Knjigom o meštanima stradalim u ratovima kompletirao trilogiju o Trpinji
„Trpinja izvori postojanja”, naslov je knjige autora Đorđa Prokića, promovisane 2. oktobra u trpinjskom Parohijskom domu.

Uprkos tome što već godinama živi u Americi osamdesetdevetogodišnji Trpinjac Đorđe Prokić nije iz misli izbrisao svoje mesto nego se posvetio pisanju kako bi od zaborava otrgao ljude, događaje i običaje karakteristične za ovo selo u blizini Vukovara. Ovoga puta objavio je knjigu o svojim sumeštanima postradalima u Prvom i Drugom svetskom ratu, kao i u ratu koji se na ovim prostorima odigrao između 1991. i 1995. godine. Knjiga ne donosi samo puki popis žrtava nego Prokić u njoj govori i o njihovom poreklu i profesijama.
- Smetalo mi je što nema sećanja na poginule Trpinjce u spomenutom periodu pa sam došao na ideju da objedinim popis žrtava svih ratova i da se pozabavim njihovim sudbinama. Prvenstveno sam se bazirao na istraživanje o starosedeocima Trpinje, a potom sam obuhvatio i ostale, koji su kasnije naseljavali to područje. U kompletiranju dokumentacije značajno mi je pomogla arhiva pohranjena u Muzeju žrtava genocida u Beogradu, a koja je usko vezana uz informacije o stradalim Romima, koji su u vremenu koje knjiga obuhvata živeli na području Trpinje – rekao je na promociji Prokić.
Đorđe Prokić u mladosti je bio zaposlen kao opštinski pisar i upravo taj dodir s matičnim knjigama i podacima o svojim precima izazvao je u njemu poriv da te podatke prikuplja i da ih jednog dana objavi u obliku knjige kao trajno svedočanstvo o prošlosti svoga mesta i amanet budućim generacijama o životu njihovih predaka na tom prostoru. Na trećoj knjizi radio je gotovo četiri godine.
- Podatke nije bilo lako prikupiti s obzirom da nisam hteo da knjiga sadrži samo spisak imena nego da uz ime svakog od tih ljudi bude zapisan i deo njihove genealogije. Uspeo sam da dođem i do brojnih fotografija koje će mnogo značiti ne samo današnjim potomcima tih žrtava nego i generacijama koje budu dolazile nakon njih – napominje autor.
Prokić gotovo svakodnevno istražuje pa i svaki njegov dolazak u Trpinju gotovo da podrazumeva i odlazak u ustanove i institucije koje sadrže dokumentaciju i izvore istorijskih podataka. Nedavno je počeo da istražuje podatke o učenim ljudima svoga kraja. To ga je motivisalo da poradi i na četvrtoj knjizi koja bi, kako je rekao, obuhvatila informacije o istaknutim pojedincima njegovog rodnog mesta.
Najnovija Prokićeva knjiga izašla je u izdanju Arhiva Vojvodine, a jedan od četvorice recenzenata, bio je i profesor istorije iz Trpinje Zoran Jakšić.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.