Duh i ritam Vranja i na našim prostorima

S ciljem usavršavanja voditelja i umetničkih rukovodilaca KUD-ova sa područja delovanja ZVO-a u Vranju je od 14. do 16. novembra održana Škola folklora.

Mirjana Cvetković 19.11.2025.

FOTO: ZVO

Igre juga Srbije, narodne nošnje, običaji te kulturno i tradicionalno nasleđe tog kraja bile su glavne teme koje je obuhvatao seminar održan u organizaciji Zajedničkog veća opština Vukovar a kojim je u saradnji sa domaćom radionicom „Mist dizajn“ koja se bavi proizvodnjom narodnih nošnji i Centrom za kulturu „Predvodnica“ učesnicima projekta Škola folklora omogućeno nezaboravno i direktno iskustvo sa bogatom kulturom Vranja te Kosova i Metohije. Pored pokazivanja i uvežbavanja tehnike igre, polaznici seminara dobili su i važne informacije tokom predstavljanja elemenata narodne nošnje koja te igre prati. U okviru dvodnevne obuke, učesnici su imali jedinstvenu priliku da se upoznaju sa stručnjacima iz oblasti tradicionalnih gradskih igara Vranja, o specifičnostima seoskih i izvornih igara Pčinja te da steknu uvid u stil, manir i karakter igara tog područja.

Odličnu atmosferu i veliko zadovoljstvo zbog kvalitete programa istakao je predsednik Odbora za kulturu i sport ZVO-a Sreten Šodolovac.

- Ovo je tradicionalna škola koja se odvija već deset godina. Ovaj put došli smo na ideju da odemo u Vranje i da se tamo direktno upoznamo sa duhom tog kraja jer odatle sve počinje - stil igre, narodna nošnja i običaji. Sve su to jednako bitni elementi koji su potrebni za usavršavanje neke koreografije. Takođe bih posetu našim svetinjama u Visokim Dečanima i Pećkoj patrijaršiji ocenio kao važnu i korisnu. Uspostavili smo kontakte i planiramo daljnu saradnju sa prijateljima iz Vranja, a za naredni period planiramo i posetu Kosovu i Metohiji s ciljem jačanja naših stručnih kapaciteta. Ovde je sve bilo kvalitetno odrađeno, sve je bilo detaljno objašnjeno što se tiče i igara i narodne nošnje, a sve je i snimljeno tako da će sve biti sačuvano za našu arhivu - rekao je Šodolovac.

Oblast Vranja u kontekstu folklornih interpretacija ogroman je i bogat kulturno-umetnički poduhvat za svako društvo. ZVO je upravo s ciljem ispunjavanja jedne šire strategije u očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta Srba sa područja Srema i Slavonije odlučilo da najvernije i najaktivnije učesnike ovog dugogodišnjeg projekta nagradi odlaskom u srce juga Srbije, tamo gde se čuva i neguje ogromno bogatstvo najstarijih igara i običaja.

- Do sada smo Školu folklora organizovali ili u Vukovaru, ili u Belom Manastiru a ona se održavala jednom godišnje tokom dva dana. Imali smo situaciju da neki od učesnika dođu samo prvi, neki dođu samo drugi dan a to dovodi do toga da se ne uhvati kompletna celina i smisao teme koja se predaje. Stoga smo odlučili da, kao nagradu onim polaznicima koji prisustvuju seminaru oba dana organizujemo ovakva putovanja i usavršavanja koja su značajna samim tim jer se održavaju u matičnoj zemlji i uče se igre specifične za neko područje. Naši umetnički rukovodioci i voditelji KUD-ova tako su dobili priliku da se upoznaju sa ambijentom, da čuju jezik i vide običaje, strukturu terena u kojem je igra nastala te da onda to verno prenesu na svoje učenike. U narednom periodu radićemo na jačanju ljudskih i infrastrukturnih kapaciteta, onih KUD-ova koji učestvuju i koji podržavaju naše programe te na taj način doprinose očuvanju kulturnog identiteta Srba na ovom području - istakao je predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.

FOTO: ZVO

Tokom obilaska znamenitosti Južne Srbije i svetinja na Kosovu i Metohiji polaznici seminara su mogli da u rodnoj kući Bore Stankovića i u gradskom muzeju osete prošlost Vranjanaca u vremenima glavnih likova iz poznatih književnih dela ovog velikog pisca, da se obilaskom manastira Visoki Dečani vrate u doba Nemanjića i podsete na velika i nesebična dela naših dalekih predaka. Putovanju je prisustvovao i predavač Bojan Ristić koji je tokom obilaska podsećao na već predstavljene precizne tehničke elemente plesnih koraka upoređujući ih sa područjem i terenom kroz koji su polaznici prolazili. Predavanje je tako u celosti od strane učesnika prihvaćeno kao nezaboravno iskustvo koje ih je, kako kažu, dodatno motivisalo na daljne korake, istraživanje i usavršavanje.

- Mogu slobodno da kažem da je ovo jedno ogromno iskustvo što se tiče saznanja o igrama ovog područja. Predavači su veliki stručnjaci i veoma kompetentni u prenošenju znanja, konkretno iz ove oblasti Vranja. Kada govorimo o saznanju o stilu igre, narodnoj nošnji i svemu što je vezano za Vranje i taj okrug, ništa nije isto, niti slično onome što smo do tada znali. Predavači su nas naučili nešto potpuno drugačije i shvatili smo da smo bili u zabludi kada su izvorne igre Vranja i Pčinja u pitanju, a pogotovo kada je reč o gradskim igrama Vranja - poručio je direktor Ansambla narodnih igara SKD Prosvjeta Vukovar Dejan Kurucić.

Programu u Vranju prisustvovalo je ukupno 13 polaznika, a prema rečima Drakulića, realizacijom ovakvih programa doprinosi se negovanju žive tradicije i očuvanju značajnih vrednosti kulturnog nasleđa. Kroz učenje igara, običaja i ostalih tradicionalnih etničkih kategorija, ali i kroz obilazak svetinja, polaznici su dobili dragoceno iskustvo koje će preneti članovima svojih KUD-ova.