Humorističnom monodramom započeo projekat „Žene sa istoka četiri”

Beogradska glumica Tatjana Kecman nastupila je u subotu 21. septembra u Vukovaru sa humorističnom monodramom „Deset naprema jedan”.

Slavko Bubalo 23.09.2024.

U organizaciji Udruženja žena „Negoslavčanke” 21. septembra u Srpskom domu vukovarskoj publici se predstavila beogradska glumica Tatjana Kecman, koja je u dvorani ispunjenoj većinom ženama iz različitih udruženja odigrala monodramu pod nazivom „Deset naprema jedan”. Predstava na komičan način prikazuje različite tipove žena i njihove karaktere.

- Ovo je samo jedna od nekoliko predstava koja je nastala u mojoj nezavisnoj produkciji i u svim tim predstavama uvek postoji neki čir koji pukne, neka pouka, neka druga strana medalje, a ova je kreirana prosto da ljude zabavi i nasmeje. To je priča o deset ženskih likova i zaista nisam mislila da će se to toliko dugo igrati i da ću s tom predstavom bukvalno proputovati od Australije do Kosmeta. Ljudi vole te promene, te kratke rezove, a ja sam je obogatila i muzičkim numerama koje odgovaraju svakom od tih karaktera. Zajedničko svim tim likovima, tim ženama, je da su sve, svaka na svoj način, lude, a u njoj tematizujem instituciju braka – kaže o svojoj predstavi Tatjana Kecman.

Iako su glavni likovi u predstavi žene ona zapravo nije namenjena samo njima.

- Ja u stvari želim da pomognem muškarcima, da im otvorim oči i objasnim na šta da obrate pažnju kod izbora bračnog saputnika. Na kraju se sve završi tako što se zapravo ispostavi da sam ja tom muškarcu kome se obraćam njegova buduća žena. Odnosno, da sam mu pokazala sve što kod žena ne valja i na kraju ga ja pokupim. To je ta neka fora da ja kao nađem muža – objašnjava glumica.

Tatjana Kecman ovu predstavu igra preko 14 godina, a u Vukovaru gostuje prvi put iako je u Hrvatskoj već nastupala. Široj publici poznata je po ulogama časne sestre Barte Pulherije u filmu „Dara iz Jasenovca” i ulozi Branke u seriji „Ubice moga oca”. Reditelji su joj uglavnom poveravali ozbiljne uloge pa je komedija nešto što joj se nametnulo samo od sebe, kao nekakav odušak.

- Po mom habitusu i izgledu uvek sam igrala te rigidne i opasne žene, ali kako sam pokrenula svoju nezavisnu produkciju radim dosta komedija. Iako sam se toga u početku plašila vrlo brzo sam shvatila da ja to mogu i da je moj fizički izgled sasvim drugačiji od onoga kakva sam ja iznutra. Ovo mi je nekakav odušak. Ljude nije lako nasmejati, možda ih je čak lakše rasplakati i ovo možda i jeste jedna od najtežih glumačkih disciplina, monodrama-komedija. I drama i komedija imaju svoje draži, a ako je dobar tekst onda on prosto štiti glumca i dovoljno je samo držati se teksta i onda nema promašaja – zaključuje Tatjana Kecman.

Održavanjem ove monodrame Udruženje žena „Negoslavčanke” započelo je četvrtu fazu realizacije projekta „Žene sa istoka” koji okuplja osam ženskih udruženja sa područja istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema.

- Ove godine uključili smo i žene iz Bobote tako da sada imamo oko 200 žena koje učestvuju u ovim našim aktivnostima. I ovoga puta imamo podršku Srpskog narodnog veća, a predviđeno je da projekat završi u decembru ove godine. Ovoga puta smo uveli neke nove teme tako da nam nakon ove predstave sledi kreativna radionica u koju smo uključili i druga udruženja poput Udruženja „Ko se boji sutra još” iz Vukovara. Nakon toga sledi radionica posvećena čuvenoj srpskoj autorki ljubavnih romana Milici Jakovljević MirJam, bavićemo se i srpskim trokorakom koji je važan deo srpskog identiteta i kao takav se nalazi i na listi nematerijalne kulturne baštine UNESKO-a. Bavićemo se položajem žena u medijima, održaćemo i okrugli sto pod nazivom „Smem li reći da sam Srpkinja?” i mnogim drugim temama. Sve ćemo zaokružiti i završiti jednom kabare predstavom u izvođenju glumice Vesne Stanković i pijaniste Vladimira Preradovića – objašnjava voditeljka projekta „Žene sa istoka 4” Biljana Pejić, koja je istakla da je cilj projekta motivisati žene da se uključe u društvene tokove i preuzmu svoj deo odgovornosti za društveni razvoj i napredak.