Edukacija medijskih radnika
Na Zlatiboru je od 15. do 17. novembra održana edukacija zaposlenika u medijima koji proizvode i emituju programe na srpskom jeziku i pismu na području delovanja ZVO-a.

U cilju usavršavanja rada onih koji kreiraju i plasiraju medijske sadržaje namenjene srpskoj zajednici na području delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar, Odbor za medije, informisanje i veru organizovao je edukaciju na temu Fotografija u medijima, a usavršavanje je održano od 15. do 17. novembra na Zlatiboru.
- Svake godine pažljivo planiramo i razmatramo na koji način Zajedničko veće opština može da podrži medije koji na području našeg delovanja proizvode sadržaje namenjene pripadnicima srpskog naroda. Tako smo i ove godine odlučili da deo sredstava Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina RH usmerimo na edukacije, odnosno osnaživanje medijskih zaposlenika koji proizvode i emituju medijske sadržaje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Tema je bila fotografija u medijima koju smo u saradnji sa Udruženjem novinara Srbije obradili, kako teorijskim izlaganjima, tako i kroz vežbe na terenu i analizom urađenog. Bila je to prilika da novinari, umesto tekstom, kako to inače čine, ispričaju priču i načine reportažu samo fotografijama, a poštujući zadatu temu. Naši predavači uspešno su preneli svoje znanje i iskustvo svim učesnicima edukacije. Naravno da je fotografija u medijima kompleksna tema koja zahteva brojne procese i da je ova edukacija bila ulaz u ovu veoma zanimljivu i kreativnu medijsku sferu. Odbor za medije Zajedničkog veća opština nastojaće da i sledeće godine nastavi sa aktivnostima koje će doprineti boljem kvalitetu rada i osnaživanju medijskih radnika koji na srpskom jeziku i pismu informišu javnost - izjavila je predsednica Odbora za medije, informisanje i veru Jadranka Jaćimović.
Stručno usavršavanje organizovano je u saradnji sa Udruženjem novinara Srbije, sa kojima pomenuti Odbor već duže vremena uspešno sarađuje.
- Mnogo mi je drago da smo sa Zajedničkim većem opština još jednom organizovali seminar za novinare srpskih redakcija. Na ovaj način sa jedne strane osavremenjujemo svoja znanja, a sa druge strane se upoznajemo i upoređujemo koliko napredujemo. Ovakvi specijalizovani kursevi su značajni baš zbog toga što nam oni koji su, u ovom slučaju fotoreporteri, prenose najnovija znanja i stičemo veštine u radu sa njima, posebno praktičnim odlaskom na teren. Nije svejedno kada imate nekoga ko je stručan i može da vam kaže kako da namestite telefon, kako vi sami da se pozicionirate, na šta treba da obratite pažnju i slično. Svi smo korisnici mobilnih telefona i često fotografišemo, ali nije loše znati i stručna pravila, pogotovo kada su medijske fotografije u pitanju – kaže predstavnica Udruženja novinara Srbije Dragana Bjelica.

Predavači ove edukacije bili su urednik fotografije Goran Sivački i fotoreporter Stefan Stojanović, koji su polaznicima preneli deo znanja i iskustva sa kojima su se do sada susretali u svom radu.
- Koliko je bitan tekstualni deo, toliko je bitan i vizuelni deo, tako da je fotografija sastavni deo svake vesti. Fotografija može nekada da bude i ključna, ukoliko je dovoljno atraktivna u bilo kom smislu ili ekskluzivna. Ona može da bude pokretač koji će čitaoca navesti da uđe da pročita vest i da se informiše. Na ovom predavanju pokrili smo neke bazične stvari koje će, nadam se, ostati polaznicima urezane u pamćenju. Imali smo malo vremena da sve detaljno predočimo i predstavimo, ali novo stečeno znanje novinari su i pokazali na terenskom radu, što mi je posebno drago – rekao je fotoreporter Stefan Stojanović.
Nova znanja stekli su novinari Radio Borova, Radio Dunava, kao i novinari i kamermani Zajedničkog veća opština Vukovar, a svi oni imali su priliku da pored teorijskog dela, oprobaju se i u terenskom radu gde im je na primerima fotografisanja na Zlatiboru, tačno ukazano na ono loše, ali i dobro u njihovom radu.
- U Zajedničkom veću opština radim par meseci i ovo mi je prva edukacija vezana za novinarstvo. Svaka nova informacija je dobrodošla, a svakako da je na seminaru bilo dosta korisnog što ću primenjivati u budućem radu. Predavači su bili i više nego jasni, ali i otvoreni za sva pitanja koja smo imali. U tri dana su nam preneli osnove kako napraviti dobru fotografiju što je dosta korisno u vremenu u kojem vladaju društvene mreže i portali. Uz teorijski deo, ono što mi se najviše dopalo je terenska praksa koja je upotpunila sve što su nam predavači govorili. Dugogodišnje iskustvo i profesionalizam predavača Stefana i Gorana je ono čemu težimo, a svakako da je ovakav tip edukacija ono što nas na taj put i vodi – zaključuje novinarka ZVO-a Tijana Živanović.


