Počeli 27. Dani kulture Srba sa istoka Hrvatske
U Belom Manastiru otvoreni 27. Dani kulture Srba Istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema u organizaciji SKD Prosvjeta.
Jedna od najdugovečnijih kulturnih manifestacija Srba sa prostora istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema otvorena je 26. aprila u Belom Manastiru koji je domaćin bio po deseti put. Otvorenje je održano u Etnološkom centru baranjske baštine, a učesnike i goste pozdravio je predsednik belomanastirskog pododbora Prosvjete Dejan Jeličić.
- Izuzetna nam je čast što smo već po deseti put domaćini otvaranja jedne tako velike manifestacije na našem, a rekao bih i na prostoru cele Hrvatske. Ona počinje ovde u Belom Manastiru, nastavlja se već sutradan pesničkim susretima u Osijeku i završava se 9. juna u Vukovaru. Nastupili su izvođači iz drugih pododbora jer je cilj da se jedni drugima predstavimo i da prikažemo sve ono što tokom godine radimo. Primetan je trend opadanja kada je reč o broju članova, na šta nije uticao samo ulazak Hrvatske u EU, nego i prekid koji smo imali za vreme pandemije, ali se to zadnjih dve godine popravlja jer broj učesnika, a i sekcija unutar pododbora ipak raste – rekao je tom prilikom Jeličić i pozvao sve zainteresovane da posete programe koje je Prosvjeta pripremila u sklopu ove manifestacije.
U okviru borovskog pododbora deluje i Dečji hor Sanjalice koji po drugi put nastupa na ovoj manifestaciji. Osnovan je pre nešto više od dve godine s ciljem da okupi najmlađe i uvede ih u svet muzike.
- Trenutno imamo 13 dece sa kojima izvodimo repertoar dečjih pesama. Koji od njih će nastaviti da se bavi pevanjem tek ćemo da vidimo. Sa decom smo uglavnom slušali repertoar koji izvodi Leontina, Kolibri i Vrapčići odnosno sve popularnije dečje pesme. Večeras ćemo pevati i pesme koje verovatno svi znaju, poput „Deca su ukras sveta“ i „Išli smo u Afriku“, koje su bile deo detinjstva većine ljudi sa ovih prostora – kaže voditeljka hora Katarina Lukić.
Dečiji hor Sanjalice
Pored dečje nastupila je i Ženska pevačka grupa Ansambla narodnih igara iz Vukovara koja u svom repertoaru ima tradicionalne etno pesme.
- Kao grupa predstavljamo se sa našim narodnim etno pesmama, dok sa ansamblom pevamo starogradske. Kao pevačka grupa delujemo tek nekoliko meseci i za sada nas ima četvoro. Nadamo se da ćemo u skorije vreme uspeti da taj broj povećamo – kaže voditeljka grupe Aleksandra Krtinić.
Pored već pomenutih u programu su učestvovale i Stana Dragoljević i Nikolina Dorić, polaznice Programa plus SNV-a koji se provodi u Belom Manastiru, koje su odsvirale dve melodije na klaviru te vokalni solisti Živojin Jergić i Milisav Petković uz pratnju Narodnog orkestra Ansambla narodnih igara iz Vukovara.
Deset pesnika otvorili Dane kultura
U sklopu 27. Dana kulture Srba istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema 27. aprila održano je Pesničko veče u prostorijama osječkog pododbora SKD ,,Prosvjeta’’, gde se okupilo desetak pesnika iz ovoga kraja koji su čitali svoju poeziju.
- Na današnjem programu učestvovalo je deset pesnika koji su potvrdili svoj dolazak i učešće. Iz Osijeka je pet pesnika, iz Bobote tri, dva iz Trpinje. Pesme koje su čitali pesnici nisu unapred dostavljajli već su to činili na samom programu i po ličnom izboru. U zavisnosti od broja učesnika, pesnici radove čitaju u dva kruga po jednu pesmu ili ukupno tri pesme. Deo pesnika je recitovao, a deo čitao svoje pesme. Voditelj programa bio je voditelj Književne sekcije Pododbora Osijek, pesnik Milenko Vasiljević Čiko , koji to uspešno radi već dugi niz godina. Od manifestacije do manifestacije broj prisutnih pesnika varira, neki od njih nisu više sa nama, dok ima i onih koji zbog zdravstvenog stanja više ne nastupaju, ali su svakako deo ove manifestacije – rekao je predsednik pododbora Osijek Zdenko Čikara.
Učesnici programa bili su pesnici Milenko Vasiljević, Radojka Piškorjanac, Nataša Cvijančević, Mara Jurković, Petar Malbaša iz Osijeka, Pauković Ljubica, Dragoljub Vojnović, Mirjana Stojnović iz Bobote, Branislava Jurišić Maričić, Branislav Maksimović iz Trpinje.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.