Ceo avgust u znaku rokenrola

Osječki Srpski kulturni centar ceo avgust posvetio je Rok muzici uz razne sadržaje kojima će pokušati da osvetli ovaj društveni i muzički fenomen.

Slavko Bubalo 14.08.2025.

U osječkom SKC-u nema odmora pa je i avgust započeo raznim zanimljivim programima, ovoga puta posvećenim rokenrolu. Prvi program bio je namenjen ljubiteljima dobre fotografije. Organizatori iz SKC-a 8. avgusta pripremili su izložbu fotografija nastalih kroz objektiv čuvene srpske fotografkinje Goranke Matić koja je kamerom beležila zbivanja na beogradskoj, srpskoj, ali i jugoslovenskoj rok sceni osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka. Na fotografijama iz bogatog opusa Goranke Matić, koje je odabrala Una Popović, publika je imala priliku da se podseti brojnih rok grupa, poput Azre, Idola, Haustora ili EKV-a, koje su neprikosnoveno vladale jugoslovenskom rok scenom tog vremena.

Rad Goranke Matić paralelno se odvijao u domenima novinske, reportažne i umetničke fotografije. Stvaranje dobre fotografije unutar gužve aktuelnog trenutka, bilo da se radi o rok koncertima osamdesetih ili političkim protestima devedesetih, osposobilo ju je da na autentičan način prenese dramatiku događaja i psihologiju pojedinca i da poetiku istovremeno prilagodi tada savremenim kretanjima u fotografiji i umetnosti.

Profesionalnu karijeru započela je u časopisu Džuboks, zatim u magazinima StartSvet. Nјene fotografije objavljivane su u gotovo svim vodećim časopisima bivše Jugoslavije (DugaPolitikaOmladinske novine, RitamLiberationPoletDelo). Bila je urednica fotografije u nedeljniku Vreme u periodu od 1990. do 2006, zatim u dnevnim novinama Politika od 2006. do 2010. i na kraju i na Radio-televiziji Srbije od 2011 do 2015. Rođena je 1949. godine u Mariboru, a istoriju umetnosti diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Preminula je u Beogradu 5. januara ove godine.

Izložba fotografija pod nazivom „Rok scena 80-ih zabeležena objektivom Goranke Matić – izbor fotografija” biće otvorena do 1. septembra.

Drugi program posvećen Rokenrolu bilo je predavanje Velјka Maksića pod nazivom „Istorija Jugoslavije u 10 rok pesama”, a održan je 13. avgusta. 

Maksić je kroz deset pesama nekih od najpoznatijih grupa jugoslovenske rok scene ukratko prikazao prošlost socijalističke Jugoslavije i njen raspad koji su neke od odabranih pesama nagovestile. Pošavši od činjenice da se ovoj temi pristupa previše šturo i s previše strasti, negativne ili pozitivne, Maksić je zapazio da mnogi koji se bave ovom temom ne uzimaju u obzir razne segmente kroz koje bi se prošlost SFRJ možda mogla protumačiti na mnogo bolji način.

Jugoslovenska rok scena koja je i sama bila deo istorije Jugoslavije, je dosta dobro opisala i kritikovala to društvo pa je između redova govorila i o onome što u njemu nije valјalo. Muzika je bila svojevrsno ogledalo sredine u kojoj je nastala, a rok grupe su bile nosioci bunta i kritičari društva.

Sem izložbe fotografija i predavanja osječki SKC će u znaku rokenrola tokom avgusta organizovati i niz drugih programa poput radionica, projekcije filma, a na kraju i koncert.

*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.