Đurđevak – najprepoznatljiviji vokalno-instrumentalni sastav sa istoka Hrvatske
Vokalno-instrumentalni etno ansambl „Đurđevak“ iz Bobote uz pesmu ispratio kvalitetnu radnu godinu iza sebe.

Etno ansambl Đurđevak je sastav kvalitetnih i muzički potkovanih ljubitelja tradicionalne muzike, koji preko deset godina svojom kvalitetom oduševljavaju publiku, kako u Hrvatskoj tako i u Republici Srbiji, Bosni i Hercegovini i drugima. Jednom godišnje Đurđevak za domaću publiku sprema niz etno numera koje su pripremali tokom godine, pa su tako su i ove godine 7. decembra prikazali znanje u Domu kulture u Boboti.
- Posetioci programa će imati priliku slušati pesme kraja u kojem su Srbi ostavili svoj trag. Inspiraciju pronalazimo u KUD-ovima kako sa naših prostora tako i dalje, ali i video snimcima drugih pevačkih grupa. Trenutno naša grupa broji 11 članova, s tim da tri do četiri člana sviraju i instrumente. Teško je privući nove članove, ne mogu reći da nije. Etno muzika nije toliko popularna, ali onaj ko je voli i ko se bavi takvom vrstom muzike ceo život ostaje u tome – rekla je Milica Jović koja je od nedavno i voditeljka Đurđevka.
Postojanje Đurđevka seže u 2012. godinu kada je i osnovan, a do tada je delovao u sklopu KUD-a Đoko Patković. Nekada je vokalno-instrumentalni ansambl brojao više svirača nego pevača, ali godinama kasnije taj broj se izjednačio. Negovanje srpske tradicionalne muzike u maloj sredini u Hrvatskoj je specifičnost koja sa sobom nosi izazove i brojne probleme. Kao najveću poteškoću Veljko Jovanović navodi manji interes mladih za pomenutu vrstu muzike.
- Radu Đurđevka sam se priključio 2015. godine kada je organizovana radionica za one koji bi voleli da se bave tradicionalnom muzikom i da nauče da sviraju novi instrument. Prvobitno sam u muzičkoj školi svirao klavir, ali na nagovor Stanimira Perića, nekadašnjeg člana, naučio sam svirati frulu. Nije mi teško odvajati vreme za ovakvu vrstu hobija jer svi mi ovo radimo iz ljubavi, a za stvari koje radiš iz ljubavi se uvek nađe vreme. Zbog uticaja društvenih mreža, današnjeg odgoja dece, sve je teže privući članove da se bave, za njih skromnim hobijem, ali oni ne znaju koju dozu bogatstva on nosi sa sobom – rekao je dugogodišnji član grupe Veljko, koji u svoje slobodno vreme dodatno pomaže i svom seoskom KUD-u sviranjem frule i tapana.

Program je otvoren prikladnom pesmom „Domaćine dobri gosti ti dojdoše“, a nastavio se u istom duhu pesmama poput „Ne lomi mi lojze“, „Selo moje“ i „Hranila jula slavuja“. Publika je imala priliku uz organizatore slušati i goste Etno pevačku grupu Bosiljak iz Brčkog i pevačku grupu SKUD Derventa iz Dervente.
„Ljubav prema tradiciji mi daje inspiraciju’’
Dvadesetogodišnja Milica Jović iz Bršadina, mlada je ljubiteljka tradicionalne igre i muzike, a od nedavno novododeljenom ulogom umetničkog rukovodioca, svoje slobodno vreme posvećuje unapređenju kvalitete pomenutog pevačkog sastava.
- Od malena sam u folkloru i kroz njega sam uspostavila vezu sa ovom vrstom muzike. Imali smo pevačku grupu u KUD-u, tada sam počela i samostalno da nastupam. Napredovala sam kroz pohađanje muzičke škole, u njoj sam naučila sam različite tehnike pevanja. Znanje sam spojila sa iskustvom, a ljubav koju u sebi gajim prema korenima i tradicionalnoj muzici je pomogla da svoj glas uobličim. Na poziv nekadašnje voditeljke došla sam na probu videti da li sam ja za ovakvu vrstu hobija. Kada sam videla kolektiv, način rada, ali i cilj etno ansambla, odlučila sam da budem deo te priče. Par godina kasnije, tačnije u martu ove godine, postala sam i sama voditeljka složne etno grupe. Svaka uloga nosi svoju težinu, tako i ova. Sastav je, uglavnom, ženski i svaki karakter i glas pojedinca ima svoje prednosti i mane, ali se mi uvek uspemo dogovoriti. Svi naši članovi su relativno mladi i odlučili smo tu prednost iskoristiti da se promovišemo i putem društvenih mreža što je dalo pozitivnu povratnu informaciju. Ljudima se sviđaju naši video snimci i dosta ljudi je čulo za nas putem instagrama – rekla je Milica.
Etno grupa iz Bobote niže nastupe na brojnim festivalima etno muzike u Hrvatskoj i izvan nje, gde na najbolji način predstavljaju srpsku zajednicu sa ovih prostora, a mladost i volju svojih članova nastoje da iskoriste kako bi napredovali.