Sedam dana učenja i posmatranja svemira u Dalju
U okviru projekta RaSTEMo u Dalju su započeli Dani svemira koji će trajati od 9. do 15. oktobra.
Hrvatsko udruženje inovatora i preduzetnika iz Osijeka u saradnji sa Kulturno-naučnim centrom „Milutin Milanković”, Univerzitetom „J. J. Štrosmajera” – odeljenjem za hemiju iz Osijeka, Udruženjem „Zajedno za zajednicu” i Preduzetničko-razvojnim centrom PORC iz Dalja započelo je u ponedeljak sa provođenjem projekta pod nazivom „Razvijamo STEM okruženje – RaSTEMo” u okviru koga će biti održano niz interaktivnih predavanja o promeni klime i Milankovićevih ciklusa, teoriji o nastanku svemira, o veličinama i udaljenostima u svemiru, galaksijama, sazvežđima, zvezdama i planetama, crnim rupama, planetama Sunčevog sistema, Milankovićevom planetarijumu, Mesecu i istraživanjima Marsa kao i o istoriji posmatranja svemira teleskopom.
- Dani svemira se obično obeležavaju na svetskom nivou od 4. do 10. oktobra i Kulturno-naučni centar „Milutin Milanković” je sporadično proteklih godina isto to radio s obzirom da imamo jedan deo opreme za posmatranje svemira. Ove godine to radimo preko projekta iz programa STEM u okviru koga će biti održano niz predavanja, a posetioci će za tih sedam dana moći da uz stručno vodstvo vide i stalnu postavku u kući Milutina Milankovića. Osim toga biće im omogućeno da sa pet teleskopa postavljenih u dvorištu našeg centra, od kojih tri mogu da zavire i u duboki svemir, posmatraju nebo iznad Dalja. Ako nas vreme posluži i nebo bude vedro moći ćemo da vidimo Jupiter i Saturn koji će se dići iznad Dunava u ranim večernjim satima – objašnjava Đorđe Nešić direktor KNC „M. Milanković” iz Dalja.
Predviđeno je da tokom sedam dana Dalj i KNC „M. Milanković” posete učenici iz pet škola odnosno iz Čepina, Višnjevca, Srednje medicinske iz Osijeka, Dalja i Bijelog Brda.
- Situacija sa požarom u okolini Osijeka nas je malo u tome omela jer je Osječko-baranjska županija zabranila aktivnosti na otvorenom u Osijeku i nekim prigradskim naseljima pa nam škola koja je danas bila na programu otkazala dolazak. Nadamo se da će se situacija narednih dana poboljšati i da će nam đaci iz ostalih škola moći doći u posetu – rekao je Nešić.
Za sve koji ne razumeju šta je to STEM važno je da znaju da je to skraćenica nastala od engleskih reči za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku, a odnosi se na puno šira područja ljudskog delovanja kao što su kultura, održivi razvoj, zaštita prirode i dr.
- Odlučili smo da se aktivno uključimo u sve programe koji kod učenika aktivno podržavaju razvoj veština koje obuhvata to tzv. STEM okruženje. Odluku da se uključimo donesena je pre oko dve godine i od tada smo aktivno radili na dva projekta i imali smo sreću da su oba projekta odobrena. Jedan od projekata je ovaj kroz koji obeležavamo Dane svemira, a drugi je projekat pod nazivom Kosmos koji KNC „M. Milanković”, PORC i Opština Erdut provode sa Osnovnom školom Dalj koja je i nosilac projekta. KNC „M. Milanković” je uključen u oba projekta kroz koje će dobiti podršku u organizaciji određenih dešavanja ali i značajnu opremu. Deo te opreme već može da se vidi u malom astronomskom opservatorijumu, a deo je nabavljen kroz projekat RaSTEMo koji podržava Dane svemira. Ostatak predviđene opreme, koji će biti korišten za nastavak rada na popularizaciji nauke u kući Milutina Milankovića, stiže već tokom ove nedelje – najavila je direktorka PORC-a Bojana Orsić.
Ukupna vrednost projekta RaSTEMo je 300.440 Evra dok je projekat Kosmos težak preko 500.000 evra. Sem Kulturno-naučnog centra „Milutin Milanković” koji će dobiti određenu podršku u opremi očekuje se i izgradnja spoljne STEM učionice u Osnovnoj školi Dalj.
- Na taj način ćemo i u našem Kulturno-naučnom centru i u Osnovnoj školi imati određene pozitivne pomake koji će doprineti razvoju i popularizaciji nauke u Opštini Erdut – zaključila je Bojana Orsić.
Nažalost, nebo prvog dana u nedelji svemira nije bilo naklonjeno posmatračima. Gusti oblaci onemogućili su posetice da vide Jupiter i Saturn, ali je zato predavanje koje je održao stalni saradnik KNC-a astronom Dalibor Mesarić bilo izuzetno zanimljivo. Oni koji su došli imali su priliku da se upoznaju sa istorijom proučavanja svemira i razvojem prvih teleskopa od Galilea do danas.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.