U novu školsku godinu sa novim priborom
Zajedničko veće opština je i ove školske godine obezbedilo raznovrsni pribor i materijal za osnovnoškolce i srednjoškolce koji se obrazuju po modelu „A“ u školama na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije.
Nova školska godina u Hrvatskoj će početi 9. septembra, a Zajedničko veće opština će i ove školske godine da izdvoji značajna sredstva za decu koja nastavu srpskog jezika i pisma pohađaju po „A” i „C” modelu na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Pomenuta institucija u saradnji sa Pokrajinskom vladom Vojvodine i Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina godinama unazad nastoji da izdvoji značajna sredstva kako bi pružila pomoć đacima i njihovim roditeljima, trudeći se da materijal svake godine bude što raznovrsniji i kvalitetniji kako bi početak školske godine bio lakši.
- Za nas je važna podrška Republike Srbije i pokrajinske Vlade kada je u pitanju obrazovanje po modelu „A“ odnosno na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Iz navedenih razloga ZVO zajedno sa našim saradnicima nastoji da pruži pomoć odnosno da nabavi potrebna sredstva i materijale kako bi naši učenici imali kvalitetno obrazovanje. Što se tiče materijala, pripremili smo školski pribor i radne sveske zajedno u saradnji sa pokrajinskom vladom Vojvodine. Uz pomoć Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina pripremili smo likovne mape koje će ove godine biti autorske sa ćiriličnim koricama rekao je predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.
Akcija koja je započeta pre nekoliko godina naišla je na dosta dobre reakcije roditelja, dece i nastavnika, zbog toga se ZVO svake godine trudi da što više rastereti budžet roditelja kako na početku školske godine tako i kroz trajanje iste.
- Paketi koje deca dobijaju na početku školske godine sadrže školski pribor i stvari koje im roditelji možda ne bi kupili. Sredstva su svake godine sve izdašnija i služe učenicima kroz trajanje školske godine. Vlada AP Vojvodina već unazad tri-četiri godine obezbeđuje sredstva za školske torbe za đake prvake i reakcije đaka i roditelja su jako pozitivne jer se vodi računa da ih ima posebno za dečake i za devojčice. Dakle, prvaci će i ove godine dobiti veoma kvalitetne školske torbe – rekla je predsednica Odbora za obrazovanje i kulturu Milica Stojanović koja ističe kolika je značajna pomoć koja se pruža kroz godinu školama u kojima se nastava odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
- Naša institucija nastoji školama da pomaže kroz celu godinu. Ne smemo da zaboravimo ekskurzije koje finansiramo za učenike od 1. do 8. razreda, raznovrsne edukacije i takmičenja. Kroz godinu nastojimo da pomažemo ne samo našim osnovnoškolcima, nego i srednjoškolcima sa izradom udžbenika, ali i studentima sa jednokratnom novčanom pomoći – zaključio je Drakulić.
„Ne smemo dopustiti da se škole ugase“
Prošlogodišnji broj dece koja pohađaju nastavu po modelu ,,A’’ na našem području bio je blizu 1.460, te se ove godine očekuje otprilike isti broj. U nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu po modelu ,,A’’ ove godine je upisano 140 prvaka od kojih je 68 dečaka i 72 devojčice.
Na prostoru Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije nalazi se 16 matičnih i 10 područnih škola unutar kojih se nastava odvija u celosti na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, a to su škole Negoslavci, Trpinja, Bobota, Bršadin, Markušica i Bijelo Brdo. Isto tako, unutar škola kao što su Mirkovci, Banovci, Tenja, Stari Jankovci nastava se odvija i na srpskom i na hrvatskom jeziku.
Zajedničko veće opština Vukovar i Odbor za obrazovanje na čelu sa Milicom Stojanović se trudi da učenike potaknu na kreativnost koja vodi do raznolikih takmičenja i osvajanje nagrada. Jedno od takvih takmičenja je svakako takmičenje iz nacionalnih grupa predmeta koje predstavlja najviši rang županijskog, odnosno međužupanijskog takmičenja. Projekat se provodi već treću godinu zaredom i ima veliki značaj za škole sa ovih prostora. Uz mnoge materijalne nagrade, institucija je usmerena da istaknute učenike nagradi i putovanjima koja će im ostati u sećanju, a isto tako na kojima će imati priliku da nešto novo nauče. Jedno od takvih putovanja je bila i ekskurzija na Divčibare u trajanju od sedam dana na kojoj su učenici imali priliku da nauče o ikonopisanju i kaligrafiji. Iz Zajedničkog veća opština napominju da svakako planiraju da i u budućnosti ulažu u škole i školstvo.