Predškolcima knjige i slikovnice, studentima stipendije
Zajedničko veće opština uručilo je danas komplete didaktičke opreme, knjiga i slikovnica za dečje vrtiće koji nastavu izvode na srpskom jeziku i pismu, kao i jednokratnu novčanu pomoć za 166 studenata.

Sve vrtiće sa područja delovanja Zajedničkog veća opština ova institucija snabdela je sa kompletom knjiga i slikovnica na srpskom jeziku i ćirilici kojih u ovim predškolskim ustanovama hronično nedostaje. Ova donacija knjiga je do sada najveća ove vrste i pomoći će da se obogati nastavni sadržaj i potpunija i sadržajnija nastava za decu između četiri i šest godina. Za nabavku ove literature Zajedničko veće opština izdvojilo je iznos od 5.000 evra kroz projekat u saradnji sa Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
- Ovde kod nas nemamo priliku da kupimo knjige i slikovnice pisane ćirilicom i ova donacija koju smo danas dobili od Zajedničkog veća opština kao i ona prošla će nam mnogo pomoći u radu sa decom. Zahvaljujući slikovnicama pisanim ćirilicom deca nauče da prepoznaju slova našeg pisma jer mi u vrtiću ne radimo na pisanju, nego radimo određene predvežbe za pisanje slova što im kasnije pomaže da to u školi lakše savladaju. I prošli put smo od Zajedničkog veća opština dobili jednu veliku donaciju koja uz ovu sigurno čini jedno solidno bogatstvo literature na našem jeziku i pismu i na tome smo mnogo zahvalni - kaže direktorka Dečjeg vrtića Liliput iz Bobote Vesna Pavić.
- Za decu su knjige izuzetno važne u tom ranom periodu njihovog razvoja, a budući da su ovo knjige i slikovnice na ćirilici mislim da će to biti veliki doprinos za očuvanje našeg identiteta od najranijeg doba. Svu literaturu koju imamo na našem jeziku i pismu i dobili smo od Zajedničkog veća opština, a sve što smo do sada imali uglavnom smo nabavljali ovde u Hrvatskoj i ovo nam zaista mnogo znači - ističe VD direktora vrtića u Markušici Brankica Petković.
Donacija se sastoji od 35 naslova u količini od šest do pedeset primeraka što je dovoljno da svako dete ima svoju slikovnicu, a u zavisnosti od broja dece u vrtićima broj knjiga za svaki od vrtića je manji ili veći.
- S obzirom da je i cilj projekta koji smo prijavili Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta donaciju su dobili svi vrtići u kojima se nastava odvija na srpskom jeziku i pismu ćirilici. U tom smislu imamo veoma dobru i plodnu saradnju sa Kreativnim centrom iz Novog Sada zbog čega smo im na proslavi Dana ZVO-a uručili i blagodarnicu, jer pored našeg dobrog poslovno-partnerskog odnosa oni još mnogo toga učine za našu decu u vidu raznih poklona. Prošle godine su tako uradili posebne sveske za našu decu i sve to uz određene popuste – na čemu smo im naravno jako zahvalni – rekao je tim povodom predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.
Jednokratna pomoć za studente
Istog dana pod krovom ZVO-a okupili su se i studenti kojima je Zajedničko veće opština uručilo ugovore o jednokratnoj novčanoj pomoći u visini od 300 evra. ZVO je ove godine izdvojio sredstva za 166 studenata.

- Krajem prošle godine krenuli smo u postupak prenamene sredstava i povećanje iznosa koji je obezbeđen za studente i svi koji su se prijavili na naš konkurs su tu novčanu pomoć danas i dobili. I za ovu godinu planirali smo otprilike isti broj stipendija. Prošle godine imali smo oko 180 stipendija, pretprošle 185 i taj broj je otprilike svake godine sličan. Imamo i informacije da se neki studenti nisu prijavili i na nama je da možda malo više poradimo na vidljivosti i informisanosti, ali verujem da ćemo u godini koja je pred nama imati priliku da svima kojima je to potrebno obezbedimo jednokratnu pomoć, a ukoliko bude potrebe za većim brojem stipendija mi uvek možemo da raspišemo i dodatni konkurs za šta smo ostavili mogućnost u našem pravilniku – napomenuo je Dejan Drakulić koji je studentima i uručio ugovore.
Studentima svaki evro mnogo znači i svaki od njih ima drugačije planove šta će uraditi sa dodeljenim sredstvima.
- Četvrta sam godina na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i ova jednokratna pomoć mi mnogo znači jer njome mogu da platim smeštaj ili hranu, ali i neke dodatne aktivnosti, možda neki kurs. Očekujem da nakon studija postanem sveštenik, a možda upišem i neke masters ili čak doktorske studije da se usavršavam u inostranstvu, a onda da se vratim ovde i budem uz naš narod - kaže student iz Bobote Stefan Rakitić.
- Pomoć ću iskoristiti najviše za prevoz, a nakon preddiplomskog očekujem da upišem diplomski za nastavnika matematike i fizike i da kasnije nastavim da predajem u školi – kaže studentkinja treće godine fizike u Osijeku Mirna Bodlović.