Nervozni voditelji koji pokušavaju da još malo dorade nastup, razigrana dečica očarana pozornicom, roditelji koji mašu sa tribina, tonske probe. Ove scene ređale su se sportskom dvoranom u Belom Manastiru pre početka zvaničnog dela programa Festivala dečijeg folklora. Iako nije imao svoje predstavnike, domaćin festivala bilo je Srpsko kulturno umetničko društvo „Jovan Lazić“ iz Belog Manastira.
– Nažalost, u našem društvu nemamo dečju grupu iz razloga što je mnogo ljudi odselilo sa našeg područja. Međutim, zadnjih godina se i rodilo dosta mališana pa se nadam da ćemo za godinu ili dve uspeti da oformimo i dečiji ansambl. Na području Baranje samo u Jagodnjaku postoji dečji ansambl koji je brojan zbog čega smo jako srećni – priča predsednica domaćeg SKUD-a „Jovan Lazić“ Svetlana Pešić.
Od ukupno 12 kulturno-umetničkih društava koliko je nastupilo, čast Baranje branio je pododbor Prosvjete iz Jagodnjaka.
– Pošto smo iz Baranje, i otvaramo večerašnji program pripremili smo „Igre iz Baranje“. Naša deca su uglavnom iz Jagodnjaka i Bolmana, a tu i tamo dođe i neko dete iz Uglješa. Imamo dve grupe, u jednoj ima 23, a u drugoj 21 član. Deca koja dođu kod nas, obično se zadrže na duži period, održavamo probe dva puta nedeljno. Decu folklor zanima, pa kad krene jedno dete, krene onda i drugo za njim da se druže – kaže voditeljka dečijeg ansambla SKD „Prosvjeta“ pododbor Jagodnjak Dragana Vujaklija.
Publika je imala priliku da vidi decu različite dobi, od mališana iz KUD-a „Ljubomir Ratić – Bubo“ iz Vere koji su se predstavili dečijim igrama i dobili velike aplauze publike, pa do nešto starije dece iz KUD-a „Ostrovo“ koji su se predstavili atraktivnim igrama iz Leskovca.
„Svojom energijom čuvaju kulturu i identitet“
Nakon što je prošle godine zbog pandemije koronavirusa ova manifestacija otkazana, organizatori su odlučili da ove godine ostave domaćinstvo Belom Manastiru.
– Ovogodišnji festival je 17. po redu. Korona nam je ove godine učinila takvu situaciju da smo morali da brinemo o merama. KUD-ovi sa radom funkcionišu negde od devetog meseca, odnosno od početka školske godine. Naravno, epidemiološka situacija je imala uticaj i na njihov rad i aktivnosti, ali oni se mnogo trude i treba izraziti zahvalnost i deci i njihovim roditeljima što rade na očuvanju kulturnog identiteta – pojašnjava predsednik Odbora za kulturu Zajedničkog veća opština Nebojša Vidović.
– Ovo je jedna od manifestacija u organizaciji Zajedničkog veća opština i na ovaj način želimo pre svega da damo podršku našim KUD-ovima koji u ovim teškim uslovima, u situaciji kada su često ograničeni sa svojim radom i ne mogu da održavaju probe, uspevaju da okupe decu, da prenesu naše bogatstvo na njih i da ih potaknu da čuvaju naš identitet. Pre svega želim da se zahvalim roditeljima, deci i umetničkim rukovodiocima što svoju energiju ulažu u očuvanju samih KUD-ova, a na taj način čuvaju našu kulturu i identitet – zaključuje predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.
Osim gore nabrojanih KUD-ova, nastupili su i „Zora“ iz Silaša, „Mladost“ iz Trpinje“, „Đoko Patković“ iz Bobote, „Sloga“ iz Vukovara, „Srem“ iz Markušice, SKD Prosvjeta pododbor Negoslavci folklorna sekcija „Miloš Grujin – Bekrija“ iz Negoslavaca, „Branislav Nušić“ iz Borova, „Vaso Đurđević“ iz Bršadina i „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Bijelog Brda.
Pokrovitelj festivala je Savet za nacionalne manjine Republike Hrvatske.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.