„Prepoznatljivi smo i time se ponosimo“

Sportom do povezivanja manjine i većine.

Maja Milanović 30.08.2024.

Sagledavši sportsku scenu istoka Republike Hrvatske, posebno mesto sigurno zauzima Fudbalski klub Vuteks-Sloga iz Vukovara koji je osnovan, sada već davne 1998. godine spajanjem dva kluba Vuteksa i Sloge. Kao na svakom početku, klub se susretao sa mnogim problemima u radu, ali sve prepreke su uspešno savladali, i danas, više od 25 godina posle, sa ponosom ističu kako uspešno i čvrsto stoje na svojim nogama.

- Kao i u većini novonastalih klubova u tom periodu bilo je različitih poteškoća sa kojima se klub susretao, pre svega finansiranje i pronalazak igračkog kadra. Isto tako, u tim posleratnim godinama kao jedan, možemo reći, krovni srpski klub u Republici Hrvatskoj naravno da je bilo poteškoća i sa političke strane. Takođe, klub se od svog osnivanja pa do danas susreće sa različitim problemima, neki od tih problema su nedostatak igračkog kadra, finansije, ali klub se uspešno bori i pronalazi načine za opstanak, čak ne samo za opstanak, nego i za unapređivanje, jer ponosno ističemo da je klub možda i najveći uspeh postigao u sezoni 2019./2020. kada smo ušli u treću ligu Hrvatske nogometne lige istok i od tada smo u toj istoj ligi, a prošle godine smo postigli istorijski uspeh zauzevši peto mesto na tabeli – kaže predsednik Fudbalskog kluba Vuteks-Sloga Miloš Ratković.

U predstojeću sezonu klub trenutno ulazi sa četiri mlađe kategorije i seniorskom ekipom. Kao i većina klubova, jedan od glavnih problema sa kojima se susreću jeste nedostatak igračkog kadra, ali s obzirom na bogatu klubsku istoriju i prepoznatljivost u regiji, ali i čitavoj Republici Hrvatskoj, Vuteks se uspešno bori i sa ovim nedostatkom pa privlače igrače kako u seniorskom timu, tako i u mlađim kategorijama.

- Značaj Fudbalskog kluba Vuteks je izuzetno veliki, s obzirom da već godinama okupljamo pripadnike srpske nacionalne manjine, ali ne samo njih, ovom klubu su uvek bila otvorena vrata za igrače svih nacionalnosti i za sve one koji mogu da pomognu klubu u sportskom smislu da napreduje, bude konkurentniji i što bolji. Prepoznatljivi smo i time se ponosimo – dodaje Ratković.

Kako na sportskoj tabeli, status i stanje kluba vidno se i vizuelno poboljšalo, pa je tako prostor sportsko rekreativnog karaktera na stadionu Fudbalskog kluba Vuteks-Sloga dobio potpuno novi izgled. Uređene su prostorije za mini teretanu, svlačionicu, prostorije za vežbanje i odmor dopunjene su novim nameštajem, a rekonstruisana je i terasa ispred objekta.

- Infrastrukturno se iz godine u godinu trudimo da unapredimo klub, jer mislim da je infrastruktura zaista potrebna za kvalitetnije treninge, a sama infrastruktura privlači i igrače, kako u mlađim kategorijama, tako i u seniorima jer im omogućava da imaju kvalitetnije treninge, da napreduju, a takođe privlačnije je i trenerima da dođu u naš klub. Radili su se veliki projekti kao što su uređenje igrališta, uređenje betonskog igrališta, pomoćnih prostorija i svlačionica. Ono što moram istaći jeste da se klub finansira iz proračuna grada Vukovara, ali nama ta sredstva nisu dovoljna da klub opstane i funkcioniše, jer su rashodi koje imamo mnogo veći od toga što dobijemo, iako se svi trudimo da rashode koje imamo svedemo na najniže moguće i neophodne. Srećom, pomažu nam naše krovne institucije kao što su Zajedničko veće opština Vukovar i Srpsko narodno veće. Takođe, istakao bih i velike prijatelje kluba koji su u velikom delu zaslužni za kapitalne investicije koje su odrađene, a to su zamenik gradonačelnika grada Vukovara Srđan Kolar i predsednik Glavne skupštine SDSS-a Vojislav Stanimirović. Kroz simbiozu svih pobrojanih, kao i nas iz uprave kluba, mogu reći da iz godine u godinu napredujemo, kako infrastrukturno, tako i igrački, a to sve dokazuje i rezultat na tabeli – pojašnjava Ratković, koji naglašava i veliku podršku roditelja dece koji treniraju, bez čije pomoći ne bi bilo ni uspeha kluba.

Aktivna i prepoznatljiva i škola fudbala

Vuteksova škola fudbala okuplja oko sto dece, a organizovani su kroz selektivni rad od U7 selekcije do U17, s tim da ove godine, nakon nekoliko godina, neće imati juniorsku ekipu u takmičarskoj sezoni. Tako će u predstojećoj sezoni Vuteks-Sloga imati limače, početnike, kao i grupu mlađih i starijih pionira, dok će deo izlaznih pionira, odnosno kadeta zajedno u fuziji sa FK BSK-om iz Bijelog Brda spojiti kako bi igrali Osječko-baranjsku ligu jer Vukovarsko-sremska liga već godinama nema ligu za kadetski uzrast, osim regionalne, koju Vuteksovci trenutno nisu u mogućnosti da si priušte.

- Stariji uzrasti rade četiri puta nedeljno, nekada tokom procesa priprema imaju i pet treninga, odnosno četiri treninga i jednu utakmicu, dok mlađe selekcije imaju tri treninga i jednu utakmicu, a najmanji fudbaleri imaju nekada dva, nekada tri treninga preko nedelje. Isto tako, igramo i različite turnire tokom godine, što je velika stvar mimo svih obaveza koje imamo u ligi i prvenstvu. Godinama unazad, najveći problem je sa izlaznim generacijama kada se dečaci kada dođu u srednju školu traže i razmišljaju da li ostati u sportu ili se bazirati na školu, možda već gledaju koji će fakultet upisati, to je već onaj korak gde se oni lome, ne samo u fudbalu, nego i u drugim sportovima. Tu utiču i pubertet i razvoj njihovog sazrevanja i mimo sporta, ali to je sve normalno i ne bih to naveo kao problem, to je nešto što se dešava i profesionalcima - rekao je voditelj škole fudbala FK Vuteks-Sloga Saša Berarević koji navodi kako se ovaj fudbalski klub ne bazira na rezultat u radu sa mlađim kategorijama, već na kvantitet sa kojim bi godinama i dobrim radom trebao isploviti i kvalitet.

- Po mom mišljenju je najveći uspeh kada dečaci naprave iskorak pa da ih traže klubovi kao što je Cibalija ili škola fudbala iz Osijeka. Imamo primere ove godine gde su nam dva igrača iz najmanjih selekcija, odnosno iz selekcija pionira otišli u Osijek na nekoliko probnih utakmica i turnira, odnosno treninga i Osijek je zatražio da ih zadrži. To sigurno govori da mi nešto ovde i radimo dok te jedan prvoligaš traži. Godinama unazad smo slali dečake na probu u Cibaliju koja je krov naše županije i klub sa najvećom istorijom, tako se isto nekoliko naših igrača izgradilo koji danas igraju seniorski fudbal. Kada pričamo o rezultatu tu već gledamo starije selekcije kada su nam prošle godine juniori imali fenomenalan rezultat, malo im je falilo da u finalu kupa osvoje trofej, sa druge strane ubedljivo su osvojili prvenstvo, odigrali odličnu sezonu, osvojili su međunarodni turnir u Crikvenici i to je sve krov rezultata kada u konačnici gledamo – pojašnjava Berarević.

Takođe, predstavnici Vuteksa rade i na projektu za Nogometno središte Vukovar koji je baziran na rad u vrtićima gde svaki od licenciranih trenera dobije tri ili četiri grupe po vrtićima sa kojima radi. Projekat „Uđi u igru“ za cilj ima, pored razvoja motorike i kordinacije, upoznavanje dece sa fudbalskom loptom kako bi ih preusmerili u škole fudbala kada izađu iz predškolskog uzrasta. Isto tako, veliki broj dece odluči se za treniranje sporta koji nužno nije fudbal, što se isto smatra velikim uspehom navedenog projekta.

- Evidentno je da je klub uložio puno truda da dođe do nekog pomaka. Mislim kada i navodnjavanje terena, koje imamo u planu, bude završeno da će to biti nešto skroz drugo. Rad u fitnesu nam puno pomaže, posebno u urastu U15 i U16, gore se završavaju još neke prostorije koje će biti funkcionalne i za klub, ali ono što mene najviše raduje jeste završetak radova na pomoćnom terenu i nadam se da ćemo u skorije vreme dobiti kavez sa umetnom travom, jer mislim da bi to privuklo veliki broj dece sa kojima bi još više osnažili školu fudbala – rekao je trener Berarević.

Vuteksovcima su se u poslednje vreme želje počele ostvarivati u punom jeku, tako da su i planovi za budućnost veliki, a predsedništvo, članovi uprave, ali i sami igrači će dati sve od sebe da dođe do još većeg napretka.

- S obzirom da smo prošle godine završili peti na tabeli, ove godine bi bilo suludo očekivati nešto manje osim prvog mesta – sa nadom i osmehom zaključuje predsednik FK Vuteks-Sloga Miloš Ratković.

Ovaj tekst je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa poticanja novinarske izvrsnosti.