Deca koja pohađaju veronauku u Osijeku posetila Dalj i Vukovar
U poslednje četiri godine u Osijeku je organizovana parohijska veronauka koju je ove školske godine pohađalo 15 dece od prvog osnovne do četvrtog razreda srednje škole.
Srpska pravoslavna parohija u Osijeku, u saradnji sa SKD Prosvjetom i Većem srpske nacionalne manjine iz ovog grada, organizovala je 21. juna jednodnevni izlet za sve učenike koji u Osijeku pohađaju pravoslavnu veronauku. Reč je o 15 dece od prvog razreda osnovne do četvrtog razreda srednje škole. Unazad četiri godine časovi pravoslavne veronauke održavaju se u parohijskom domu, a odnedavno veronauka je uvedena i kao izborni predmet u Srednjoj medicinskoj školi. Na ovaj način u Grad na Dravi je vraćeno učenje pravoslavne veronauke prvi put od početka Drugog svetskog rata.
- Važno je reći da ova deca koja pohađaju parohijsku veronauku imaju ocene upisane u svedočanstvima. U gradu imamo 15 osnovnih i 16 srednjih škola i gotovo da je nemoguće izvesti učenje srpskog i veronauke jer nam za to treba minimalno sedam učenika u svakoj školi. Zajednica živi po svim gradskim sredinama pa je to zaista teško, ali i ovaj oblik nastave znači za našu zajednicu. Sada, na kraju školske godine odlučili smo da tu decu nagradimo za trud koji su uložili i omogućimo im jedan izlet – kaže osječki paroh Aleksandar Đuranović koji vodi parohijsku veronauku u Osijeku.
ZVO poklonio deci tablet računare
Deca su najpre obišla Manastir uspenja presvete Bogorodice u Dalj planini gde su prisustvovali liturgiji i početku letnje škole kaligrafije. Nakon toga deca su posetila Patrijaršijski dvor, Sabornu crkvu i rodnu kuću Milutina Milankovića u Dalju, a zatim su u Vukovaru ručali te nekon toga obišli Crkvu svete Petke na Dobroj vodi. Tamo je za decu organizovana i kratka muzička radionica. Za 15 dece koji pohađaju parohijsku veronauku u Osijeku Zajedničko veće opština iz Vukovara pripremilo je i ovom prilikom uručilo vredne poklone u vidu tablet računara.
- Savet Zajedničkog veća opština je doneo odluku da podrži molbu prote Đuranovića i Veća srpske nacionalne manjine grada Osijeka iz razloga što nam je jako bitno da u gradu Osijeku neko radi sa našim podmlatkom. Znamo da tamo nemamo nastavu na srpskom jeziku, ali za nas je veliki iskorak što je prota Đuranović uspeo da okupi decu i što se deca odgajaju u duhu očuvanja svog nacionalnog identiteta. Zbog toga nam nije bilo žao da izdvojimo desetak hiljada kuna za ovu donaciju i mislim da će to biti dobra poruka deci, ali i njihovim roditeljima. Ovo je poruka i onima koji žive u Osijeku, a imaju možda određeni strah od pokazivanja svog nacionalnog identiteta, da zajednica stoji i iza njih i da će uvek imati pomoć naših institucija – kaže predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić.
Parohijska veronauka u Osijeku započela je po dolasku Aleksandra Đuranovića na parohijsku dužnost u ovom gradu pre četiri godine, a organizovana je u tri starosne grupe. Pored dece ovde se održavaju u časovi veronauke za odrasle koji se subotom okupljaju nakon večernjeg bogosluženja. Sem teoloških sadržaja, deca i odrasli na ovim časovima uče i ćirilično pismo kao i elemente srpskog jezika i književnosti. U budućnosti se očekuje i organizovanje predavanja iz srpskog jezika, a u osječkoj parohiji nadaju se i da će dece biti sve više.
- Svakako da mi imamo još mnogo dece koja pripadaju našoj parohiji, ali glavni problem je što oni svi žive na ogromnom prostoru. Neka deca žive na Retfali, a neka u drugim naseljima kao što su Višnjevac ili Josipovac i treba ima više od pola sata da dođu do crkve. Zbog svega toga nije nimalo jednostavno sve organizovati jer su deca u različitim smenama, pohađaju neki sport ili imaju druge obaveze. Ovih 15 dece su uspeli da se organizuju i da dolaze na veronauku, ali postoje i deca koja su aktivna na neke druge načine – kaže Aleksandar Đuranović.
Prema popisu stanovništva od pre deset godina u Osijeku je živeo 6.751 pripadnik srpske zajednice koji su u tom trenutku činili 6,25 odsto od ukupnog broja stanovnika ovog, četvrtog po veličini grada u Hrvatskoj.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.