„Selo kulena“ i opština zajedništva
Nešto manje od 30 km od Osijeka udaljena je Opština Jagodnjak u kojoj je naseljeno većinsko srpsko stanovništvo.

Opština Jagodnjak sa 1500 stanovnika jedina je baranjska opština koja se nalazi u sastavu delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar. Teritorijalno je smeštena u zapadnom delu Baranje, odnosno u severnom delu Osječko-baranjske županije i u njenom sastavu nalaze se naselja Jagodnjak, Bolman i Majške Međe.
- Većinsko je srpsko stanovništvo u opštini i međuetnički odnosi su dosta dobri. U Opštinskom veću imamo i predstavnike većinskog naroda, kao i mađarske i romske nacionalne manjine. Sarađujemo dosta dobro, za sada nemamo problema. Bilo ko od naših meštana ako nam se obrati sa nekakvim problemom, mi ćemo rešenje da nađemo zajedničkim snagama. Na predstojećim izborima imamo i novost, a to je da ćemo na funkciji zamenika načelnika imati i kandidata romske nacionalne manjine. Sa tim čovekom se dosta dobro slažemo i do sada je bio kod nas u Veću. Isto tako dobra komunikacija je i sa drugim nacionalnim manjinama – kaže načelnica Opštine Jagodnjak Danijela Mlinarević koja ovu lokalnu samoupravu opisuje kao složnu i radnu zajednicu.
- Trenutno smo pri kraju sa radovima na Etno kući, to nam je jako vredan projekat sa kojim mislimo u budućnosti nastaviti da razvijamo našu opštinu i saradnju sa drugim opštinama, a možda i sa Turističkom zajednicom. S obzirom sa smo mi selo kulena, planiramo da tu napravimo i nekakvu kuću za odmor i druženja, odnosno za samo predstavljanje sela, naših udruženja, upravo tog kulena, kao i različitih OPG-ova. Takođe, u prethodnom periodu imali smo i sanaciju odlagališta smeća, uredili smo dve ulice u Majškim Međama, dve u Bolmanu i jednu u Jagodnjaku, to su stvarno bili vredni i korisni projekti za naše meštane – dodaje načelnica.

Društveni domovi i zgrada vatrogasnog doma u Jagodnjaku uređeni su i obnovljeni pre nekoliko godina, dok je Centar udruženja koji se gradi u Bolmanu u završnoj fazi izvođenja radova. Putem kapitalnih sredstava Zajedničkog veća opština Vukovar značajna sredstva uložena su u izgradnju i uređenje pomenute Etno kuće, dok su kapitalna sredstva Srpskog narodnog veća uložena u uređenje krovišta na ambulanti u Bolmanu, uređenje fasade na Centru udruženja, a određena sredstva uložena su i u izgradnju svlačionica koje se nalaze uz Dom kulture u Jagodnjaku. Isto tako, ova lokalna samouprava nudi brojne poticaje za zadržavanje mladih na svom području.
- Što se vrtića tiče Opština finansira njegov rad, plaćamo najam, osiguravamo plate zaposlenima i određenim postotkom plaćamo mesečni iznos za svako dete koje pohađa vrtić i na taj način olakšavamo roditeljima. Imamo izdvojene određene iznose i sa kojima sufinansiramo kupovinu nekretnine mladim bračnim parovima, kao i naknadu za novorođeno dete. Isto tako, aktivan nam je i projekat Zaželi kojim se vodi briga o starim i nemoćnim osobama. Projekat je od velikog značaja čitavoj zajednici, imamo oko 106 korisnika i 18 zaposlenih žena – pojašnjava načelnica Mlinarević.
Aktivna brojna udruženja
Na području ove baranjske lokalne samouprave aktivna su i brojna udruženja koja doprinose razvoju i napretku opštine, a neka od njih su Dobrovoljno vatrogasno društvo Jagodnjak, SKD Prosvjeta pododbor Jagodnjak folklorna sekcija, konjičko, ribolovačko i lovačko udruženje, kao i udruženje žena. Takođe, aktivni su i sportski klubovi koji okupljaju uglavnom mlađe stanovništvo.
- Od sportskih klubova imamo NK Bratstvo Jagodnjak koji igra prvu županijsku ligu i pri vrhu je tabele, NK Jovan Lazić iz Bolmana koji se nalazi u sredini tabele Druge županijske lige s tim što je taj klub pre godinu dana bio i prvak Druge županijske lige, igrao je finale kupa. Imamo Streljački klub Bolman koji se takmiči u svim kategorijama Prve hrvatske lige i gotovo u svim kategorijama su prvaci, ekipno i pojedinačno. Isto tako iz Streljačkog kluba Bolman imamo i šest reprezentativaca, u kategorijama kadeta, juniora i seniora. Imamo i Troting klub u Jagodnjaku koji je dosta dobro funkcionisao, trude se, rade i dalje, a aktivan je i Aikido klub – rekao je ispred Opštine Jagodnjak Stevo Mlinarević.
„Selo kulena“
Svoju prepoznatljivost Jagodnjak je ostvario i kroz kulen – mesnu deliciju pretvorenu u brend, pa je upravo kulen postao zaštitni znak Jagodnjaka stvorivši pri tome od samog mesta „Selo kulena“. Sve veći broj ljudi, iz godine u godinu privlači i manifestacija Kulenijada, koja ima za cilj promociju kulena kao tradicionalne gastro punude Baranje.
- Svake godine mi tu manifestaciju unapređujemo, da li u smislu folklora, gasto ponude, gostiju ili ipak zvučnih imena koja taj dan učestvuju u muzičkom delu programa. I ove godine nam je u planu da Kulenijadu organizujemo na najvišem nivou i nadamo se odzivu učesnika bar kao i do sada, ako ne i više. Dosadašnji prosek bio je oko 120 do 130 izlagača – pojašnjava Mlinarević koji je svake godine uključen u organizaciju pomenute Kulenijade.

Ispred Opštine navode kako imaju u izradi nekoliko projekata koje nameravaju da provode u narednom periodu. Ove godine kreće se u realizaciju projekta Sportskog centra u Jagodnjaku koji će biti u blizini pomenute Etno kuće i Centra za razvoj gastronomije, sporta i kulture, projekat takođe finansira ZVO. Taj projekat predstavnici Opštine opisuju kao veoma značajan budući da planiraju da zaposle određeni broj ljudi, ali i da privuku veći broj turista. Što se proizvodnje kulena tiče, pri kraju su sa dobijanjem projektne dokumentacije za izgradnju proizvodnih pogona, u pitanju je zgrada od preko hiljadu kvadrata površine u kojoj će četiri proizvođača da proizvode suhomesnate proizvode, sa naglaskom na domaći jagodnjački kulen. Planirano je i otvorenje kuhinje u kojoj će biti zaposlen određeni broj žena.
- Infrastrukturom smo mi daleko odmakli, gotovo da nemamo loše ulice, sve su nove. Plin, voda, struja, javna rasveta, sve je to novo. Društveni domovi su obnovljeni, udruženja imaju svoje prostore, Opština ima nova vozila kojima pomaže udruženjima i starijem stanovništvu, preko 20 zaposlenih radi u našem komunalnom društvu, ali jednostavno nam fali ljudi. Nažalost, ne možemo da zadržimo mlado stanovništvo, trend odseljavanja jeste stao, ali niko novi se ne doseljava, to je problem – rekao je Stevo Mlinarević.
Opština Jagodnjak ima veliki broj svojih placeva i nekretnina, a ove godine u planu im je da, uz minimalnu cenu, daju priliku svojim meštanima da dođu do svog zemljišta ili nekretnine, samo kako bi izgradili svoju budućnost na području ove baranjske opštine.
U planu izgradnja dva vrtića
Osnovnu školu Jagodnjak pohađa oko 150 učenika, dok 24 dece pohađa dečiji vrtić. U planu je izgradnja novog dečijeg vrtića u Bolmanu i Jagodnjaku, tako da se predstavnici Opštine nadaju kako će taj broj dece u vrtiću biti veći, s obzirom da trenutni kapaciteti ne ispunjavaju uslove za upisom većeg broja dece od pomenutih 24.
Kao dokaz zajedništva u ovoj lokalnoj samoupravi, između ostalog, tradicionalno je krajem svakog marta i obeležavanje Bolmanske bitke, jedne od najkrvavijih bitaka u završnici Drugog svetskog rata.

Tematski park Bolmanske bitke u Bolmanu
- Imamo i romska udruženja, Veće romske nacionalne manjine, Mađarsko veće nacionalne manjine, jedino Mađari nemaju nekakvo svoje udruženje, ali organizovani su preko pomenutog veća. Nedavno smo obeležavali 80 godina Bolmanske bitke, posećenost je bila jako velika, Dom kulture je bio pun, sva udruženja i narodi su bili prisutni. Hrvati, Mađari, Srbi, Rusi, svi su bili prisutni, brojne delegacije. Intonirale su se četiri himne, na puno programa sam bio prisutan, ali nisam doživeo da se baš četiri himne intoniraju na jednoj manifestaciji – ponosno ističe Mlinarević.
Jačanjem i razvojem ove lokalne samouprave teži se osiguravanju bolje kvalitete života za sve stanovnike, što znači dodatno unapređenje društvenog života i infrastrukture, ostvarivanje rasta i razvoja privrednih aktivnosti, kao i stvaranje novih radnih mesta s ciljem porasta broja stanovnika.