Projekat „Zaželi“ u Trpinji će trajati 16 meseci od čega 12 meseci se odnosi na zapošljavanje žena i pružanje usluga korisnicima. U sklopu projekta biće osigurane potrepštine za krajnje korisnike na mesečnom nivou.
– Ovo je nastavak projekta Zaželi na području opštine Trpinja, odnosno njegov drugi deo. Zadovoljni smo kako projekat teče i sa zapošljavanjem i sa prikupljanjem korisnika, smatramo da je ovo jedan dobar projekat socijalnog tipa gde pomažemo svojim stanovnicima kada su one osnovne životne potrebe u pitanju – istakao je načelnik opštine Trpinja Miroslav Palić.
Pored 15 zaposlenih žena još dve osobe rade na projektu kao voditelj i kao asistent na projektu. Partner na ovom projektu Opštini Trpinja je Udruženje „Treća životna dob“ kao i obavezni partneri Hrvatski zavod za zapošljavanje i Centar za socijalnu brigu Vukovar.
– Naš plan je bio da imamo 90 korisnika, međutim ljudi se svakodnevno javljaju i taj broj će biti veći. Udruženje „Treća životna dob“ provodi projekat i ima sklopljen sporazum sa Opštinom Trpinja o međusobnim obavezama i pravima vezanim za provođenje samog projekta, a udruženje inače ima iskustva od ranije kada su ovakvi i slični projekti u pitanju jer na području naše opštine delujemo već 15 godina i pružamo pomoć starijim osobama. Sve žene angažovane na ovom projektu sa radom su počele 17. avgusta, prošle osposobljavanje vezano za zaštitu na radu, upoznale se sa pravilima vezanim uz Kovid-19 i drugo. Maksimalan broj koliko jedna zaposlena žena može da ima korisnika nije određen, ali je zato određen minimalan broj koji ni u jednom trenutku ne sme da bude manji od šest korisnika – naglasila je voditeljka projekta Biljana Todorčić.
Nezaposlene žene srećne zbog prilike da rade
Iskustva sa ovim projektom kako kažu su izuzetno pozitivna. Zaposlene žene pružaće pomoć u kući pre svega u održavanju stambenog prostora, zatim u nabavci lekova, uputnica kod lekara, u nabavci osnovnih potrepština, plaćanju računa i drugo.
– Zadovoljna sam što sam ponovo primljena i dobila mogućnost da se zaposlim jer sam pre ovog bila pet godina nezaposlena. Imam sedam korisnika i dobro sarađujem sa njima. Od pomoći zapravo najviše traže druženje, da s njima pričamo i da provedemo neko određeno vreme – kaže Tanja Ponjević iz Bršadina koja je angažovana na ovom projektu.
– Raduje me što sam ponovo dobila posao, ali i zbog ličnog iskustva i iskustva na terenu. Takođe, naši korisnici su zadovoljni, mnogo im to znači, pre svega činjenica da im svaki dan neko otvori vrata – rekla je Biljana Gašparović iz Vere.
Vrednost ovog projekta je nešto manje od 1,4 miliona kuna, u potpunosti finansiran iz sredstava Evropske unije, odnosno evropskog socijalnog fonda. Sam projekat se odvija pod motom „Osećaj veće vrednosti“.