Revizionistički skup u Hrvatskom saboru izazvao snažan revolt srpskih predstavnika
Srpske organizacije održale su konferenciju za medije povodom skupa u Hrvatskom saboru, na kojem su se negirale žrtve i zločini koje je počinila NDH u ustaškom logoru Jasenovac
Na današnjoj konferenciji za novinare u Srpskom narodnom veću najavljeno je podnošenje kaznene prijave protiv Igora Vukića i drugih učesnika okruglog stola u Hrvatskom saboru zbog javnog odobravanja i umanjivanja zločina počinjenih u ustaškom logoru Jasenovac, na kojem su negirane žrtve i zločini režima NDH.
Najvažnije srpske organizacije i politički predstavnici Srba u Hrvatskoj tokom obraćanja na pres konferenciji oštro su reagovali i osudili skup održan u Hrvatskom saboru na kojem se negirao karakter logora smrti u Jasenovcu i umanjile razmere zločina ustaškog režima.
Predsednik SNV -a Boris Milošević novinarima je u uvodnom delu konferencije pustio snimak sa sudskog procesa iz 1948. godine kojim se potvrđuje da prilikom suđenja zločinci iz Jasenovca, optuženi Ljubo Miloš, jedan od komandanata u logoru nije pokazao ni najmanji oblik žaljenja prema žrtvama zločina koje je počinio, čak naprotiv, optuženi je tada poručio „ Nije bio cilj da se izoluju i pohvataju predstavnici velikosrpstva ili četništva, nego da se uništi što više Srba, bez obzira na starost i pol“ te „ Da se uništi srpstvo, da se unište Srbi u Hrvatskoj“.
Milošević je naglasio važnost zajedničkog reagovanja i da je važno da kao narod koji je bio žrtva logora u Jasenovcu, osuditi bespravan skup koji ni po čemu nije bio naučni, već isključivo negacijski.
- Karakter logora smrti i masovnost zločina u Jasenovcu niko, ali niko, ko ima i najmanji osećaj dostojanstva i poštovanja prema žrtvama, ne bi smeo da dovodi u pitanje. A pogotovo ne da u potpunosti negira, kao što se dogodilo u Saboru. Žrtve su negirane, a NDH, za koju je Ustavni sud jasno rekao da predstavlja potpunu negaciju temeljnih ustavnih vrednosti, bila je afirmisana. O NDH se govorilo pohvalno. Tako je Ustav i njegove vrednosti bačen u blato i provučen kroz blato - poručio je Milošević.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov je podsetila da je 28. oktobra Hrvatski sabor održao skup zbog kojeg mnogi imaju razloga da se stide, i oni koji su dozvolili da se takav skup održi, i oni koji su pod krovom Hrvatskog sabora izneli brojne notorne neistine.
- Ono što me kao poslanicu u Hrvatskom saboru vređa jeste činjenica da se dozvolilo da se pod krovom Hrvatskog sabora negiraju i dodatno sramote sve žrtve Jasenovca. Činjenica je i da se saborska govornica sve češće koristi kao vežbaonica za glasno uzvikivanje ustaškog pozdrava. Saborska infrastruktura i prostorije namenjene za sednice radnih tela postale su mesta za promociju i zagovaranje negiranja ustaških zločina. Mesta gde bi trebalo da se čuju najvažniji zakonski predlozi koji se tiču boljeg života i budućnosti svih građana, postala su mesta na kojima se predlaže promena preambule Ustava Republike Hrvatske. E to je sramota i šamar svakom građaninu Republike Hrvatske, to je razlog zbog kojeg nije smelo da se dozvoli održavanje ovog sramotnog skupa, izjavila je Jeckov i izrazila zabrinutost za budućnost srpskog naroda u Hrvatskoj.
Na dokaze i argumente o karakteru NDH i razmerama zločina počinjenih u periodu od aprila 1941. pa do maja 1945. godine koji se nalaze u knjizi Slavka Goldštajna, ukazao je predsednik SDSS-a Milorad Pupovac i zahvalio autoru na doprinosu i na činjenici da je još u vreme kada je pisao ovu knjigu osetio ono što se danas ponovo snažnije oseća — a to je strah od povratka 1941. godine.
Poručivši da nema puno smisla upuštati se u raspravu sa ljudima koji imaju samo jedan cilj - da ustraju u kampanji, umanjivanju žrtava ustaškog režima NDH, Pupovac je naglasio da nema ničeg naučnog u knjigama Igora Vukića kao i da ničeg naučnog nema na samom skupu te da su podaci koji se navode u takvim radovima sramotna upotreba matematike i statistike.
- Od današnjeg dana pripremićemo tužbu protiv Igora Vukića i ostalih. Njihova je misija umanjiti žrtve zločina kvislinške i zločinačke Nezavisne Države Hrvatske - rekao je Pupovac, upozorivši da se rehabilitacijom NDH pokušava promeniti ustavni luk Republike Hrvatske.
- Uputićemo zahtev Ustavnom sudu Republike Hrvatske da se izjasni o tome da li je Hrvatski sabor prekršio Ustav time što je dozvolio održavanje skupa koji promoviše ustašku ideologiju, relativizuje i negira zločine NDH, i vređa dostojanstvo žrtava. Takođe, pozivamo državne institucije, prvenstveno Državno tužilaštvo Republike Hrvatske (DORH), da postupi u skladu sa članom 325. Krivičnog zakona, koji jasno predviđa kazne za javno odobravanje, poricanje ili znatno umanjivanje zločina genocida, agresije i ratnih zločina. Tražimo da se utvrdi odgovornost svih koji su organizovali i učestvovali u tom skupu, kao i onih koji su im to omogućili, jer su svojim delovanjem povredili zakon, Ustav, dostojanstvo žrtava, ali i ugled Republike Hrvatske. Zato danas ovde stojimo zajedno predstavnici svih srpskih organizacija u Hrvatskoj, sa jasnom porukom: Nećemo ćutati. Nećemo dozvoliti da se žrtve Jasenovca ponovo ubijaju, ovoga puta rečima – izjavio je, između ostalog, Pupovac.
On je završio govor time što je podsetio da je na političkoj sceni punih 35 godina te da su politički predstavnici Srba za to vreme uvek podržavali sve što je Hrvatska mislila da je dobro za nju, jasno poručivši da ukoliko se ovo nastavi i prihvati, uprkos ljudima koji misle drugačije, Hrvatska neće imati budućnost, kao što je nije imala ni NDH. Podršku protesta svojim prisustvom na konferenciji dali su i saborska zastupnica SDSS-a Anja Šimpraga, predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, predsednik Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Nikola Kaurinović i predsednica Srpskog demokratskog foruma Jelena Nestorović.