Kreativnost žena na ostrovskom sajmu
Udruženje žena „Nura“ iz Ostrova organizovalo je sedmog septembra treći Etno vašar u ovom mestu nedaleko od Vinkovaca.

Iako su temperature i dalje visoke, a jesen još nije kalendarski stigla, septembar je tradicionalno zakazan za manifestacije koje proslavljaju ovo godišnje doba. Jedno od prvih takvih dešavanja je Etno vašar u Ostrovu.
- Udruženje žena Nura organizovalo je i glavnu izložbu pod nazivom „Nekadašnji dnevni boravak“. Bilo je veoma teško nabaviti izložbene materijale, samim tim što se stare kuće ruše, a stvari su propale. Pokušale smo dovući materijale sa svih strana, ne samo iz Ostrova, nego i iz ostalih sela gde god smo mogle da nabavimo nameštaj. Odmah neposredno po završetku prošlogodišnjeg vašara, smislile smo program ovogodišnjeg pa smo imale čitavu godinu da kupujemo i nabavljamo potrebni nameštaj i materijal za izložbu. To znači da već sad imamo plan kako će izgledati naredni vašar – pojašnjava članica udruženja žena „Nura“ iz Ostrova Maja Alić.
Naša sagovornica je navela i ostale aktivnosti koje su okupirale pažnju posetioca vašara.
- Pored toga bio je i starinski sto sa tradicionalnim jelima s našeg prostora, a u programu su bile tri starinske igre: mućenje jaja, razvlačenje testa i odvajanje belanaca od žumanaca. Ove igre su specifične zato što više ne radimo na takav način, već je sve preuzela moderna tehnologija. Takvi alati se danas retko upotrebljavaju pa smo teško došli do njih. Na primer, jedva da smo našli nekoga ko ima mutilicu za belanke, a trebalo je da nabavimo pet komada, tražili smo ih čitavih godinu dana. Upriličene su i aktivnosti za decu poput balona za skakanje i kočije s konjem koja ih je vozala kroz sela. U kulturno-umetničkom programu je učestvovao KUD iz Ostrova sa odraslom i dečjom sekcijom – priča Maja Alić.

Uz domaćice iz udruženja žena „Nura“, na ovogodišnjem, trećem po redu ostrovskom sajmu predstavljeno je još šest udruženja žena sa područja Vukovarsko-sremske i Osječko županije: „Pudar’ce“ iz Bijelog Brda, „Boboćanke“ iz Bobote, Etno sekcija KUD-a „Sloga“ iz Vukovara, „Seoska idila“ iz Ade, „Svilen konac“ iz Bršadina i „Jelica“ iz Vukovara.
- Inače nas u udruženju ima 15, ali su većinom bile zauzete pa smo naš štand ovoga puta predstavljale nas četiri. Pokazale smo naše radove poput kutijica, dekupaža, narodnih nošnji koje smo vezle kao i slatkih i slanih kolača. Kupili smo lutke pa smo za njih šile nošnje koje smo predstavili na štandu. Muški nose slavonsku nošnju, a žene nošnju iz različitih delova Srbije poput vezene suknje i bluze i naravno kecelje. Sve pripremimo unapred pa onda to postavljamo na vašarima – predstavlja štand udruženja žena „Jelica“ iz Vukovara Verica Kresojević koja se sa svojim koleginicama iz udruženja priprema i za Brankove dane u Vukovaru kao i za godišnjicu postojanja ovog udruženja.
Nakon sajma nastavljeno je druženje za sve koji su prisustvovali.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.