,,Ovde mi dođosmo, ovde mi dođosmo, mile’’
U Srpskom domu u Vukovaru u petak, 28. marta otvorena je izložba pod nazivom „Nasleđe predaka – običaj kraljica u međurečju Dunava i Drave“ .

Srpski narodni običaji imaju dug vek, potiču još od davnina i u skladu su sa starim verovanjima Srba, koji su i dan danas opstali na prostorima Evrope. Oni su zanimljivi iz mnogo razloga, a jedan od njih su mističnost i tajanstvenost. Duhovi su hrišćanski praznik kojim se proslavlja silazak svetog Duha na apostole, a na pomenuti svetac su se nekada na prostoru istočne Slavonije i zapadnog Srema vodile Kraljice kojima je ovogodišnja izložba Zajedničkog veća opština Vukovar i posvećena.
- Moje istraživanje običaja kraljica je dugo već nekoliko godina, a glavni krivac da se započne ta priča je sadašnji direktor Srpskog doma Nebojša Vidović koji me je uključio u projekat prikupljanja nematerijalne kulturne baštine sa prostora delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar. Samim tim, pregledanje i prikupljanje dokumenata pomenute priče dovelo je do predstavljanja jednog segmenta onoga što smo prikupili. Najveći problem ovog istraživanja je trka s vremenom, biologija radi svoje, tako da sagovornika i učesnika je prilično malo. Naša najstarija sagovornica je rođena 1919. godine i nažalost unazad par godine više nije sa nama. To je bitka protiv koje se borimo pronalaskom zapisa, fotografija, ali i razgovorom sa potomcima koji znaju priče njihovih baka i mama – rekao je predsednik Odbora za kulturu i sport Veljko Maksić, koji godinama unazad vredno radi na istraživanju srpskih običaja pomenutog prostora kako se običaji predaka ne bi zaboravili.
Zajedničko veće opština je pomenuti običaj uvrstilo u projekat Nasleđe predaka koji je pokrenut kako bi se prisetili zaboravljenih običaja srpskog naroda.
- Zajedničko veće opština radi na očuvanju našeg kulturnog identiteta i naše kulturne baštine. Nakon današnje izložbe sledi pokretanje postupka za zaštitu ovog običaja kao nematerijalnog kulturnog nasleđa Srba sa ovog područja, a to planiramo ostvariti u saradnji sa Ansamblom narodnih igara Vukovar i sa stručnjacima iz naše matične zemlje. U narednom periodu očekujemo terenski rad, izradu brošure, okrugle stolove i predavanja. To je jedan od projekata i aktivnosti za ovu godinu, ali svakako u planu imamo još mnoštvo aktivnosti koje se odnose na očuvanje našeg nasleđa – rekao je predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.

Izložba je rađena po usmenim kazivanjima stanovnika sela koja okružuju Vukovar, te po prikupljenim fotografijama do kojih je Maksić došao odlaskom na teren. Kroz godine rada, prikupljanja informacija, dokumenata i fotografija u istraživanju je učestvovalo mnoštvo ljudi, stanovnika okolnih sela, organizacija i udruženja. Tako je i Muzej Slavonije značajan doprinos dao bogatstvom kojeg čuva u svojoj riznici.
- Saradnja sa Veljkom nije bila klasična, ali svakako je bila jedna od jednostavnijih jer je znao šta bi koristilo za današnju izložbu. Na sreću, naša baza fotografija je digitalizirana i sređena pa ih nije bilo problem i naći. Imamo dosta fotografija, nekih 80-ak koje datiraju iz 1971. godine koje su snimljene u Dalju. Prva etnologinja našeg muzeja Zdenka Lehner je prikupila sve to i napisala tekst koji je danas, kao što možemo videti, veoma koristan. Dolaskom ovde sam se iznenadila kvalitetom izložbe. Drago mi je videti da ljude ovakve stvari zanimaju – rekao je kustos i etnolog Muzeja Slavonije Katarina Dimšić.
Prostor Srpskom doma krasile su stare fotografije na kojima je prikazan običaj Kraljica, njihova nošnja, ali pomagala u obredu kao što su cvećem kićeni šeširi i mačevi, ali i veškorpa, kutija za novac i barjak. Pomenuta izložba će biti dostupna do 4. aprila za sve ljubitelje tradicije i kulture.