Nova oprema za područni vrtić „Sunce” u Biskupiji

Udruženje „Žene kosovske doline” kroz projekat Ministarstva osiguralo opremu za uređenje dvorišta područnog vrtića za decu u Biskupiji.

Vaska Radulović 16.04.2025.

Stiglo je proleće, a sa njim oživela i dečija graja u dvorištu jedinog područnog vrtića u kninskom zaleđu, van gradske sredine. U sklopu projekta „S nama svaki malac postaje genijalac” udruženje „Žene kosovske doline” iz opštine Biskupija osiguralo je didaktičke igre i sprave za uređenje dvorišta dečijeg vrtića „Sunce” u Biskupiji, kako bi lepšim i kvalitetnijim učinili odrastanje najmlađih stanovnika ove opštine.

- Naše udruženje prijavilo se s ovim projektom za vaniinstitucionalni rad ili aktivnosti u vaspitno-obrazovnim ustanovama. Vrtić nije škola, ali je svakako vaspitno-obrazovna ustanova za predškolski uzrast, tako da smo se malo poigrali rečima i verujem oduševili one u Ministarstvu kada su videli šta sve planiramo kroz taj projekat. Uspeli smo da osiguramo opremu za vanjsko uređenje vrtića po Montesori programu – pojašnjava predsednica udruženja „Žene kosovske doline” Radmila Berić.

Projekat je finansiran od strane Ministarstva nauke, obrazovanja i mladih, a njegova vrednost iznosi 15.194,02 evra. Partneri na projektu su opština Biskupija i Dečiji vrtić „Cvrčak” iz Knina. Prednost odrastanja u manjim sredinama, prirodno okruženje, ali i zajednički napor lokalne zajednice i udruženja koje deluje na području Biskupije, da se deci obezbedi što srećnije i kvalitetnije detinjstvo, veoma su važna stavka u njihovom odrastanju, poručuju iz udruženja.

- Od samog početka rada vrtića nastojimo da, kroz različite projekte, obezbedimo deci uslove koji će im ulepšati odrastanje kroz igru u ovom predivnom prirodnom ambijentu koji imaju. Prošle godine smo, zajedno sa decom i roditeljima, te zadužbinom „Kajo Dadić” iz Splita, proveli i volontersku akciju uređenja dvorišta sadnjom lekovitog bilja, povrća, smokava, maslina i drugih autentičnih sadnica za ovaj kraj. Sada smo im doneli muzičke bubnjeve i metalofon za sviranje, konstrukciju broda, deset vanjskih cvetova za crtanje, interaktivnu kućicu za igru, kuglodrom, vododrom, ali i didatktičke igre za razvoj motorike, makete svih planeta, različite slagalice i sve ono što bi im, u neku ruku, pomoglo da kroz igru i druženje dosta toga i nauče – kaže Berić.

Vrtić popunjen i za narednu godinu

Kroz redovan desetočasovni program Dečiji vrtić „Sunce” pohađa 24 dece mešovitog uzrasta od treće do šeste godine života, većinom sa područja Opštine Biskupija. Uvršten je i u kategoriju ekoloških vrtića, pa se kroz škole u prirodi i sadnju biljaka, deca uče da budu odgovorna prema prirodi i da odrastaju u duhu brige za prirodu i svoje okruženje.

- Od prošle godine provodimo program ekologije, imamo zelenu zastavu i Plaketu internacionalne Eko-škole. Smešteni smo u prirodnom ambijentu i svaki lep dan nastojimo da provedemo sa decom u dvorištu. Organizovali smo i šetnje kroz selo, obilazak starog naselja Popovići, akcije sadnje biljaka, a sve to kako bi deca što više boravila na svežem vazduhu i ujedno učila koliko nam je priroda važna i kako moramo da je čuvamo. Zahvalni smo udruženju „Žene kosovske doline” i Opštini Biskupija koji su nam, u ove dve godine koliko smo koleginica Anđelka i ja zaposlene kao vaspitačice, donirali značajna sredstva i opremu za uređenje vrtića, te tako obogatili dečiju igru i ulepšali vreme koje ovde zajedno svakodnevno provodimo – kaže vaspitačica u biskupijskom vrtiću „Sunce” Snježana Sirić

Vrtić u Biskupiji zajednička je inicijativa i projekat Eparhije dalmatinske, koja je za potrebe ovog objekta Opštini ustupila crkveno zemljište, zatim civilnog i javnog sektora, koji su zajedničkim snagama učestvovali u obnavljanju i adaptaciji samog objekta. Od izuzetnog je značaja da deca u seoskim sredinama imaju što bolje uslove za odrastanje, jednake ili čak bolje od onih koje uživaju njihovi vršnjaci u gradovima, poručuju iz Biskupije.

- Sama činjenica da u ovom našem vrtiću nema slobodnih mesta jasno pokazuje da je on prepoznat, i od strane dece i od strane roditelja, kao nešto što je na ovom području nesvakidašnje. Na području Grada Knina postoje četiri područna vrtićka odeljenja, ali se roditelji sve češće odlučuju upravo za ovaj vrtić. Zato ove godine imamo dece i sa područja Knina koja su ovde na početku upisana kao neka vrsta „utešne nagrade” zbog nedostatka mesta u gradu, ali sada niko od njih ne želi da ode upravo zato što se vrtić, ali i čitav prostor zajedno sa dvorištem koje ga okružuje, konstantno obogaćuju novim sadržajima. U maju nam predstoji novi upis, a kako ljudi već zovu i interesuju se na koji način mogu to da urade, sasvim je izvesno da slobodnih mesta ni za narednu godinu neće biti – zadovoljno ističe načelnik Opštine Biskupija Milan Đurđević, koji je od početka bio glavni inicijator izgradnje vrtića na području ove Opštine.  

Bez dece, omladine i novih generacija nema ni velikih planova ni perspektive za daljnji razvoj opštine. Cilj je zadržati mlade ljude i osigurati im sve uslove za školovanje, usavršavanje, a potom i samo zaposlenje, kako bi nastavili život u ovim ruralnim, ali i specifično lepim krajevima Dalmacije.