Sve kvalitetniji projekti za očuvanje nacionalnog, kulturnog, jezičkog i verskog identiteta

U saradnji Zajedničkog veća opština Vukovar i Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH održano je edukativno savetovanje za finansiranje projekata tokom naredne tri godine.

Mirjana Cvetković 23.03.2025.

U prostorijama Zajedničkog veća opština Vukovar 21. marta održan je prijem delegacije Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH koji je imao za cilj da informiše korisnike sredstava, odnosno društveno političke predstavnike srpske zajednice o promenjivim uslovima finansiranja projekata i donošenja Operativnih programa nacionalnih manjina za period 2024–2028. godine. Delegaciju pomenute Kancelarije predvodio je njen direktor Alen Tahiri koji je okupljenim saradnicima ukazao na one elemente koji su potrebni kako bi se prevazišli izazovi sa kojima se manjinske krovne institucije susreću, te je objasnio koje su tačno ingerencije Vladine kancelarije u ovom trenutku. Tahiri je naglasio odličnu saradnju sa ZVO-om i ostalim partnerima, kao i sve kvalitetnije i obimnije projekte.

- Verujem da ćemo kroz ovu komunikaciju dostići takav nivo na kojem ćemo nesmetano potpisati sve ugovore kako bi srpska zajednica sa ovog područja uspešno realizovala sve projekte. Postoji niz izazova koji mogu da budu administrativne ili organizacione prirode, ali s druge strane i mehanizmi kojima se, u zavisnosti od ugovorne obaveze, takve stvari rešavaju tako da tu nema većih problema. Sa ZVO-om smo partneri od 1998. godine i verujem da će i u narednom periodu ovaj celi mehanizam opstati i da će sve nacionalne manjine ostvariti ona temeljna ljudska prava u očuvanju svog nacionalnog, verskog, kulturnog i jezičkog identiteta - poručio je Tahiri i dodao da nema značajnih promena u odnosu na prethodni period kada je u pitanju finansiranje projektnih aktivnosti.

Predsednik ZVO-a Dejan Drakulić je istakao da je trenutno preko 190 partnera koji zajednički sa ZVO-om provode programe koji doprinose očuvanju kulturnog, verskog, nacionalnog i jezičkog identiteta pripadnika srpske zajednice.

- Zaista se svi trudimo da ti programi budu provedeni onako kako su i planirani s ciljem što bolje i kvalitetnije realizacije projekata kao i utroška sredstava. Projekti se između ostalog odnose na nabavku udžbenika i školskog pribora, putovanja za preko 1400 učenika osnovnih škola, edukativne radionice, te oni koji se tiču jačanja kapaciteta medija. Kada je reč o kulturi tu su programi koji se odnose na očuvanje kulturne baštine i zaštite određenih običaja, te različite izložbe i koncerti. Pomenuti projekti nisu finansijski zahtevni, ali iziskuju puno rada, istraživanja i pripreme. Jedan od mojih dražih projekata odnosi se na izradu dodataka za udžbenike za nacionalnu grupu predmeta kojim deca imaju pravo na 30 odsto ugrađenog sadržaja u Nacionalni kurikulum koji se odnosi na materiju vezanu isključivo za pripadnike srpske nacionalne manjine - poručio je Drakulić.

Osvrnuvši na uočenu problematiku i potrebe srpske zajednice tokom prethodnog perioda i iskustva, saborska zastupnica Dragana Jeckov je istakla neke ključne elemente koji su bitni za unapređenje i razvoj društvenog života Srba u Hrvatskoj. Podsetivši na najveću brojnost i organizovanost srpske nacionalne manjine od svih u Hrvatskoj, Jeckov je poručila da ne treba da čudi što su sredstva za srpsku manjinsku zajednicu sada veća nego pre, ali i ocenila da bi ona trebala da budu usmerena na realizaciju uočenih stvarnih potreba na terenu.

- U Klubu nacionalnih manjina smatramo da treba napraviti izvesne promene na području cele Republike Hrvatske, posebno kada su u pitanju najznačajnija tri elementa, a odnose se na socijalne, sportske i one programe vezane za očuvanje kulturne baštine - istakla je Jeckov ocenivši da pomenuti programi nisu dovoljno finansijski podržani kolika je stvarna potreba u društvu za njima.