U Sisku proslavljen spomen dece mučenika Jastrebarskih i Sisačkih
U subotu 13. jula u Sisku je obeležen Sabor Svetih 12 apostola i spomen Svete dece mučenika Jastrebarskih i Sisačkih.

Foto: Mitropolija zagrebačko-ljubljanska
Na praznik Sabora svetih 12 apostola i spomena novokanonizovane Svete dece mučenika, Jastrebarskih i Sisačkih, 13. jula, u hramu Svete Petke u Sisku služena je arhijerejska liturgija koju je predvodio Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske. Takođe, ovo je i prva liturgija služena u Sisku povodom spomena prošle godine kanonizovane Svete dece mučenika Jastrebarskih i Sisačkih. U besedi na Svetoj liturgiji vladika Kirilo istakao je da je većina Hristovih učenika postradala mučenički svedočeći time da je put crkve stradalni, ali i put koji vodi u radost vaskrsenja.
- Među nevino stradalima nisu bili samo odrasli ljudi, svesni svoje vere i porekla, nego su nažalost bila i deca. Crkva je kanonizovala nevino postradalu decu Jastrebarsku i Sisačku i oni se za nas mole, za nas se zastupaju da ne idemo takvim putevima nasilja, nego da idemo putevima ljubavi, opraštanja i pomirenja - rekao je vladika, a preneseno je na zvaničnom sajtu Mitropolije zagrebačko-ljubljanske.
Pored mnoštva naroda i sveštenstva, liturgiji su prisustvovali i ambasadorka Republike Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić, predsednik SDSS-a i SNV-a Milorad Pupovac, zamenica župana Sisačko-moslavačke županije iz reda srpskog naroda Mirjana Olujić i predsednik Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji iz Banja Luke Milorad Arlov. Jerej Nemanja Đurić, paroh u Sisku, zahvalio se vladici Kirilu, sveštenstvu, političkim predstavnicima i vernom narodu na dolasku. Još jednom je podsetio na stradalni put kojim su prošla deca u pomenutim logorima i dodao da u Sisku danas nema mnogo pravoslavnog stanovništva, ali da nastoje da se okupljaju oko Crkve i da čuvaju svoju veru, tradiciju i običaje.

Foto: Mitropolija zagrebačko-ljubljanska
Kako navode na sajtu Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, nakon liturgije okupljanje je nastavljeno za trpezom ljubavi u prostorijama sisačke crkvene opštine, a potom i na groblju u Sisku, gde su se okupljeni pomolili nevino stradaloj deci.
Dečiji logor u Sisku otvoren je 3. avgusta 1942. godine, kada je dovedeno oko 1300 dece iz logora Mlake i Stare Gradiške. U nekoliko transporta do kraja oktobra 1942. godine u Sisak je stiglo više od 7000 srpskih mališana sa područja Kozare, Banije, Like, Korduna i Slavonije. Kroz dečiji logor Jastrebarsko od 11. jula do 26. avgusta 1942. godine, prema nekim dokumentima, prošlo je 3336 mahom srpske dece, od toga više od 2000 sa Kozare.
Grobljanska kapela Svete Petke Paraskeve sagrađena je 1895. godine, popravljana 1934. godine, a srušena u Drugom svetskom ratu, 1941. godine. U kapeli se služilo do 1921. godine kada je osnovana parohija i kada je pokrenuta akcija za izgradnju hrama. Napravljeni su projekti i prikupljena potrebna dokumentacija za gradnju, međutim, početak Drugog svetskog rata, prekinuo je započetu akciju, a u ratnom vihoru zapaljena je i ta, privremena bogomolja.
Danas, u samom Sisku, Crkvena opština poseduje dve zgrade - jedna u kojoj je smešten hram Svete Petke i druga koja je parohijski dom. U zemljotresu koji je pogodio Baniju 2020. godine, teško su stradale obe zgrade. Crkva je ubrzo obnovljena, a parohijska kuća je u procesu obnove.