Dragana Jeckov: ,,Evidentan je i zabrinjavajući porast broja kaznenih dela motivisanih mržnjom’’

U Hrvatskom Saboru 17. oktobra saborska zastupnica SDSS-a se osvrnula se na rad policije.

Tijana Živanović 22.10.2024.

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović predstavio je poslanicima izveštaj o radu policije u protekloj 2023. godini, u kojem je naveo da je Hrvatska i dalje jedna od najsigurnijih zemalja na svetu sa jednom od najefikasnijih policija. Značajna je činjenica da je prema IEP Globalnom indeksu mira 2023. Hrvatska zauzela 14. mesto i među najbezbednijim je državama na svetu.

- Naravno, uvek može bolje, zato stalno unapređujemo poslovne procese, materijalni status i plate policajaca. Siguran sam da će policija svake godine biti sve bolja – rekao je Božinović koji je u Sabor došao sa ciljem predstavljanja izveštaja u radu policije u protekloj 2023. godini.

Prikazujući statističke podatke o radu policije, ministar je posebno istakao da je koeficijent rešenosti krivičnih dela 71,6 odsto.

Saborska zastupnica Dragana Jeckov je ovom prilikom istakla zabrinjavajuću situaciju u oblasti zaštite dece i porodice u kojoj je 2023. godine prijavljeno 11.540 krivičnih dela, što je povećanje od 18 odsto. Pored navedenog, 2023. evidentirana su 7.372 kršenja Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

- Porodica je temelj svakoga društva, a to su očigledno nefunkcionalne porodice. Treba da nas zabrine i podatak da je čak 2.465 kaznenih dela izvršeno od strane maloletnika. Moramo da se zapitamo da li je trend porasta krivičnih dela protiv porodice, krivičnih dela dece i maloletnika i vršnjačko nasilje posledica stanja u društvu. Moramo da se zapitamo o kojem se stepenu radi i da li je problem u propisima na temelju kojih je kazneni postupak efikasniji od prekršajnog postupka, kao što je slučaj i kod govora mržnje – rekla je Jeckov koja ističe da je na društvenim mrežama govor mržnje pravilo, a prema mladima i vršnjačko nasilje. Uprkos činjenici da se policajci obrazuju za oblasti zaštite dece i porodica, svi segmenti društva i sva ministarstva moraju da ulože više napora.

Motivisani mržnjom nacionalne i etničke pripadnosti

Svakodnevno u javnosti i na društvenim mrežama svedočimo govoru mržnje, a posebno na osnovu nacionalne i verske pripadnosti te seksualnog opredeljenja. Reakcija na to gotovo i nema ili su preblage.

- Smatram da posebno treba da istaknem da se beleži evidentan i zabrinjavajući porast broja kaznenih dela motivisanih mržnjom za 66,7%, unutar kojega se najviše ističe kazneno delo pretnje, dok je u odnosu na motivaciju izvršioca potrebno naglasiti kako je i dalje najvažnija motivacija izvršioca kaznenih dela motivisanih mržnjom nacionalno i etničko opredeljenje žrtve, odnosno najviše izliva mržnje i počinioca kaznenih dela postoji prema Srbima i Romima tako da iz perspektive pripadnice nacionalne manjine, ne mogu da se identifikujem sa iskazanim da smo najsigurnija zemlja za noćnu šetnju – zaključila je Dragana.

Saborska zastupnica je ovu priliku iskoristila kako bi pohvalila projekte policije koji imaju za cilj da promovišu nenasilje i koji su usmereni protiv govora mržnje, a vođeni su među mlađom populacijom i decom. Međutim, moglo bi se reći da su ovakve akcije izuzetak, a zakonodavni okvir nije dovoljno efikasan što dokazuje činjenica nenapretka u istragama ratnog zločina prema civilima srpske nacionalnosti.

- Nekoliko reči o radnoj grupi za krivična dela ratnih zločina koji prema izveštaju beleže napredak u istragama, nažalost ne beležimo napredak u istragama za zločine počinjene prema civilima srpske nacionalnosti, ponavljam ne beležimo napredak u istragama za zločine počinjene prema civilima srpske nacionalnosti – navodi Jeckov.

Svakako, porast prekršaja i krivičnih dela u pomenutim područjima nije pohvalna, ali se Jeckov kao i ostali prisutni nadaju kako će policija doći do kvalitetnih preventivna rešenja.