Erdabovska jesen posvećena književniku Rajku Lukaču i njegovom delu
U Dalju je 19. oktobra održan 10. Međunarodni književni skup „Jesen u Erdabovu”.

Održavanjem 10. erdabovske jeseni Udruženje „Đorđe Ocić” iz Dalja obeležilo je 90. godišnjicu od rođenja književnika Đorđa Ocića, po kome je dobilo ime i čije delo proslavlja, ali i 5. godišnjicu uspešnog rada. Kao i obično i ovoga puta program je bio višeslojan. U prvom delu u Galeriji „Olajnica” otvorena je izložba posvećena književniku Đorđu Ociću, koja je, pored porodičnih fotografija, opisivala i njegov životni put od rođenja i detinjstva pa sve do smrti 2008. godine. Program je otvorio Mali ženski hor „Vračarski solisti” iz Beograda pod dirigentskom palicom Amalije Milaković.
- Vidim kako je ovaj prostor jako lepo uređen i od ovoga vremenom može da nastane nešto zaista veliko. Posebno mi se sviđa biblioteka, koja je zaista sjajna i verujem da će i ova manifestacija vremenom poprimiti mnogo šire razmere. Publika je zaista divna, naišli smo na odličan prijem, bilo nam je zaista prijatno i volela bih da ponovo dođemo – rekla je gospođa Milaković čiji hor postoji već 18 godina. Deluju potpuno volonterski, niko ih ne finansira, a hor okuplja entuzijaste, odnosno žene koje vole da pevaju.
- Jako se lepo družimo, a ove žene imaju zaista lepe glasove i prijatno nam je na svakoj probi. Nastupamo uglavnom u Beogradu i nemamo nikakvu podršku, finansije niti bilo šta, ali uspevam da nam u Beogradu pronađem mesta poput ovoga, koja su povezana s kulturom i na kojima možemo da nastupamo – dodala je ona.
U nastavku programa o delu Đorđa Ocića govorio je vukovarski istoriograf Borivoj Čalić, acentralni deo manifestacije bio je posvećen nedavno preminulom književniku Rajku Lukaču koji je bio veliki prijatelj Dalja i čije su tri priče za ovu priliku objavljene u ediciji mini knjiga „Zrnce” koju je prošle godine pokrenulo Udruženje „Đorđe Ocić”. O Rajku Lukaču govorile su književnice Ljiljana Dugalić i Gordana Maletić iz Beograda.
- Meni je Rajko Lukač bio kao brat, svakako više od prijatelja ili druga. Upoznala sam ga 1995. godine kada smo u Nolitu Danilo Nikolić, on i ja objavili knjige. Od tada datira naše prijateljstvo i nije slučajno što sam danas ovde budući da mi je Danilo Nikolić, naš veliki i dobri pisac rodom sa Kosmeta svojevremno dao da pročitam knjigu Đorđa Ocića „Istraga” i evo, došla sam u Dalj. Gordana je pokušavala da pozove ovde nekoliko ljudi koji su pratili prozna dela Rajka Lukača, ali oni nisu mogli da dođu. Kada me je pozvala bila sam u Studenici, ali ovaj poziv prosto nisam mogla da odbijem. Tako da mi se čini da su svi koji su odbili da dođu to učinili kako bih ja večeras bila ovde – rekla je Ljiljana Dugalić.

- Rajko Lukač bio je značajan srpski književnik, koji je uradio mnogo toga, a iza sebe je ostavio i mnogo neobjavljenih dela za koja se nadam da će jednog dana biti objavljena. Pisao je i za decu i za odrasle i bio je pre svega izvanredan pesnik, ali i prozaista i romanopisac – rekla je Gordana Maletić, inače bivša učenica Đorđa Ocića koja je u 11. beogradskoj gimnaziji kod njega pohađala logiku, filozofiju i psihologiju i kojoj je on bio razredni starešina.
Svi učesnici iz Dalja nose najlepše utiske o Udruženju i njegovim aktivnostima i programima.
- Dolazim često u Dalj i uvek sa sobom ponesem prijatne utiske. Više puta sam učestvovala na naučnim skupovima u kući „Milutina Milankovića”, a sada i ovde tako da ne samo da mi je drago nego mi je i izuzetno lepo. Ova kuća je sada kuća duhovnosti i pokazuje zaista neverovatne mogućnosti koje se već sada vide i u okviru ove galerije i biblioteke i jednog centra kulture, što mislim da je veoma značajno ne samo za život pisca, koji više nije među nama, nego i uopšte za srpski narod – istakla je Gordana Maletić.
- Zaista sam očarana i ovim programom i manifestacijom i ovom organizacijom i načinom, kojim predsednica udruženja, Dejana Ocić, iskazuje jedno veliko poštovanje prema svome ocu. Rekla bih da je to prosto jedna zavetna poslušnost i zavetno ispunjenje želje njenog oca, da se zna da je ovo kuća Ocića i da to treba i da ostane i polako preraste u jedan porodični znamen i kuća našeg naroda u Dalju – istovetne utiske deli i Ljiljana Dugalić.
Program je nastavljen predavanjem Borivoja Čalića o životu i delu Zaharija Orfelina, a zaključen još jednim nastupom malog ženskog hora „Vračarskih solista” iz Beograda.
Manifestaciju su finansijski pomogle Opština Borovo i Opština Erdut.