Anja Šimpraga: ,,Retko se može pročitati o Erdutskom sporazumu’’
U Hrvatskom Saboru 12. novembra saborska zastupnica SDSS-a Anja Šimpraga osvrnula se na temu Erdutskog sporazuma.
Erdutski sporazum je naziv za Osnovni sporazum o istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Sremu, koji je postignut tokom pregovora u američkom Dejtonu između hrvatskog predsednika Franje Tuđmana i predsednika Srbije Slobodana Miloševića. Prе 29 godina, 12. novembra potpisan je jedan od bitnijih sporazuma čija dostignuća svi hvale pa se čak i preporučuju kao model koji može da reši ratne sukobe kao što je rat u Ukrajini.
- Da podsetim, eksperimentu mirne reintegracije, koji nikad pre i nikad kasnije nije proveden na ovaj način, kao svojevrsni preduslovi prethodili su potpisivanje Erdutskog sporazuma na današnji dan 1995. godine, ali i Rezolucija Veća sigurnosti UN-a od 15. januara 1996. godine kojom je uspostavljena Prelazna uprava UN-a na području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, poznata pod nazivom UNTAES, a za prelaznog upravitelja imenovan je penzionisani američki general Jacques Paul Klein – započela je Anja Šimpraga.
Šimpraga je u svom slobodnom govoru iskoristila priliku da se osvrne na one bez kojih mirna reintegracija ne bi bila moguća, one koje je sopstveni narod kasnije nazvao izdajnicima.
- Posebnu pažnju treba posvetiti razumnim ljudima koji su sa hrvatske i srpske strane omogućili da se proces mirne reintegracije uopšte sprovede, bez njih teško da bi bilo moguće upustiti se u tako zahtevan poduhvat. Reč je o ljudima koji su, s jedne strane, morali da umire svoje sunarodnike i da im objasne zašto je važno da se otvorena pitanja rešavaju mirnim putem, a da se u isto vreme približi puls međunarodnoj zajednici. Osim toga, često su ih svi proglašavali za izdajnike zarad mira, što je težak teret za nošenje – zaključila je Šimpraga.
Potezi tadašnjeg rukovodstva stranke jasno i nedvosmisleno pokazuju kako je pomirenje konstitutivni element SDSS-a.
- Retko je bilo prostora za zahvalu pripadnicima srpske zajednice, a svi moramo biti svesni kako je Hrvatska mirnom reintegracijom izašla iz rata kao reintegrisana zemlja i da, ma koliko to neki hteli da priznaju ili ne, mora neko da se zahvali ljudima koji su vodili taj proces u ime srpske zajednice, svakako među njima treba pomenuti bivšeg predsednika SDSS-a dr Vojislava Stanimirovića koji za to od nekih političara, osim predsednika, nikada nije dobio zasluženo priznanje nekih politika, osim predsednika Tuđmana – dodala je Anja.
Erdutski sporazum je sa sobom doneo mir i sačuvao brojne živote, ali isto tako doneo je međuetničko poverenje koje je ratom bilo ozbiljno narušeno.