Prošlost Srba iz različitih aspekata
Odbor za kulturu i sport Zajedničkog veća opština već drugu godinu zaredom održava naučni skup pod nazivom „Prošlost i kultura Srba u Republici Hrvatskoj“.

Ovaj skup je zamišljen kao naučni skup sa međunarodnim učešćem na kojem bi se okupilo što više istraživača i naučnih radnika koji se bave istraživanjem prošlosti i kulture Srba na teritoriji današnje Hrvatske. Ove godine na skup se prijavio 31. istraživač od kojih je dvadesetak uzelo direktno učešće sa svojim izlaganjima.
- Možemo reći da je pokriveno mnoštvo tema književnih, književno-istorijskih, istorijskih, etnoloških i nekih drugih. Činjenica jeste da je istraživanje o prošlosti i kulturi Srba u Hrvatskoj na neki način na margini pa je zbog toga važno da se ovakav naučni skup održava i da se svake godine upotpunjavaju naša saznanja o srpskoj prošlosti i kulturi na ovom prostoru. Ovo je jedna neiscrpna tema i nadam se da ćemo se i narednih godina baviti ovim temama pod okriljem ovog skupa – istakao je predsednik Odbora za kulturu i sport ZVO-a, te sekretar naučnog skupa Veljko Maksić.
I ove godine na skupu su prisutni naučnici i istraživači kako iz Hrvatske tako i iz susednih država, odnosno iz Srbije i Republike Srpske od kojih mnogi imaju izuzetno iskustvo kako u naučnom i istraživačkom radu, tako i po pitanju učešća na ovakvim i sličnim skupovima.
- Svaki skup ima svoju težinu, a ovaj ima jednu posebnu jer se bavi prošlošću srpskog naroda u Republici Hrvatskoj koji ovde ima svoju istoriju i bitno je da ona bude sačuvana, odnosno da taj narod pokaže da je deo ove države, odnosno njene istorije. Za tu istoriju ne bih rekao da je marginalizovana jer dokle god se istražuje i objavljuju radovi ona nije marginalizovana. Naravno, iz nekih drugih aspekata možemo razgovarati da li je ona na marginama ili nije, ali dok god ima naučnika koji se bave temama srpskog naroda na ovom prostoru ona neće biti na marginama – napomenuo je vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Banja Luci Boško Branković.
Među učesnicima i izlagačima na naučnom skupu prisutni su i kulturni, prosvetni i naučni radnici i sa ovog prostora od kojih su neki imali iskustva i u organizovanju naučnih skupova.
- Apsolutno je da su ovakvi skupovi važni. Ovo je teren koji je nedovoljno istražen pogotovo sa tog srpskog aspekta. Teme koje su bile prošle godine zastupljene kao i ove godine veoma su dragocene kao pisani trag jedne etničke zajednice koja nažalost pomalo odumire na prostoru svog vekovnog življenja – rekao je književnik i direktor KNC „Milutin Milanković“ iz Dalja Đorđe Nešić.
Različite teme iz različitih oblasti

Širok je spektar tema o kojima se govorilo na ovom naučnom skupu, naravno sa naglaskom na to da su u određenom smislu povezani sa srpskim narodom na prostoru današnje Hrvatske.
- Danas izlažem o pravoslavnim građanima slobodnih kraljevskih gradova u Slavoniji, odnosno gradovima Požega i Osijek. To su dva grada koja su u ranom novom veku na području Slavonije koji su stekli slobodni i kraljevski status. Tema je takva zato što je moje istraživanje istorijsko, istorija Slavonije i Baranje u ranom novom veku, a stanovništvo slobodnih kraljevskih gradova na teritoriji današnje Hrvatske je neistraženo te sa ovim izlaganjem želim da doprinesem daljnjem proučavanju građanstva uopšte – istakla je naučna saradnica u Hrvatskom institutu za istoriju u podružnici Slavonije i Baranje Eldina Lovaš.
- Na ovom naučnom skupu prikazaću dokumenta koja sam pronašao o Nikanoru Kneževiću kaluđeru iz manastira Krka koji je bio upleten kao inspirator pokušaja ubistva unijatskog vladike u Dalmaciji i koji je prebegao u Srbiju gde ga je knez Miloš uspeo da zaštiti uprkos međunarodnim obavezama i ugovorima između Habzburške monarhije i Osmanskog carstva. Kasnije će taj kaluđer da obnovi čuveni manastir Ravanicu u Resavi gde je kao Dalmatinac ovde razvio i vinogradarstvo. Pronašao sam njegovu ličnu dokumentaciju koja se nalazila u manastiru Ravanica gde se, između ostalog, nalazi i njegov lični opis sa poternice – naglasio je docent na Filozofskom fakultetu u Beogradu Uroš Šešum.
Naučni skup održava se u dva programska dana u prostorijama Srpskog doma u Vukovaru.