Bogatstvo raznolikosti u Opštini Viljevo

Posetili smo Opštinu Viljevo, smeštenu na zapadu Osječko-baranjske županije i udaljenu 50 kilometara od Osijeka, kako bi dobili uvid u rad i trud Srba sa ovog prostora.

Tijana Živanović 16.05.2025.

Podelom nekadašnje Opštine Donji Miholjac nastala je Opština Viljevo koja pored istoimenog mesta u svom sastavu ima još šest naselja Blanje, Bockovec, Cret Viljevski, Ivanovo, Kapelna i Krunoslavje. Od 1 626 stanovnika u nešto više od 700 kućanstava, ova opština ima visok postotak nacionalnih manjina, od kojih većinu čini srpska sa čak 16 odsto.

- Pre zadnjeg rata u opštini su, uglavnom, živele nacionalne manjinine, pretežno srpska. Nakon pomenutog događaja, kuće su se menjale i ljudi su odlazili, a mnogi su se i doseljavali u napuštene kuće što dovodi do današnje situacije da nas kao manjine ima samo 228. Dosta sam aktivan u društvenom životu ovog mesta. U Blanju sam uz pomoć meštana, 2003. na 2004. godinu osnovao Opštinsku organizaciju SDSS-a Viljevo – rekao je predsednik opštinske organizacije SDSS-a Milorad Maljković, koji se trudi da nacionalne manjine ovog prostora imaju sve kao i većinsko stanovništvo.

Pomenuta jedinica lokalne samouprave raspolaže za bogatim poljoprivrednim i šumskim zemljištem, na raspolaganju ima oko 130 000 evra, a koliko ulaže u ustanove, programe i potrebe srpske nacionalne manjina ostaje pitanje.Srpsko narodno veće i Samostalna demokratska srpska stranka rade na tome da se Srbi u Hrvatskoj, gde god se nalazili, ne osećaju zapostavljeno i da im se kroz različite pomoći i kapitalne donacije omogući sve ono što je potrebno kako bi svoj identitet sačuvali.

- Putem regularnog razvoja smo dosta obnovili, a samo neke od obnova su bili parkinzi u selima, sređivanje Ivanovog groblja, zatim smo sredili i Društveni dom u Kapelni. Što se tiče dodatne pomoći, nju uvek imamo od SNV-a, neke od stvari su samo stolovi i stolice za dom koji sam ranije pomenuo, a zatim je urađen i Društveni dom u mestu Krunoslavje. Saradnja sa načelnikom opštine nam je sasvim pristojna, pomaže nam koliko je u mogućnosti – rekao je Maljković, dok je sa ponosom pokazivao dom koji je pre njegove obnove bio otpisan kao samo još jedna seoska ruševina, a danas služi meštanima za razna okupljanja i aktivnosti sa ciljem očuvanja tradicije i kulture.

Ono što je u mnogim mestima širom Hrvatske normalno i smatra se osnovnim uslovima za život, do nedavno je u mestu Krunoslavje bilo nezamislivo. Početkom 2025. godine pomenuto mesto, koje broji svega 68 stanovnika, dobilo je gradsku vodu. Isto tako, odlazak do Kapelne, a zatim i do Osijeka je olakšano, jer od nedavno se mogu pohvaliti i sa novim asfaltom.

- U zadnje četiri godine se možemo pohvaliti odličnim rezultatima. Društveni dom u mestu iz kojega sam ja, Krunoslavja, je bio ruglo, a danas sa ponosom možemo reći da imamo prostor na kojem nam zavide. Mnoge opštine odavno imaju uličnu rasvetu, a mi je imamo odnedavno, kao i gradsku vodu i cestu koja vodi do našeg susednog sela Kapelne. Asfalt koji vodi do Kućanaca je zadnji put rađen 2003. godine, a 20 godina posle toga smo spojeni i sa selom do nas – rekao je potpredsednik Veća srpske nacionalne manjine Opštine Viljevo Simo Miličević.

Udruženje žena Ruža

Srpski narod je poznat po igri i pesmi, a predstavnici Udruženja žena Ruža, širom Hrvatske dokazuju da je srpska tradicionalna kuhinja jedna od bogatijih, što potvrđuju i posetioci izložbe tradicionalnih jela u Belom Manastiru.

- Udruženje je osnovano na inicijativu nas par žena, koje smo iz različitih mesta ove opštine. U priču koja obuhvata tradiciju, ljubav i druženje smo krenuli 22. septembra 2019. godine i od tada ne stajemo sa radom. Cilj našeg udruženja je da oživimo naš kraj, narodne običaje naše nacionalne manjine, da damo glas ženama, ali i svima kojima je to potrebno. Mi najviše delujemo kroz kuhinju i prikazivanje naših starih jela. Trenutno naše udruženje broji sedam aktivnih žena. Ove godine punimo šest godina rada, a već drugu godinu za redom doprinos našoj proslavi daju Srpsko narodno veće i Zajedničko veće opština – rekla je predsednica pomenutog udruženja žena u Opštini Viljevo Spomenka Stojčević.

Bogatstvo koje čuva Opština Viljevo

Prostor današnjeg Viljeva beleži kontinuirano naseljavanje još od antičkog doba, a najviše doseljenih čine pravoslavci, po narodnosti Srbi, koji su se doselili u 16. i 17. veku. Pravoslavna crkva Svete Trojice izgrađena je na mestu nekadašnje drvene crkve Svetog Dimitrija, koja se prvi put u zapisima spominje 1748. godine. Nakon renovacije 1844. godine, Crkva je preuzela drugu slavu i dobila naziv po Svetoj Trojici. Pomenuta crkva je okupljala pravoslavne vernike tog područja, a na njihovu žalost, kako bi nedeljom odlazili na službu moraju otići u drugom mesto, jer od nedavno se liturgije ne obavljaju svake nedelje. Od prije par godina u selu, na inicijativu aktivnih žena, se počeo paliti badnjak, govorili su meštani dok su pokazivali Crkvu Svete Trojice, koja je zarasla i vidno zapuštena.

Ovo područje naseljeno je hrvatskim stanovništvom i mnogim nacionalnim manjinama, ali to ih ne sprečava da zajedno urede opštinu. Samim tim, različita udruženja kao što su KUD Đeram, Udruženje kuvara tradicionalnih jela Vrećari, LD Kuna i Sportsko ribolovno društvo Zlatni Karas trude se da spoje tradiciju svih naroda i da njihove različitosti pretvore u raznovrsno bogatstvo koje ovo područje gaji.