Fudbal najmasovniji sport među Srbima
Sportsko rekreaciono društvo Srba u Hrvatskoj deluje već nekoliko godina i oko sebe okuplja tridesetak sportskih kolektiva u kojima Srbi imaju određenog udela.

Inicijativa za osnivanje ovog društva rodila se 2015. godine, a godinu dana kasnije fudbalska reprezentacija Srba u Hrvatskoj prvi put je učestvovala na Evropeadi, evropskom fudbalskom prvenstvu nacionalnih manjina.
- Nakon toga smo uvideli da bi bilo dobro da osnujemo jedno udruženje i tako je na inicijativu Srpskog narodnog veća 2018. godine formirano Sportsko rekreaciono društvo Srba u Hrvatskoj. Na taj način ušli smo u sistem novčanih prihoda koje dobijamo preko SNV-a, odnosno Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske. Pokušavamo da kroz sredstva koja dobijamo pomognemo našim sportskim klubovima u njihovom radu – istakao je predsednik Sportsko rekreacionog društva Srba u Hrvatskoj Milan Martinović.
Pored fudbalskih klubova kojih ima najviše, članovi ovog društva su i pojedini karate klubovi, zatim košarkaški, streljački, kuglački i drugi.
- Otvoreni smo za sve sportske kolektive, a ti klubovi ne moraju nominalno biti srpski, ali bilo bi dobro da u njima ima određen broj pripadnika srpske manjine. Imamo tako fudbalski klub iz Pakraca u kojem ima i Hrvata i Srba, ali i pripadnika drugih naroda kao npr. Čeha. U poslednje vreme organizujemo i takmičenja u nekim drugim sportovima pa tako imamo i basket turnire, a na Kordunu recimo organizujemo olimpijadu starih sportova. Pored toga organizujemo i turnir u malom fudbalu, pa smo tako prošle godine ovde u Borovu organizovali pomenuti turnir, a ove godine planiramo da organizujemo u Istri – naglasio je Martinović.
U osnivanju ovog sportskog društva učestvovale su srpske organizacije kao što su Srpsko narodno veće, Zajedničko veće opština, SKD „Prosvjeta“, Srpski demokratski forum, SPD „Privrednik“, a članovi društva su sportski klubovi.
- Najviše sportskih klubova, pre svega fudbalskih, ima na ovom delu istočne Hrvatske. Ujedno tu su i najbolji klubovi koji igraju u najboljim takmičenjima. Ovi drugi se bave sportom, ali nisu na tom visokom rangu. U svakom slučaju nastojimo da povežemo celu regiju, odnosno državu kako bi srpska zajednica bila u nekoj koheziji što se tiče sporta – kaže Martinović.
Učešće na Evopeadi

Društvo je najviše do sada zapravo bilo vidljivo preko fudbalske reprezentacije Srba u Hrvatskoj, koja je u poslednjih osam godina tri puta bila učesnik evropskog fudbalskog prvenstva nacionalnih manjina koje je poslednji put održano ove godine u Nemačkoj i Danskoj.
- Mislim da smo na poslednjoj Evropeadi mogli da napravimo bolji rezultat, ali ovo takmičenje ne možemo gledati samo sa tog takmičarskog stajališta. Naravno da je u sportu uvek bitan rezultat, ali sa našim prisustvom pokazali smo da se za nas zna i da naša nacionalna manjina egzistira i postoji, ali ujedno ima i mogućnosti da se prezentuje na jednom takvom takmičenju – ističe Martinović.
Ova sportska organizacija ustanovila je i nagradu koja je ponela ima po nekadašnjem jugoslovenskom golmanu Vladimiru Beari, a dodeljuje se istaknutim sportistima i sportskim radnicima. Priliku da razgovaraju o postignutim rezultatima te planovima za naredni period članovi društva imali su na održanoj skupštini u Dalju.
- U zadnje vreme smo uspeli da uspostavimo jedan normalan način rada i u tome imamo veliku podršku naših srpskih organizacija kao i nekih sponzora koji su nas pomagali. Imamo nekakve planove koje pokušavamo realno da ostvarujemo, a sama sredstva zavise od puno faktora – zaključio je Martinović.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.