Upoznali se sa bogatom istorijom manastira Krka
Članovi udruženja penzionera Vukovar Novi 12. juna posetili manastir Krka.
Članova udruženje penzionera Vukovar Novi su u petak 12. juna, u pratnji protojereja-stavrofora Saše Kuzmanovića, posetili manastir Krka. Prvobitni plan bio je trodnevni izlet, obilazak manastira, ali zbog spleta raznih okolnosti izlet je bio jednodnevni. Vukovarčani su u manastiru prisustvovali jutarnjoj liturgiji, a imali su i priliku da vide dobro poznate manastirske katakombe.
- Očekivao sam veći broj prijava na pomenuti izlet. Ipak, ovo je bilo zaista predivno putovanje. Što se tiče dogovora oko puta, naišli smo na poteškoće. Plan je bio obilazak više manastira i spavanje u manastiru Krka, međutim to nije bilo moguće izvesti, ali i ovaj jedan dan će nam ostati u lepom sećanju – rekao je član udruženja Boško Ostojić koji ističe da ovo nije zadnje putovanje ovog tipa.
- Našem udruženju nije prvi put da obilazimo verske ustanove, a nadam se da ćemo tako i nastaviti. Nastojimo da uključimo i druge kao što je Udruženje žena „Jelica”, čije se članice uvek odazovu na naša putovanja, a nadam se da će tako biti i ubuduće – zaključio je Boško.
Zajedničko veće Opština na čelu sa Dejanom Drakulićem omogućilo je putovanje plaćanjem puta, a podršku je pružio i zamenik gradonačelnika Vukovara Srđan Kolar.
Duhovni centar pravoslavnih vernika Manastir Krka nalazi se u Dragi na samoj reci Krki, tri i po kilometara istočno od Kistanja. Ovaj drevni manastir Krku podigla je srpska princeza Jelena, sestra cara Dušana, koja ga je posvetila Sv. arhanđelu Mihailu 1350. godine. Manastir broji duge vekove i vremenom se njegova riznica bogatila, pa su u nju dospele brojne dragocenosti neprocenjive vrednosti, ne samo iz srpskih krajeva nego i iz Jerusalima, Svete Gore, Venecije i carske Rusije.
Crkva je podignuta nad katakombama, prirodnom podzemnom pećinom, koja je stara koliko i reka Krka, koja je duboko kopala i nosila sve pred sobom, a na tom mestu je, prema predanju, apostol Pavle propovedao novu veru Hristovu. Većina naroda, pravoslavnih vernika, dolazi na Preobraženje, od 18. do 19. avgusta, kada je noćna liturgija na kojoj se tradicionalno okuplja sav narod, vernici iz svih krajeva, a posle noći i jutarnja služba.