Smotra folklora kao pokazatelj ljubavi prema tradiciji
Zajedničko veće opština Vukovar organizovalo je 14. Smotru srpskog folklora Slavonije, Baranje i zapadnog Srema.
Smotra srpskog folklora Slavonije, Baranje i zapadnog Srema 23. novembra okupila je blizu tri stotine ljubitelja tradicije, članova 13 srpsko kulturno-umetničkih društava sa prostora istoka Hrvatske. Zajedničko veće opština 14. godinu za redom organizuje smotru sa ciljem negovanja tradicije srpskog naroda kako bi se sačuvao identitet Srba u Hrvatskoj.
- Smotra folklora je tradicionalna manifestacija koja za cilj ima da okupi sva kulturno-umetnička društva koja deluju na prostoru delovanja ZVO-a. Ovom prilikom smo trebali imati 15 KUD-ova, ali zbog tehničkih problema jedan nam je otkazao u posljednjem trenutku, međutim okupiti na sceni 14 društava sa našeg prostora je velika stvar. Zapravo, ovo treba biti završna manifestacija gde će KUD-ovi pokazati sve što su pripremali tokom protekle godine- rekao je predsednik Odbora za kulturu i sport ZVO-a Veljko Maksić.
Ovogodišnja smotra okupila je kulturno-umetnička društava iz Vukovara, Bobote, Borova, Dalja, Bršadina, Silaša, Trpinje, Ostrova, Vere i Belog Manastira. Smotra folklora predstavlja nasleđe srpskog naroda, kako u matičnoj zemlji, tako i svakog prostora gde su Srbi živeli i žive.
- Seminare koje organizujemo su usmereni na voditelje folklornih sekcija, a večeras imamo priliku videti koliko je stečeno znanje primenjeno. Definitivno da možemo videti kod nekih društava pomake zbog materijala kojeg dobijaju na našim seminarima. Planiramo da sarađujemo sa stručnjacima iz ove oblasti i da nastavimo da čuvamo našu tradiciju – zaključio je Maksić.
Manifestacija nije takmičarskog karaktera, ali za cilj ima unapređenje kvalitete kulturno- umetničkih društava sa prostora delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar. U skladu sa ciljem, smotri je prisustvovala stručna komisija Slobodanka i Vladimir Rac.
- Saradnja sa ZVO-om je dugogodišnja i nadam se da će i u budućnosti biti jednako kvalitetna kao i do sada. Očekujem da se znanje sa seminara, ali i saveti sa dečije smotre, primene jer se slični rukovodioci i večeras pojavljuju. Sugestije koje sam dala su dobronamerne i nadam se da će društva da primene ono šta im je rečeno kako bi mogli da naprave što bolju prezentaciju onoga što su pripremili večeras za nas – rekla je Rac.
Slobodanka Rac, u folkloru poznatija kao Seja, folklorom se bavi preko 40 godina, a ljubav prema folkloru unela je i u porodicu. Seja ističe da folklor ima prednosti u razvoju deteta i upravo zbog toga sa svojom porodicom trudi se da u Srpskom kulturnom centru Vuk Stefanović Karadžić u Bačkoj Topoli neguje vrednosti i kulturu srpskog naroda.
- Danas se mladi ljudi navikavaju da je sve dobro i da nije važno ukoliko greše. Mislim da je neophodno naučiti mladog čoveka da se izbori sa problemom, a ne da beži od njega. Mladi žele da nauče ako im date priliku, ako nema priliku on će grešiti čitav život, a folklor je jedan od načina da učimo da ispravljamo greške i da budemo bolji – zaključila je Seja.
Ovom prilikom kulturno-umetnička društva prikazala su samo jedan deo bogatstva srpske narodne tradicije i svojih repertoara, a sve to uz pokroviteljstvo Saveta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske.