim na prozor gde je toplo i zalevaću ga svaki dan da ne uvene. Svejedno mi je šta ću dobiti od poklona za Božić, najbitnije mi je da dobro brinem za moje žito – rekla je učenica Una Bođirković, a složila se i njena drugarica Ksenija.
- Za Badnjak i Božić mi najlepše bude kada idemo u Crkvu i proslavljamo praznike zajedno. Takođe, vodiću brigu o svom žitu i nadam se da će biti najlepše – dodaje učenica Ksenija Rupar.
Najviše pažnje deci je definitivno privuklo sađenje božićnog žita, budući da će za Božić poslati fotografije kada će da bude izabrano ono najlepše koje će biti nagrađeno. Druženje u Srpskoj kući i Srpskom kulturnom centru realizovano je zahvaljujući Savjetu za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, kao i Zajedničkom veću opština Vukovar.