Sve veći interes dece za pisanjem poezije
Završno veče konkursa Deca pesnici roda svoga održano je u utorak 20. juna u Srpskom domu u organizaciji Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije.

Sala Srpskog doma u Vukovaru sinoć je bila ispunjena dečijim smehom zahvaljujući manifestaciji koju već osmu godinu organizuje županijsko Veće srpske nacionalne manjine. Završno veče projekta održano je sinoć kada su proglašeni, pročitani i nagrađeni najbolji ovogodišnji radovi.
- Finansijski pokrovitelj pojekta je Ministarstvo kulture Republike Srbije, a od prošle godine se uključila i Vukovarsko-sremska županija. U projektu učestvuju deca iz škola u kojima se nastava izvodi po modelu A, odnosno na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i veoma smo zadovoljni ovogodišnjim brojem prijavljene dece – rekao je predsednik VSNM Vukovarsko-sremske županije Svetislav Mikerević.
Projekat je započeo konkursom za poetske radove učenika sedmih i osmih razreda Osnovnih škola na unapred predložene teme, a tema „Ljubi bližnjeg svoga“ je najviše privukla dečiju pažnju. Zaprimljena su 23 rada iz osam Osnovnih škola u kojima se nastava odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu a radove je ocenjivala stručna komisija koju su činile profesorke Milica Stojanović, Jadranka Radošević, Snežana Šević, Milica Šarčević Tunjić i Vesna Vujić.
- I ove smo godine prezadovoljni brojem dece koja su učestvovala u konkursu s obzirom na to da je kraj školske godine i da smo neke naše aktivnosti malo prolongirali. Imali su dosta školskih obaveza i nacionalne ispite u osmom razredu, ali deca su se rado odazvala. Pokazali su interes, želju i volju da govore na svom maternjem jeziku i ono što je nama posebno važno jeste pisanje rukopisne ćirilice gde su takođe pokazali veliki trud, volju i rad i ove godine smo dobili prelepe radove – kaže voditeljka projekta i članica komisije Vesna Vujić, koja objašnjava kako je komisija birala najbolje radove za prva tri mesta, ali i najlepši rukopis.
- Deca se sve više trude, navikli su na ovu aktivnost i to je jedan od retkih konkursa gde se insistira na pesničkim radovima. Pisanje poezije je puno teže nego pisanje literarnog proznog rada. Međutim, posle svih ovih godina i mentori su navikli šta treba od njih da traže, svi zajedno smo se naučili novom načinu pisanja i izražavanja, naučili smo da oslobodimo svoje emocije na još lepši i kvalitetniji način i učenici to svake godine sve bolje i bolje rade – dodaje Vujić.
Poseban značaj ovogodišnjih tema
Teme ovogodišnjeg konkursa zapravo su bile posvećene istorijskoj poseti patrijarha Porfirija Vukovaru gde su organizatori još jednom hteli da naglase i daju značaj ovom posebnom događaju. Za najlepši rukopis nagrađena je Anja Grabovac iz Osnovne škole Bobota, treće mesto u pisanju poezije zauzela je Milica Čelar iz Osnovne škole Borovo, druga je bila Ella Tomić iz Osnovne škole Bršadin, dok je ovogodišnja pobednica Nikolina Gavrilović učenica Osnovne škole Negoslavci.
- Izabrala sam temu za pisanje „Ljubi bližnjeg svog“ i nije mi bilo teško da napišem rad. U svom radu sam pisala o tome kako treba da poštujemo jedni druge i verujemo i vodimo se svojom verom. Inače u slobodno vreme volim da pišem, pisala sam neke pesme kada mi to školske obaveze dozvole. Omiljeni pesnici su mi Desanka Maksimović i Jovan Jovanović Zmaj – izjavila je pobednica ovogodišnjeg konkursa učenica sedmog razreda Osnovne škole Negoslavci Nikolina Gavrilović.
Ovo završno veče konkursa Deca pesnici roda svoga književno-scenskim prikazom ulepšali su učenik muzičke škole Novak Kolar, profesorka Jelena Ilić Topolac, pesnikinja Marija Viktorija Živanović, beogradski glumac Aleksandar Lazić i pesnik Miodrag Jakšić.
- Ovaj program je osmišljen tako da ćemo da govorimo najlepšu poeziju posvećenu ljubavi, pevaćemo lepe pesme koje možda nismo dugo čuli ni mi ni deca koje takođe govore o ljubavi prema bližnjem svom, prema svom narodu, prema roditeljima, omiljenoj osobi i prema svim ljudima ovoga sveta. Govorićemo i neke misli i citate velikih pisaca koje bi voleo da ostanu deci u uspomeni i sećanju. Na ovoj manifestaciji nastupaju najtalentovanija deca koja pišu poeziju na srpskom jeziku što je danas potisnuto i poezija možda nema značaj kao nekada, ali kada želimo da citiramo i da se pozivamo na prave vrednosti uvek to uzimamo iz dela pesnika. Siguran sam da će i među ovom decom biti onih koje ćemo mi ili naši potomci nekada citirati – zaključuje Jakšić.