Izložba tradicionalnih nošnji

Održana izložba tradicionalnih narodnih nošnji nacionalnih manjina u Gradskoj biblioteci Vukovar.

Tijana Živanović 20.12.2024.

U organizaciji Saveza Rusina Republike Hrvatske i Veća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije u sredu 18. decembra održana je 5. izložba narodnih nošnji nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije, a trajaće mesec dana.

- Svi mi dobro znamo da u tradiciji svih nacionalnih manjina veliku ulogu igraju i tradicionalne narodne nošnje. U dogovoru sa ostalim manjinama odlučili smo da napravimo događaje koji će prikazati tradicionalne nošnje i lepotu koju nosi svaki narod. Na početku je zamisao bila da se predstavnici manjine obuku, ali zbog korona virusa koji je tada vladao odlučili smo da lutke bude te koje će nositi nošnju. U današnje vreme odeća u trgovinama je uglavnom ista zato trebate da oblačite stare stvari iz ormara jer su one unikatne – rekla je predsednica Saveza Rusina Republike Hrvatske Dubravka Rašljanin.

Narednih mesec dana građani i turisti imaće priliku da u Gradskoj knjižnici Vukovara ,,Slagalica’’ pogledaju šta su im pripremili predstavnici nacionalnih manjina sa područja Vukovarsko-sremske županije. Pored Rusina, izložbi su se priključili i Srbi sa slavonskom nošnjom, ali i Mađari, Bošnjaci, Ukrajinci, Albanci, Nemci i Slovaci koji su ove godine odlučili prikazati nekadašnju svadbarsku odeću i posetiocima približiti njihove običaje.

- Danas smo odlučili pričati o našoj nekadašnjoj odeći koja se nosila za svadbu. Mlade nisu nosile belo, kao danas, nego su nosile crne haljine i raskošno cveće na glavi. Crna haljina je predstavljala tugu jer odlazi iz svoje rodne kuće, a raskošno cveće je predstavljalo plodnost u braku. Ponela sam sliku svoje svekrve na dan venčanja iz 1938. godine. Ona je tada u Iloku bila prva mlada koje je obukla belu venčanicu i po njoj je današnja nošnja i pravljena - rekla je predstavnica Matice Slovačku Ilok Perica Hrubik koja je sa ponosom u rukama držala sliku staru 90 godina i pričala o lepoti nekadašnjih običaja svih naroda koji se nalaze na prostoru Republike Hrvatske.

 - Za Ukrajince je bitno čuvanje tradicije i običaja, pogotovo u današnjem vremenu. Košulje koje su deo narodne nošnje su savremene i mnogi ih nose i danas. Važno nam je da i druge upoznamo sa našom nacionalnom manjinom i da ih uputimo u našu tradiciju, nošnju i običaje. Ove godine izlažemo nošnju središnje Ukrajine jer je ona najprepoznatljivija u svetu i u njoj se igra naš najpoznatiji ples Hopak. Naše udruženje se trudi da očuva tradiciju kroz ples i pesmu, ali moram naglasiti da imamo i novinarsku ukrajinsku sekciju – rekao je član Ukrajinskog kulturnog Prosvjetnog društva Ivan Franko Vukovar Davor Lagudža.

Prostorom biblioteke širila se pozitivna atmosfera i duh starog vremena. Organizatori su se ovom prilikom zahvalili svima koji su pristali da učestvuju, ali isto tako i onima koji su došli da podrže njihovu ideju i rad