Zanimljivo u Vukovarsko-sremskoj županiji
U nedelju, 18. maja očekuju nas lokalni izbori sa kojima će i završiti ova super izborna godina u okviru koje smo imali parlamentarne, predsedničke i izbore za evropski parlament.

Za razliku od ostalih, lokalni izbori su uvek nešto sasvim drugačije jer građani odlučuju ko će im voditi opštinu ili županije u iduće četiri godine. Građani, koji su i birači, najbolje znaju kako se radilo proteklih godina, ko je šta radio i pričao, obećao i slično. Lokalni izbori su i poligon za mnoge da se nametnu i možda na nekim idućim izborima kandidiraju i za Hrvatski sabor, ali i da nestanu sa političke pozornice.
Kada je reč o srpskoj zajednici u Vukovarsko–sremskoj županiji ovi lokalni izbori biće isto tako zanimljivi. Birači srpske nacionalne manjine u nedelju, kada je reč o izborima za župana, neće imati veliku dilemu jer je kandidaturu istakao samo Srđan Jeremić (SDSS). Jeremić je i u protekle četiri godine vršio dužnost zamenika župana iz reda srpske nacionalne manjine Vukovarsko–sremske županije. Ono šta je bilo vidljivo je kako je Jeremić bio prilično vidljiv i prisutan na terenu. Moglo ga se videti i na raznim manifestacijama koje su bile organizovane u protekle četiri godine. Za nešto više je druga priča, jer Jeremić tu ipak nije samostalan i mora dobiti odobrenje od strane župana.
Puno drugačija je situacija kada je reč o izborima za zamenika gradonačelnika Vukovara iz reda srpske nacionalne manjine, kao i kod izbora za načelnike opština gde su Srbi većina. U Vukovaru imamo dva kandidata za zamenika gradonačelnika iz reda srpske zajednice – Srđan Kolar (SDSS) i Srđan Milaković (DSS). Kolar je u protekle četiri godine vršio dužnost zamenika gradonačelnika i takođe bio prisutan na terenu. U isto vreme radio je i na jačanju gradske organizacije SDSS-a. Kolar je siguran u svoju nedeljnu pobedu, ali i Milaković vidi svoju šansu. Milaković je predsednik DSS-a i dužnost zamenika gradonačelnika Vukovara vršio je pre Kolara. Takođe, kada je reč o Gradskom veću tu će vukovarski Srbi imati dve liste – SDSS-ova i DSS-ova lista.
Ni u „srpskim“ opštinama Vukovarsko-sremske županije neće biti jednostavno
Jedini siguran je Dušan Jeckov (SDSS) koji je jedini kandidat za načelnika Opštine Negoslavci gde će meštani za Opštinsko veće imati samo jednu listu, onu SDSS-ovu. Jeckov je i predsednik županijske organizacije SDSS-a i kao takav je prepoznat, ne samo u Negoslavcima, nego i šire. U ostalim opštinama u županiji, gde su Srbi većina, imamo po više kandidata za načelnika. U Opštini Borovo su dva kandidata - Zoran Baćanović (SDSS) i Stojan Poznanović (DSS). Baćanović je već iskusan aktuelni načelnik opštine dok je Poznanović protekle četiri godine delovao kao opštinski većnik. Za Opštinsko veće su prijavljene tri liste i to ona SDSS-a, DSS-a i Nezavisna lista Željko Lukić. U Opštini Markušica su čak tri kandidata za načelnika opštine i to aktuelni Tihomir Kolarević (SDSS) te dva nezavisna kandidata, Miroslav Medić i Sveto Blanuša. Birači iz te opštine će moći birati i između dve liste za Opštinsko veće. Najveća promena se dogodila u Opštini Trpinja gde imamo tri kandidata za načelnika i to sva tri nezavisna – Miroslav Palić, Vuk Popović i Đorđe Ćurčić. Palić je aktuelni načelnik Opštine Trpinja kojeg na ovim izborima podržava i SDSS. Vuk Popović je najmlađi među njima i aktivan je sportista, dok je Ćurčić bivši načelnik te opštine, bivši zamenik župana i sada već bivši član SDSS-a. U Trpinji su i dve liste za Opštinsko veće.
Ovaj put u kampanji pažljiviji prema Srbima koji bi mogli biti odlučujući faktor
Uz sve to i na ovim izborima, koliko god to neki hteli ili ne, Srbi bi u Vukovarsko – sremskoj županiji mogli biti odlučujući faktor koji bi mogao odlučiti pobednika izbora. To je posebno vidljivo u Vukovaru, ali i na izborima za Vukovarsko–sremsku županiju. Vidi se to i po tome što se u medijima Srbi, pa čak i u negativnom smislu, ne spominju. Verovatno iz razloga što svi računaju na neke glasove Srba. U županiji birači imaju mogućnost biranja četiri kandidata – Ivan Bosančić (HDZ), Stjepan Gašparović (HSS), Mirjana Semenić Rutko (Hrvatski suverenisti) i Nikola Kajkić (nezavisni kandidat). Za očekivati je da će doći do drugog kruga gde bi svaki glas mogao biti od presudne važnosti.
Posebno interesantno bi moglo biti u Vukovaru gde se kampanja vodi već mesecima unazad i gde se vodi pravi predizborni rat u okviru kojeg smo slušali međusobne optužbe, prebrojavanje imovine, članova porodice, ali i podizanje krivičnih prijava. Vukovarci će imati tri kandidata za gradonačelnika od kojih će moći birati onog kojeg žele – Domagoj Bilić (Domovinski pokret), Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) i Kruno Raguž (SDP). Prema trenutnom stanju na terenu Raguž ima najmanje šanse što i nije iznenađenje kada se zna u kakvom stanju je vukovarski, pa i slavonski SDP. Uspeh SDP-a bi bio ulazak u Gradsko veće. Najveća borba vodiće se između Bilića i Pavličeka, inače dojučerašnjih koalicionih partnera, a danas ljutih suparnika. S obzirom da se radi o dva desna kandidata tu vukovarski Srbi neće imati za koga glasati, ali će moći glasati protiv. Svesni su toga oba kandidata pa tako zadnjih nedelja nema spominjanja Srba, sve se govori u rukavicama i sa jako puno pažnje kako ne bi napravili pogrešan korak. Isto tako obojica kandidata desnice su svesni da bi srpski glasovi mogli biti presudni, jer ipak u Vukovaru Srbi čine trećinu stanovništva.
Kada je reč o izborima za Gradsko veće Vukovara tu i dalje neke stranke planski na svoje izborne liste stavljaju Srbe iako oni do sada nikada nisu zastupali interese srpske manjine. Tako će biti i na ovim izborima kada će „svoje Srbe“ na listama za Gradsko veće imati i koalicije okupljenih oko DP-HDZ, Hrvatskih suverenista kao i ona okupljena oko SDP-a i za Nezavisnu listu Željko Sabo. Iako se radi o kandidatima koji nemaju nikakav legitimitet među vukovarskim Srbima oni te stranke kroz izborni zakon i Dhondtovu metodu strankama sa srpskim predznakom „ukradu“ polovicu većničkih mandata. Na taj način od mogućih šest Srba u Gradskom veću Vukovara u prošlom sazivu Gradskom veća bila su trojica iz redova DP-a i HS-a.