Sveće za nastradalog učenika
Vest da je u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi ubijen jedan učenik, a da je nekoliko njih povređeno kao i njihova učiteljica, potresla je Hrvatsku kao i ceo region.

Još jedan nemili događaj uzdrmao je širu javnost samo godinu i po dana od strašne tragedije u jednoj beogradskoj osnovnoj školi. Ovaj put jedan mladić (19) psihički rastrojen nožem je napao učenike u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu. Jedno dete je preminulo na licu mesto, a nekoliko njih je hospitalizovano. Dan kasnije, u subotu 21. decembra, u celoj državi proglašen je dan žalosti.
Ovaj događaj izazvao je brojne reakcije, a ljudi su se samoinicijativno solidarisali sa porodicom nastradalog dečaka te su već istog dana u brojnim gradovima palili sveće i polagali cveće uz iskrene molitve. Sve ovo desilo se poslednjeg dana polugodišta aktuelne školske godine.
U znak podrške i solidarnosti organizovale su se i druge škole, pa tako i one na području Vukovara i okoline. U ponedeljak su tako učenici, nastavnici i roditelji Osnovne škole Trpinja takođe palili sveće za unesrećenog dečaka.
- Svi smo duboko potreseni situacijom koja se desila u Zagrebu i želimo da na onaj način koji je uobičajen u našoj kulturi i tradiciji da odamo počast i da se setimo duša preminulih tako što smo u upalili sveće i porti našeg hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Trpinji jer to je način na koji mi možemo iskazati svoju veru i nadu kao i biti u molitvi sa onima kojima je najteže. Naše su škole, umesto sreće i veselja zbog ocena, simpatija, ekskurzija, neke od škola postale su mesta tuge i bola. Želimo u našim molitvama danas da ujedno zatražimo i zamolimo da se to nikada, nikome i nigde ne desi. Ujedinjeni u bolu danas želimo i dalje da ostanemo i da uzdržimo u uverenju da je briga o deci naša najvažnija misija kojoj ćemo biti posvećeni jednako predano kao što smo bili i do sada – istakla je direktorka OŠ „Trpinja“ Vesna Vujić.

Po ovom događaji svi su počeli da pričaju o povećanoj sigurnosti u školama i potrebi zaštite dece. Da li će do toga doći u budućnosti pokazaće vreme, ali ono što je sigurno to je da okolnosti u samom društvu nisu dobre i država bi trebala više pažnje da posveti i drugim segmentima.
- Šokirani smo i svima nam je teško. Kao što sam rekla, škole bi trebale biti jedno sigurno mesto gde ostavljamo svoju decu i gde želimo da oni budu veseli i da se raduju, uče i napreduju. Nažalost, zbog ovakvih tragičnih događaja škole to više nisu, međutim želimo i dalje ćemo nastojati da škole budu ono što bi trebale biti, a to je mesto lepih susreta i dešavanja, mesto koje se najviše pamti celog života. Sigurnosti viška nikad nije. Međutim, ne postoji mesto koje možemo učiniti apsolutno sigurnim, na nama je da učinimo sve što možemo, ali sigurnost treba da imamo u društvu. Takve pojave izlaze iz porodice i društva, a mi smo tu kao vaspitni delatnici koji koliko god možemo svojim radom u školama, uz podršku roditelja, takve stvari preveniramo. Na prevenciji smo radili i radićemo i dalje, jer nažalost može se desiti svugde i ne postoji način na koji bismo mi u potpunosti zaštitili našu decu, ma koliko to svi želeli – zaključuje Vesna Vujić.
Poput osnovne škole u Trpinji slične akcije imale su i druge škole u Vukovaru, Borovu i okolini.