Raščinjen đakon željan publiciteta

Ko je famozni đakon, koje crkve i koga je u Kninu predstavljao Ilija Ćalina ?

Vaska Radulović 10.08.2024.

FOTO: Slobodna Dalmacija

Od 5. avgusta, dana kada se u Kninu održavala centralna proslava hrvatske vojno-policijske akcije „Oluja“, najveću pažnju medija širom Hrvatske, neretko veću i od zvaničnih obraćanja političkih predstavnika vlasti u državi, izazvao je dolazak čoveka koji je „u ime Srpske pravoslavne crkve“ položio cveće i odao počast svim hrvatskim braniteljima.

Jedan od najcitiranijih i najprenošenijih naslova, kao glavna vest iz Knina, glasio je „Srpski pravoslavni svećenik usred Knina odao počast poginulim braniteljima“. Na središnjem kninskom trgu, ispred spomenika „Oluji“, Ćalina je položio venac i zapalio sveću zajedno sa Ivicom Jonjićem, predsednikom Udruženja hrvatskih branitelja pravoslavne vere iz Karlovca. Nakon toga, Ćalina je dao i izjavu za medije.

- Kao dete „Oluje“, prvi put sam ovde u Kninu. Povratnik sam u domovinu, a rodom iz Like. Zazvao bih večni spomen i carstvo nebesko svim hrvatskim braniteljima koji su stradali za slobodu domovine, kao i večni spomen i carstvo nebesko svim civilnim žrtvama, srpskim i hrvatskim, tokom bratoubilačkog rata 1991-1995 godine. Prvi sam koji je ovde ispred Srpske pravoslavne crkve. Nemam blagoslov da u ime crkve predstavljam, ali dolazim u svoje ime i jesam deo Srpske pravoslavne crkve. Emotivno je ovo sve za mene. U vreme „Oluje“ bio sam dete, rođen sam 1985. godine. Poštujem domovinu i moramo pružiti ruku. Moramo poštovati branitelje i to je to. Da se više nikada ne ponovi. Živela Hrvatska - istakao je Ćalina.

Povodom njegovog dolaska u Knin u ulozi pravoslavnog đakona, sveštenog lica iz redova Srpske pravoslavne crkve, istog dana Informativna služba Srpske pravoslavne crkve objavila je zvanično saopštenje koje prenosimo u celosti.

- Obaveštavamo javnost da je lice koje je učestvovalo u odavanju počasti hrvatskim policijskim i vojnim snagama, koje su u zločinačkoj „Oluji” ubile 2000 i proterale više od 250 000 hiljada Srba, bivši i od strane nadležnih crkvenih vlasti zbog dokazane krivice raščinjeni đakon Ilija Ćalina. Pošto imenovani nije član klira, odnosno nije svešteno lice, niti je u kontaktu sa nekom parohijom ili drugom crkvenom ustanovom, to se bilo kakva njegova delatnost ili postupak ne može ni po kom osnovu dovoditi u vezu sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom - stoji u saopštenju.

Po informacijama koje dolaze iz SPC, Ilija Ćalina bio je klirik Eparhije britansko-skandinavske, a 6. juna nadležni Eparhijski crkveni sud lišio ga je đakonskog čina i vratio u red laika. To je u dopisu napisao i mitropolit skandinavski Dositej poslavši ga arhijerejima SPC, uz upozorenje da se Ćalina nalazi u Hrvatskoj i da se lažno predstavlja.

Traženi blagoslov nije dobio

Ipak, ni nakon ovog zvaničnog saopštenja, zanimanje za Ćalinu nije prestalo. U izjavi koju je dao za dnevne novine „Danas“ Ćalina se požalio kako je raščinjen u „gluvo doba“, te dodao da nije ni znao da je raščinjen.

- Ja to nikada nisam dobio, a njihova je obaveza da mi to pošalju. Na Svetog Iliju, 2. avgusta, bio sam u Zadru u crkvi Svetog Ilije i tražio blagoslov od vladike Nikodima koji je vladika SPC. Tražio sam dva blagoslova, što ih je verovatno razljutilo. Tražio sam da kao klir SPC, ali u svoje lično ime, odem i zapalim sveće. I jesam zapalio sveće, i za civilne žrtve i za hrvatske branitelje - navodi se, između ostalog, u izjavi Ćaline koju prenosi danas.rs.

Povodom ove izjave oglasila se i Mitropolija dalmatinsko-šibenička i eparhija Dalmatinska iz koje demantuju navode pojedinih medija da je nekadašnji đakon Eparhije britansko-skandinavske Ćalina imao blagoslov Njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa zadarsko-šibeničkog i mitropolita dalmatinskog Nikodima da se na obeležavanju 29. godišnjice „Oluje“, u Kninu, pokloni hrvatskim braniteljima, da njegovo prisustvo nije bilo u ime SPC, već da je to odraz njegovog ličnog stava. Saoštenje prenosimo u celosti.

- Nakon što se na proslavi godišnjice vojne akcije „Oluja“ (5. 8. 2024.) u Kninu nekadašnji đakon Eparhije britansko-skandinavske Ilija Ćalina poklonio palim hrvatskim braniteljima u štampi su se pojavili navodi da je za ovaj čin dobio blagoslov od Njegovog Visokopreosveštenstva Arhiepiskopa zadarsko-šibeničkog i Mitropolita dalmatinskog G. Nikodima. Tim povodom moramo da demantujemo ovu i sve slične izjave s obzirom na to da je G. Ćalina na Ilindan u Zadru presreo Mitropolita Nikodima dok je nakon liturgije razgovarao sa vernim narodom, te mu tada spomenuo ovu svoju nameru na šta je dobio izričit odgovor da za takav čin nema nikakvu vrstu blagoslova, niti odobrenja. Imajući u vidu da je nekadašnji đakon odlukom nadležnog Eparhijskog suda još u mesecu junu raščinjen i vraćen u red laika, sasvim je jasno da je njegovo pojavljivanje isključivo odraz ličnog stava, te da događaju nije prisustvovao u ime Srpske pravoslavne crkve - stoji u saopštenju.

Ni na komentar Ćaline povodom ovog zvaničnog saopštenja nije se dugo čekalo. Komentarišući objavu na zvaničnom profilu Mitropolije zadarsko-šibeničke i Eparhije dalmatinske, Ćalina je napisao kako ipak nije izjavio da je dobio blagoslov mitropolita Nikodima, kao i da u Kninu nije bio u ime SPC, kako će poštovati odluku svoje crkve koju voli i kako je o odluci o raščinjenju saznao iz medija, ali se na istu neće žaliti. Uveren u ispravnost svojih odluka Ćalina je zaključio:

- Znam da sam bio u pravu jer su loše reagovali na moj odlazak u Knin i ustaše i četnici i crkva. U svakom slučaju ovo mi daje snagu da nastavim u borbi protiv četnika i ustaša. Smrt fašizmu sloboda narodu!

Na svom Jutjub kanalu hvalio Penavinu politiku

Svemu navedenom možda nije suvišno dodati i to da je, krajem prošle godine, Ćalina kao specijalista za digitalni marketing i onlajn medije pokrenuo i jedan medijski projekat na čijem se čelu nalazi upravo on. Želja mu je bila da, kako je rekao, postanu prvi srpski nezavisni medij u Hrvatskoj, sa sedištem u Zagrebu te da, između ostalog, pridonesu afirmaciji ćirilice. Na Jutjub kanalu pod nazivom „Manjina media Zagreb“, koji je deo tog projekta, šarenolik je sadržaj. U dostupnim video materijalima tako se može videti „Portret predsednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića“, tu je „Kul Hr Srbi“ sa biografijom kroz fotografije saborskog zastupnika SDSSa- Borisa Miloševića, ali i živa reč u intervjuu „Čovek iz naroda - Ivan Penava“ . U jednom delu opisa Ćalininog videa o predsedniku Domovinskog pokreta, Ivanu Penavi jasno stoji:

- Penava je svojim primerom pokazao da ljubav prema domovini ne znači isključivanje drugih, već uključivanje svih u zajednički cilj. Njegova politika uvek je bila vođena načelima pravde i jednakosti, dok je istovremeno radio na očuvanju kulturnog identiteta svih zajednica. Pod njegovim vodstvom, mnogi projekti su realizovani s ciljem poboljšanja kvalitete života svih građana, čime je pokazao da njegovo srce kuca za svakog stanovnika Vukovara. Kroz svoje delovanje, Ivan Penava ostaje nepokolebljivi branitelj pravde, mira i zajedništva. Njegova sposobnost da voli i služi svim sugrađanima, bez obzira na njihovu nacionalnost, svedoči o njegovom dubokom razumevanju da je Vukovar dom za sve koji u njemu žive. Njegovo vodstvo inspiriše i vodi prema svetlijoj budućnosti u kojoj svi Vukovarci, i Hrvati i Srbi, mogu graditi bolji i pravedniji svet zajedno.

O svemu navedenom diskutovaće se kroz medije verovatno još koji dan. A šta je Ćalina i u čije ime hteo poručiti iz Knina, još će se videti.